Speciální kostýmované a tematické prohlídky, hudební a divadelní vystoupení, světelné show – celkem 79 památek po celé zemi se v sobotu 26. srpna představí v netradičním světle. Hradozámecká noc je vyvrcholením letní návštěvnické sezony. Národní památkový ústav ji pořádá už od roku 2010. Vedle státních hradů, zámků a dalších památek se letos účastní i 22 objektů mimo správu NPÚ.
Hlavním centrem Hradozámecké noci bude státní zámek Hrádek u Nechanic. Po celý letošní rok připomíná šlechtický rod Harrachů v rámci projektu Po stopách šlechtických rodů 2023: Harrachové – vznešenost zavazuje. Toto letní lovecké a reprezentační sídlo Harrachů se návštěvníkům otevřelo právě před 70 lety a během letošní Hradozámecké noci v premiéře představí obnovené hostinské pokoje.
Vedle komentovaných prohlídek nabídnou některé památky mimořádně možnost projít si expozice bez průvodce. Kouzelnou atmosféru památek ve světle svící, lamp a ohňostrojů doplní informace a zajímavosti o památkách a o péči o ně. Například v Klášteře Sázava se nejen děti dozvědí víc o práci archeologů. Velkým lákadlem pro návštěvníky také bude možnost prohlédnout si běžně nepřístupné prostory. Mimořádný program na památkách doplní divadelní, hudební nebo taneční vystoupení.
Podrobnosti o zapojených památkách a připravovaném programu je na webu Národního památkového ústavu.
Pořadatelem Hradozámecké noci je Národní památkový ústav, partnerem je Ministerstvo kultury ČR. Generálním mediálním partnerem je Česká televize, hlavním mediálním partnerem je Český rozhlas.
Kontakt:
Blanka Černá, tisková mluvčí NPÚ, tel. 724 511 225, cerna.blanka@npu.cz
Národní památkový ústav patří k nejvýznamnějším paměťovým institucím v České republice a je zároveň největší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Současnými zákony, zejména zákonem památkovým, je mu svěřena řada odborných úkolů týkajících se státní památkové péče. Poskytuje např. odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, metodicky působí na sjednocení přístupů při záchraně a rozvíjení hodnot památkového fondu na území ČR, jehož soupis také vede. Aktivně zasahuje do procesu prohlašování jednotlivých předmětů, objektů a území kulturními památkami a zajišťuje v rámci svých možností jejich dokumentaci. Pro výkon odborné složky památkové péče disponuje sítí 14 územních odborných pracovišť se sídlem v každém kraji. Jako vědecká a výzkumná organizace se Národní památkový ústav podílí na mnoha projektech, plní výzkumné úkoly, poskytuje odborné vzdělávání v oblasti památkové péče a ročně vydává desítky publikací. Vedle toho spravuje více než sto nemovitých památek v majetku státu, z nichž většina je přístupná veřejnosti.