Září na plzeňských a vysočinských památkách přinese řadu zajímavých kulturních akcí

S koncem prázdnin sezóna na památkách v Plzeňském kraji a na Vysočině nekončí. Od začátku sezóny do konce srpna plzeňské památky doposud navštívilo necelých 190 tisíc osob, vysočinské památky přivítaly bezmála 71 tisíc návštěvníků. Další turisty mají přilákat kulturní alce, které pro ně správy památkových objektů připravily na měsíc září.
PLZEŇSKÝ KRAJ
12. – 13. 9., 19. – 20. 9.
Červené Poříčí, Nebílovy, Kozel, Švihov
vstup zdarma, přednáška
V letošním roce zámky Červené Poříčí, Nebílovy a Kozel a hrad Švihov nabízejí návštěvníkům po oba víkendy, 12. a 13. 9. a 19. a 20. 9., vstup zdarma. „Po předložení vstupenky z jednoho z výše jmenovaných objektů máte vstup na druhou památku zdarma. Volná vstupenka se vztahuje pouze na jednotlivce a rodinné vstupné na standardní prohlídkové okruhy“, upřesňuje tisková mluvčí NPÚ v Českých Budějovicích Markéta Slabová. Památky budou otevřeny mezi 10. až 16. hodinou.
Kromě toho se v sobotu 19. 9. na hradě Švihov můžete účastnit přednášky nazvané Odhalená tajemství valdštejnských renesančních stropů z Dobrovice, kterou doplní tematická prohlídka. „Počátkem 50. let 20. století byly na hrad Švihov převezeny renesanční stropy ze zámku v Dobrovici u Mladé Boleslavi. Jeden ze stropů dnes mohou návštěvníci obdivovat v tanečním sále švihovského hradu, druhý na svou instalaci v horním sále severního paláce stále čeká. Jak to všechno se stropy bylo, proč byly před polovinou 19. století v dobrovickém zámku sejmuty a uloženy na osm desítek let v sýpce v Bělé pod Bezdězem, odkud se posléze dostaly na Švihov“, ozřejmil kastelán Lukáš Bojčuk. Taje a úskalí restaurování nebo z jakých předloh renesanční umělci vytvářející strop pro Jindřicha z Valdštejna vycházeli, to vše prozradí v odborné přednášce restaurátorka Hana Čobanová. Návštěvníci budou mít v rámci akce možnost prohlédnout si nejen strop již instalovaný, ale také části stropu, které na instalaci teprve čekají. Začátek akce je v 14:00.
KULTURNÍ AKCE
kláštery Plasy a Kladruby
12. 9. 2020
speciální prohlídky
Další prohlídky z cyklu Monastýrování se v měsíci září tradičně zaměří na architekturu. V klášteře Plasy 12. 9. představí dílo burgundského architekta Jana Baptisty Matheye a pozadí jeho spolupráce s plaským klášterem, kde sehrály významnou roli vztahy plaského opata Ondřeje Trojera s arcibiskupem Janem Bedřichem z Valdštejna. „Pozvání přijal speciální host, historik umění doktor Richard Biegel z Ústavu dějin umění FF Univerzity Karlovy, který si pro návštěvníky připraví přednášku na téma Mathey - Valdštejnův architekt v Plasích, po níž bude následovat komentovaná procházka klášterním areálem“, upřesnil kastelán Pavel Duchoň. Začátek je v 13:30 hodin.
V klášteře Kladruby se v sobotu 12. 9. prohlídky zaměří na architekturu klášterního areálu a interiéru kostela Nanebevzetí Panny Marie od Jana Blažeje Santiniho Aichela. V rámci prohlídky bude zpřístupněn i kůr varhan, kde návštěvníky provede varhanice Ivana Odvodyová. Začátky prohlídek v 10:00 a 15:00.
13. 9., 16:00 – 20:00
festival - komentované prohlídky, ukázky tance, sokolnictví, ohňostroj
Správa hradu a zámku Horšovský Týn se v neděli 13. 9. zapojí do festivalu Baroko Horšov 2020 komentovanými prohlídkami kostela Všech svatých v Horšově se začátky v 17:00, 18:00 a 19:00. Kromě toho se můžete těšit také na komentované prohlídky horšovského hospodářského dvora, ukázky dobových tanců a sokolnického umění, lukostřelbu nebo projížďky v kočáře. Akci zakončí barokní ohňostroj.
hrady Rabí a Velhartice
26. – 28. 9. 2020
speciální prohlídky, gastronomická akce
Prodloužený svatováclavský víkend (26. – 28. 9.) nabídne na hradech Velhartice a Rabí netradiční prohlídky zaměřené na středověké stravování a stolování v rámci projektu Dny Šumavského Trojhradí. Na Velharticích pozvednete číši s Buškem, na hradě Rabí se během prohlídek mimo jiné dozvíte, jaká jídla se objevovala na středověkých stolech, co bylo vyhledávanou pochoutkou, anebo co jste neměli dělat během svátečního oběda. Prohlídky na hradě Rabí budou po všechny tři dny začínat v 10:30 a 13:30. Vzhledem k omezené kapacitě prohlídek na 15 osob doporučujeme rezervaci předem na emailu: rudova.hana@npu.cz.
