Projekt, který se zabývá vlivem dezinfekčních prostředků na památky, získal finanční prostředky na realizaci

Národní památkový ústav, Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci a Akademie výtvarných umění v Praze společně uspěly v programu Technologické agentury České republiky a získaly tak finanční prostředky na realizaci aplikovaného výzkumu, který se zabývá vlivem dezinfekčních prostředků na historické povrchy v návštěvních provozech paměťových institucí.

Ve čtvrté veřejné soutěži Technologické agentury České republiky v programu na podporu aplikovaného společenskovědního a humanitního výzkumu, experimentálního vývoje a inovací ÉTA, který byl vyhlášen v dubnu letošního roku, uspěl i společný projekt NPÚ, Univerzity Palackého v Olomouci a AVU v Praze. Předložený návrh v názvem Vliv dezinfekčních prostředků na historické povrchy v návštěvních provozech paměťových institucí v době mimořádných epidemiologických opatření je reakcí na potřeby paměťových institucí, které vznikly v souvislosti s koronavirovou pandemií.

Multidisciplinární tým se zabývá problematikou bezpečného zpřístupnění historických prostor a výzkumem vhodného dezinfekčního ošetření povrchů historických objektů a předmětů. Cílem je propojit společenskovědní a chemicko-analytický výzkum a najít vhodné způsoby péče o ty historické hodnoty, které jsou v aktuální situaci často považovány za hodnoty sekundárního významu, přesto jsou však zásadními nositeli hodnot národní historie a kultury. Projekt je zaměřen na hledání a testování vhodných dezinfekčních přípravků a způsobů jejich aplikace v návštěvních prostorách.

Výzkumy a testování budou probíhat v následujících dvou letech na zámku Český Krumlov a hradě Bouzov, které spravuje Národní památkový ústav, a dále v laboratořích Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a restaurátorských ateliérech AVU.

Zahájený výzkum představuje již druhý úspěšný projekt, na kterém NPÚ spolupracuje s Univerzitou Palackého v Olomouci. Prvním společným počinem se v roce 2018 stal projekt Arteca, který se věnoval pokročilým fyzikálně-chemickým metodám ve výzkumu a ochraně kulturního a uměleckého dědictví.

Fotografie ke stažení

Související kontakty

Jana Hartmanová

  • vedoucí oddělení, tisková mluvčí
  • 257 010 206, 724 511 225
  • Valdštejnské náměstí 162/3, Praha