Památky v Kraji Vysočina navštívilo méně turistů než vloni. Za poklesem stojí omezení provozu na zámku v Telči

Na čtyři památky, které v Kraji Vysočina spravuje Národní památkový ústav, si do konce září zakoupilo vstupenku necelých 145 tisíc turistů, což je bezmála o 28 tisíc méně než vloni. Nižší návštěvnost ovlivnilo uzavření jednoho z prohlídkových okruhů zámku Telč v důsledku příprav na zahájení stavební obnovy zámeckého areálu. Čísla návštěvnosti však nejsou definitivní, v průběhu listopadu a prosince budou památkové objekty lákat návštěvníky na pestrý adventní program.
Památky v Kraji Vysočina od začátku ledna do konce září navštívilo téměř 145 tisíc lidí. Bylo to o 16, 1 procent méně než v roce předchozím. Propad návštěvnosti souvisí s omezením provozu na zámku Telč a uzavřením prohlídkového okruhu Galerie, který v minulých letech návštěvníkům nabízel atraktivní výstavy filmových kostýmů a rekvizit. Přesto, že na telčský zámek zavítalo o 27 tisíc turistů méně než vloni, stal se nejnavštěvovanější památkou kraje. Pomyslná stříbrná příčka náleží zámku Jaroměřice nad Rokytnou, na který zamířilo 30 182 návštěvníků. V těsném závěsu za ním je hrad Lipnice, kam přišlo 29 tisíc osob. Výnosy ze vstupného vzrostly oproti loňsku ve sledovaném období o necelé jedno procento a činí něco málo přes 11, 7 miliónů korun.
"S průběhem i výsledky letošní sezony jsme spokojení. S poklesem návštěvnosti v důsledku omezení provozu na zámku v Telči jsme počítali. Přesto se mírným navýšením vstupného na vybraných prohlídkových trasách podařilo udržet výši výnosů. Obdobně jako v předešlých letech chceme tyto prostředky vrátit do obnovy památek, zlepšování komfortu a spokojenosti návštěvníků a zkvalitňování našich služeb veřejnosti. Návštěva památky tedy neznamená jen kulturní zážitek, ale také účinnou finanční pomoc památkám, za kterou se patří veřejnosti poděkovat", sdělil Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.
Významné obnovy
Do obnovy vysočinských památek bylo v letošním roce investováno celkem 14 027 000,- Kč, z toho 3, 1 mil. Kč z vlastních zdrojů. Návštěvníci zámeckého parku v Jaroměřicích nad Rokytnou se na divadelní ostrov dostanou po nové lávce, do částí parku rozkládajících se za říčkou Rokytná po novém dřevném mostě. Je dvaadvacet metrů dlouhý a čtyři metry široký. Kromě obnovy jeho konstrukce došlo i k jeho přesunutí o několik desítek metrů po proudu řeky. S budovou zámku teď tvoří kompoziční osu, jak tomu bývalo v minulosti. Celkem si akce vyžádala téměř 5, 6 mil. Kč. Na hradě Lipnice v těchto dnech vrcholí dokončení třetí etapy obnovy Thurnovského paláce, která zahrnovala také úpravu nádvoří, přístupové komunikace a vybudování nové expozice. Tu si návštěvníci poprvé prohlédnou v dubnu 2020. Náznaková expozice v obytných prostorách Thurnovského paláce přiblíží podobu interiéru hradu ve 2. polovině 15. a v 1. polovině 16. století. Repliky středověkého nábytku naznačí funkční využívání jednotlivých místností a oživí černou kuchyni, síň se soukromou kaplí a ložnici. V prvním patře paláce vzniká muzeum kachlů, které seznámí s vývojem, typologií a funkcí topenišť a představí různorodá topidla na středověkých hradech. Vystavena bude i nově zrestaurovaná monumentální historická opona ochotnického souboru z Lipnice nad Sázavou zachycující město i hrad po požáru v roce 1869 a historický dvouspřežní kočár se skopnou střechou. Zprovoznění Neptunovy fontány na začátku prázdnin symbolicky završilo dlouholetou obnovu omítek a restaurování kamenných renesančních arkád vnitřního nádvoří zámku v Náměšti nad Oslavou. Fontána je napájena ze zámecké studny hluboké třicet šest metrů, vyhloubené ve skalním masivu v první polovině 13. století při stavbě původního hradu. Na svoji obnovu ještě čeká fasáda hlavní budovy zámku, pro niž byla v letošním roce zpracována projektová dokumentace. Zámek Telč stojí před zahájením samotných stavebních prací v rámci projektu IROP „Státní zámek Telč – Růže Vysočiny“. Na objektu dosud probíhaly průzkumy, sondážní a vyklízecí práce. Logisticky i časově náročné bylo zejména převezení mobiliáře z depozitáře v bývalém zámeckém pivovaru do náhradních prostor. Vyhlášení výběrového řízení na stavební práce předpokládáme v průběhu listopadu, zadávací dokumentace je v procesu schvalování.