HUDBA
Hrad Švihov
Kladivo na pýchu – rocková opera
12. 9., 19:00
Divadelní spolek Za oponou Klatovy uvede na hradě Švihov v sobotu 12. 9. od 19:00 původní klatovskou rockovou operu Kladivo na pýchu, autorů Miloše Bešty (hudba) a Jana Petrička (libreto). Historický opus na motivy pověsti O jedné pošetilé lásce a jejím tragickém konci vás zavede na tvrz v Běšinech u Klatov, kde se na počátku 16. století odehrál příběh o lásce, pýše a zradě v kontextu tehdejší temné inkviziční doby. „Rocková opera o 22 skladbách dává prostor výhradně umělcům z Klatov a okolí a přináší nevšední hudební zážitek v tomto netradičním žánru“, dodává kastelán Lukáš Bojčuk.
26. 9., 11:00 – 16:00
Čas mezi jednotlivými prohlídkami hradu Švihov návštěvníkům zpestří ukázky středověké hudby v podání známé skupiny Gutta na hradním nádvoří.
Zámek Kozel
15. 9., 19:00
Haydnovy hudební slavnosti - koncert Tria Goldberg
Festival staré hudby Haydnovy hudební slavnosti pokračuje na zámku Kozel v úterý 15. 9. koncertem Tira Goldberg, které představuje jedinečné spojení houslí, violy a kontrabasu. V jejich podání zazní Goldbergovské variace na Johanna Sebastiana Bacha. Začátek v 19:00.
Zámek Nebílovy
30. 9., 18:00
Baroque Semper - Z Valdštejnské hudební sbírky - koncert Solaris 3
Na zámku v Nebílovech se ve středu 30. 9. uskuteční koncert klavírního tria Solaris 3 pod názvem Baroque Semper – Z Valdštejnské hudební sbírky. Na programu zazní díla Josepha Haydna, Ludviga van Beethovena a Arnolda Schoenberga. Začátek koncertu v 18:00.
KRAJ VYSOČINA
Zámek Náměšť nad Oslavou
Cesta za pokladem náměšťského purkmistra
11. 9., 15:45 – 18:00
Pro velké i malé návštěvníky je připravena tradiční velká dobrodružná hra v historických prostorách zámku a v zámeckých zahradách. Zájemci se mohou těšit na mnoho soutěží, které potrápí tělo i ducha. Pro všechny soutěžící je připraven bohatý poklad. Hra se koná v pátek 11. září od 16:00, sraz je v 15:45 na prvním zámeckém nádvoří.
Pořadatelem akce je Dům dětí a mládeže ve spolupráci s Městským kulturním střediskem a Správou státního zámku v Náměšti nad Oslavou.
Oživený zámek: „Tak jako ve staré Anglii – aneb dějiny Anglie 16. století v kostce“
12. – 13. 9., 9:00 – 17:00
Zámek v Náměšti nad Oslavou tradičně oslaví Dny evropského dědictví akcí nazvanou Oživený zámek Tématem letošního ročníku je Anglie 16. století v kostce. Návštěvníky během víkendu 12. a 13. září čeká humor, nadsázka, ale i nesmírné nasazení více než stovky herců v patnácti hromadných i individuálních obrazech. „Seznámíte se s králem Jindřichem VIII. a jeho šesti ženami, piráty, alžbětinskou dobou i slavným dramatikem Williamem Shakespearem. Chybět nebude ani tradiční diskuse mezi prezidentem Edvardem Benešem a jeho ministrem zahraničí Janem Masarykem, lekce učitele národů Jana Amose Komenského, od jehož úmrtí letos uplyne 350 let, i další významná výročí“, nastínil obsah netradičních prohlídek kastelán Marek Buš.
Prohlídky vycházejí v intervalech třiceti minut od 9:00 do 17:00, jejich délka je zhruba 80 až 90 minut. Doporučujeme rezervaci předem na adrese: namest@npu.cz nebo na tel. č.: 568 620 319.
