Zpříjemněte si dlouhé podzimní večery četbou
Dlouhé podzimní večery si můžete zpestřit četbou. Ve Vaší knihovně by rozhodně neměly chybět tituly z produkce Národního památkového ústavu. Na své si přijdou milovníci historie i dějin umění. Přinášíme Vám několik tipů, které se mohou stát i vhodným dárkem na Vánoce.
Řadu dalších publikací můžete zakoupit v e-shopu Národního památkového ústavu.
Ve znamení Merkura. Šlechta českých zemí v evropské diplomacii
Petr Pavelec | Martin Gaži | Milena Hajná (edd.)
Kolektivní monografie se zabývá evropskou diplomacií v dlouhém časovém období od středověku do druhé poloviny 20. století. Jejími protagonisty jsou příslušníci šlechtických rodů, kteří vlastnili panství na území českých zemí a vystupovali v roli zástupců panovníka či státu. V knize jsou zmíněny především ty osobnosti, jež po sobě zanechaly kromě významného otisku v politické historii také umělecké, architektonické, písemné či osobní památky související se jejich zahraničním působením. Publikace propojuje „portréty“ předních diplomatů s „portréty“ věcí, zdánlivě němých svědků jejich zahraničních aktivit. K pochopení šíře těchto souvislostí výrazně přispívá více než 800 obrazových příloh. Autoři jednotlivých kapitol, specialisté z Národního památkového ústavu i akademické obce, čtenářům předkládají široké spektrum mezioborových studií a rozkrývají tak netradiční perspektivu výzkumu evropské kulturní historie.
Šaty chodicí. Každodennost a symbolika ve šlechtickém šatníku raného novověku
„Kniha upoutává už svým názvem. V logickém sledu průběhu věků (16.–18. století) líčí příběh oblékání v širším rámci životního běhu, přičemž se opírá o více než jasnou mluvu originálních dokumentů a zobrazení a samozřejmě o bohatou domácí i zahraniční literaturu. Stejný rozhled ukazuje ve znalosti sbírek muzejních a galerijních, z nichž vybírá přesvědčivé ikonografické doklady. Vybrané ilustrace jsou přímo vzorové kvality. Autorka formuluje své názory přesvědčivě, vytříbeným, literárně kvalitním jazykem, doplněným pečlivě vybranými citacemi, použitými jak z literatury, tak z archivních dokladů, včetně pozůstalostních inventářů, z nichž některé vhodně reprodukuje. Právě archivní průzkum ukazuje původnost a podloženost autorčiných tezí. Využívá nejen velmi bohatý český, ale i světový materiál. Novinkou je uplatnění obrazů ilustrujících všední život s šatstvem spjatý (praní, bílení apod.). Probírá také způsob ukládání, uchovávání šatů i doplňků; podobné informace se vyskytují zřídka. Pojednání o šatech vhodně doplňuje také pozorností, již věnuje šperkům a dalším zdobným součástem obleků. Milena Hajná provází čtenáře slovníkem, obohacujícím naše výrazové možnosti popisu postav starých portrétů, jejichž oblečení má své názvosloví. Přestože jde o vysoce odborný jazyk, hemžící se zastaralými termíny, autorka jej dokonale zvládá a vtahuje svou vyjadřovací schopností čtenáře do 'příběhu', např. při výkladu pojmu garderoba.“
(z lektorského posudku Prof. PhDr. Pavla Štěpánka, Ph.D.)
Krajinář Ferdinand Runk
Výpravná publikace odkrývá sbírku více než 150 vedut zachycujících úchvatné scenérie alpské horské krajiny, jihočeské hrady a zámky a další místa spojená s rodem Schwarzenbergů. Na 160 stranách autorka vykresluje životní příběh freiburského rodáka a absolventa vídeňské akademie Ferdinanda Runka, který řadu let působil ve službách jihočeských Schwarzenbergů, ale dodával obrazy i na další evropské šlechtické dvory, například arcivévody Johanna Lotrinsko-Habsburského, pozdějšího raabského biskupa knížete Arnošta ze Schwarzenbergu nebo Jana I. z Liechtensteinu. Díky schopnostem věrně zachytit krajinu v její skutečné podobě a plastičnosti mají Runkovy obrazy z hlediska ikonografie vysokou vypovídací hodnotu, pomáhají při sledování vývoje architektury nebo při identifikaci historie zámeckých parků a lze je právem označit za předchůdce fotografií. Kniha prezentuje obrazy, které jsou veřejně přístupné na státních hradech a zámcích Český Krumlov, Hluboká, Třeboň, Lednice a Šternberk na Moravě.