ÚOP v Josefově

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu

Pracoviště je otevřeno při dodržení zvýšených hygienických opatření a po včasném předchozím objednání. Upřednostňujeme však komunikaci telefonicky, prostřednictvím e-mailu nebo videokonference. Úřední hodiny podatelny jsou omezeny na pondělí – čtvrtek 9.00 – 11.30. Knihovna a badatelna je pro veřejnost otevřena pouze po předešlém objednání. Děkujeme za pochopení.

Zavřít

Proměny Jaroměře v běhu staletí

Vzdělávání

  • Městské muzeum v Jaroměři ()
  • 19. 10. 2017
  • 17.30–19.00
  • Vstup volný

Věnným městem českých královen se Jaroměř stala roku 1307. K milníkům v jejím vývoji patřilo založení augustiniánského kláštera, dobytí husitským vojskem, zničení během třicetileté války a časté požáry. Vítanou pracovní příležitost pro Jaroměřsko představovala stavba pevnosti Josefov koncem 18. století. Vzrůst průmyslu a obchodu výrazně podpořila železnice z Pardubic do Liberce. Přelom 19. a 20. století provázelo postavení škol, mostů, nemocnice, zavedení elektrického osvětlení a vznik nových městských čtvrtí.

Stavební rozvoj následoval i po roce 1918. Jaroměř se proslavila svými parky a zahradami. V roce 1948 došlo ke spojení bývalé pevnosti Josefov s Jaroměří. Vzhled města výrazně změnila výstavba sídlišť, které předcházela demolice staré zástavby.

Přednáší Olga Mertlíková.