Zvon pro kostel v Zahrádce
Kostel sv. Víta v Zahrádce se po čtyřech desetiletích dočkal zvonu. K jeho převozu do kostela a vysvěcení došlo během tradičního dušičkového setkání v Zahrádce v sobotu 26. října. Zvon nese jméno Josef na památku faráře Josefa Toufara, který v městečku působil před svým přeložením do nedaleké Číhoště, a odlil ho zvonař Petr Rudolf Manoušek ve zvonárně Royal Eijsbouts v holandském Astenu. Zvon váží 205 kg a má průměr 70 cm. Jeho tělo je zdobeno reliéfem městečka Zahrádka a lipovými listy. Výroba, zavěšení zvonu i související úpravy na věži kostela byly plně financovány z výtěžku veřejné sbírky, kterou dlouhodobě pořádá spolek Přátelé Zahrádky na opravy, restaurování a vybavení zahrádeckého kostela. Cena vlastního zvonu vyšla zhruba na 320 tisíc Kč, přes 40 tisíc Kč si vyžádalo elektrické ovládání zvonu. Celkové náklady včetně nutných úprav na věži přesáhly částku 450 tisíc Kč.
Dvě Zlaté jeřabiny pro zámek Náměšť nad Oslavou
Dvě ze šesti ocenění v krajské anketě Zlatá jeřabina - Cena Kraje Vysočina za kulturní počin roku 2018 získal zámek v Náměšti nad Oslavou. Cenu za druhé místo v kategorii Péče o kulturní dědictví převzal kastelán Marek Buš 3. června na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou za restaurování renesančního nádvoří. V kategorii Kulturní aktivita bylo druhé místo uděleno Městskému kulturnímu středisku v Náměšti nad Oslavou za akci Oživený zámek 2018, která se odehrává v historických prostorách náměšťského zámku.
Na Vysočině si vychovávají vlastní průvodce
Na zámcích Telč a Náměšť nad Oslavou se i v letošním roce pokračovalo v projektu řetězového provázení, kdy se role průvodců na několik dní ujali školáci z místních základních škol. Cílem projektu je, aby se místní děti netradiční formou seznámily s danou památkou, rozšířily si své dějepisné znalosti a vyzkoušely si práci průvodců. Kromě toho si zdokonalí své řečnické dovednosti i vystupování na veřejnosti a poznají zákulisí provozu památky. Jak zkušenosti z minulých let ukázaly, některé děti se na památky později vracejí jako sezónní brigádníci. Školákům se věnovali i na hradě Lipnice a na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Život v dobách Karla IV. si v červnu vyzkoušeli na lipnickém hradě všichni žáci zdejší základní školy během zábavného edukačního programu. Program Jaroměřické zahradní kratochvíle nabídl mladším žákům pochopení základních principů barokní zahrady a prožitek její atmosféry prostřednictvím netradičních výtvarných, hudebních, herních i dramatických aktivit.
Rok 2019 na památkách ukončí Hradozámecký advent
Obě nádvoří telčského zámku se v sobotu 30. listopadu stanou dějištěm tradičního Adventního jarmarku. Kromě řemeslného trhu, tvořivých dílen a stylového občerstvení, budou v zámecké zahradě k vidění dravci ze záchranné stanice. V zámecké knihovně v Náměšti nad Oslavou zazní v neděli 1. prosince barokní roráty v podání komorního souboru Ritornello pod vedením Michaela Pospíšila. Chybět nebudou ani tradiční Vánoce na zámku Jaroměřice, které o víkendu 7. a 8. prosince nabídnou řemeslnické a vánoční trhy s výstavou a pestrým doprovodným kulturním programem. Vánoční jarmark, který vyvrcholí živým betlémem, bude poprvé pořádán na hradě Lipnice, v sobotu 7. prosince. Čekání na Štědrý den ukrátí živý betlém na zámku v Telči 21. a 22. prosince, nebo Vánoční zpívání na hradě Lipnice 23. prosince.