26. 9., 17:00
Hudební sezóna zámku v Náměšti nad Oslavou vyvrcholí “polo-jubilejním“ Zámeckým koncertem pořádaným v sobotu 26. září od 17:00 v zámecké knihovně. „Vzhledem k mimořádné situaci letošního roku by se koncertu nemohli zúčastnit členové rodiny Haugwitz, což by bylo škoda. Tak jsme se rozhodli jubilejní 30. Zámecký koncert uskutečnit až v roce příštím a letošní koncert označit netradičně číslem 29,5“, vysvětluje kastelán Marek Buš. Pod taktovkou dirigenta Romana Válka zahraje Czech Ensamble Baroque Orchestra & Choir dvě kantáty Johanna Sebastiana Bacha, jimiž si připomeneme výročí 270 let od smrti tohoto hudebního génia.
Svatováclavská poutní mše v zámecké kapli
28. 9., 17:00
V letošním roce správa zámku ve spolupráci s náměšťskou farností opět pokračuje v tradici poutních slavností k poctě sv. Václava, jemuž je zasvěcena zámecká kaple. Poutní mši sv. celebruje v pondělí 28. září od 17:00 náměšťský farář P. Tomáš Holý.
Hrad Lipnice
26. – 27. 9., 9:00 – 18:00 (v neděli 27. 9. bude akce ukončena v 15:00)
Hrad Lipnice se ve dnech 26. a 27. září ponoří do časů první poloviny 14. století a stane se kulisou rytířského klání. Na pozadí turnaje budou probíhat různé ceremonie s ním spojené, ale i prostý, každodenní život hradní posádky důležitý pro zajištění chodu hradu. Návštěvník se při volných prohlídkách hradem setká s urozenými pány z českých a rakouských rodů, které budou doprovázet půvabné dámy a stane se očitým svědkem uzavírání dohod, galantních dobrodružství nebo mše v hradní kapli. Program nabídne nevšední zážitek v podobě plastičtější představy o životě za hradbami středověkého hradu. Plné vstupné je 150,- Kč, snížené 100,-Kč; rodinné vstupné činí 390,- Kč.
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
výstava Od pole válečného po objetí múz – rod Questenbergů na Jaroměřicích nad Rokytnou
do 1. 11. 2020, 9:00 – 16:00
Do 1. listopadu bude na zámku Jaroměřice nad Rokytnou k vidění výstava Od pole válečného po objetí múz – rod Questenbergů na Jaroměřicích nad Rokytnou. Půvabná výstava seznamuje návštěvníky s osobnostmi nejvýznamnějšího rodu jaroměřického zámku. „Majitelé jaroměřického panství se do historie zapsali nejenom jako úspěšní válečníci, ale také jako milovníci umění a stavitelé, jak dokládají mnohé veduty a stavební plány. Pozornost upoutá návrh ideální podoby jaroměřického zámku, který nebyl nikdy dokončený. Další osobnosti rodu a jejich životní příběhy představuje kolekce portrétů, která svým dochovaným rozsahem i uměleckou kvalitou patří mezi unikáty zámeckých sbírek. Každodenní život na jaroměřickém zámku přibližuje zařízení barokního salonu i jídelna s bohatě nainstalovanou tabulí s množstvím cínového nádobí a holb“, popisuje autorka výstavy Jana Petrová. Výstava v přízemních sálech zámku si nezadá s klasickým prohlídkovým okruhem a je vhodná pro návštěvníky s pohybovým omezením. Výstava je otevřena mezi 9. až 16. hodinou a plné vstupné činí 90,- Kč.
Oznámení o omezení provozu na zámcích Jaroměřice a Telč
Z důvodu natáčení filmu Il Boemo, který diváky seznámí s osudy nejvyhledávanějšího hudebního skladatele 2. poloviny 18. století Josefa Myslivečka, bude v neděli 13. 9. uzavřen zámek Jaroměřice nad Rokytnou. „Zámecké interiéry budou ve filmu představovat veřejný dům“, prozradil kastelán zámku Radim Petr. Zahrada zůstane po celý den návštěvníkům přístupná.
Návštěvnická sezóna na zámku Telč bude ukončena ve středu 30. 9. Z důvodu revitalizace památky bude do té doby zpřístupněn pouze II. prohlídkový okruh „Byt posledního majitele zámku“, který představí obytné místnosti rodiny Podstatzky-Lichtenstein. Místnosti se nachází v prvním patře severní části zámku a jejich zařízení je v původním stavu. „Na této prohlídkové trase se návštěvníci setkají s každodenním životem hrabat Podstatzky-Lichtensteinů. Vedle výbavy z 20. století jsou zde k vidění i renesanční a barokní exponáty. Mimořádnou hodnotu má například kolekce delfské fajáns z 2. poloviny 17. století. Pozornosti neuniknou ani cenné portréty z období baroka nebo romantická krajinomalba“, vyjmenovává kastelán Bohumil Norek. Součástí prohlídky je také návštěva zámecké knihovny obsahující přes osm tisíc svazků a nahlédnutí do hraběnčiny koupelny a šatny z 30. let minulého století. Trasa je přístupná od úterý do neděle mezi 10:00 až 16:00.