ÚOP v Josefově

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu

Pracoviště je otevřeno při dodržení zvýšených hygienických opatření a po včasném předchozím objednání. Upřednostňujeme však komunikaci telefonicky, prostřednictvím e-mailu nebo videokonference. Úřední hodiny podatelny jsou omezeny na pondělí – čtvrtek 9.00 – 11.30. Knihovna a badatelna je pro veřejnost otevřena pouze po předešlém objednání. Děkujeme za pochopení.

Zavřít

Neznámé osudy popravených sokolů

Vzdělávání

  • Městské divadlo v Jaroměři ()
  • 23. 1. 2020
  • 17.30–19.00

Beseda s autorkami knihy Nebylo jim souzeno žít Helenou Rezkovou a Pavlínou Špatenkovou

Kniha mapuje sokolský odboj a mnohdy dosud neznámé osudy 160 popravených a umučených sokolů a sokolek v oblasti Podkrkonoší za 2. světové války. Impulsem pro sepsání knihy byly události na Končinách u Červeného Kostelce, kde v roce 1942 rodina Burdychových ukrývala radistu Jiřího Potůčka z výsadku Silver A. V knize jsou zaznamenány i osudy několika popravených sokolů z Jaroměře a Josefova, například i silný příběh Antonína Ivanova, člena sokolské odbojové skupiny S 21 B, otce spisovatele Miroslava Ivanova.

Besedy se zúčastní i Antonín Burdych (85 let), syn popravených Burdychových z Končin, kteří ukrývali parašutistu Jiřího Potůčka.

Plakát (PDF)