ÚOP v Josefově

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu


Architektura ve službách první republiky v Královéhradeckém kraji

Výstava

  • Krajský úřad Královéhradeckého kraje ()
  • 6. 6. 2018–29. 6. 2018
  • 16.00

Národní památkový ústav připravil v rámci oslav stého výročí vzniku Československa výstavu Architektura ve službách první republiky. S její regionální částí, která se váže ke Královéhradeckému kraji, se budete moci seznámit od 6. do 29. června 2018 v prostorách vestibulu Krajského úřadu Královéhradeckého kraje a následně v červenci ve vestibulu Městského úřadu v Jičíně na Žižkově náměstí a v srpnu v Městské knihovně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Hořicích.

V meziválečném období vznikla při budování a modernizace státu řada nových správních, školních či bankovních budov. V řadě míst byly rovněž postaveny zajímavé až výjimečné stavby pro kulturu, sport, volný čas a soukromé bydlení. Ojedinělá byla plánovitá výstavba Hradce Králové za účasti Josefa Gočára a dalších význačných architektů, která již v době meziválečné dala vzniknout přízvisku Hradec Králové – salon republiky. Výstava na příkladu téměř dvaceti významných staveb a urbanistických celků představí architektonickou tvorbu období první republiky na území  Královéhradeckého kraje.

Srdečně zveme na vernisáž výstavy 6. června v 16 hodin, kterou provede ředitel josefovského pracoviště NPÚ Jiří Balský, hudební doprovod zajistí sbor Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína.