ÚOP v Josefově

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu


Jilemnický betlém

Vzdělávání

  • Městské divadlo v Jaroměři ()
  • 21. 12. 2017
  • 17.30–19.00
  • vstup volný

Chudý hornatý kraj západních Krkonoš, bývalého jilemnického panství, vtiskl svoji specifiku do způsobu života lidí. Zima zde přichází velmi brzy, a proto veškeré práce v hospodářství musely skončit včas. Musel být sklizen len, brambory, připraveno dříví na zimu, kolem chalup udělány „boudy“, aby nezafukovalo a chalupa musela být také „zaforotěná“ jídlem, tedy zabezpečená na zimu.

Přípravy na vánoční hody začínaly ve výše položených obcích velmi záhy. Již začátkem října o rokytnické pouti se nakupovaly zásoby na zimu včetně vánočního zboží. V níže položených obcích a městech se konaly předvánoční trhy – Mikulášský a Barborský – začátkem prosince. To již začínal advent a vše mířilo k Vánocům.

Přednáška zachytí slavení těchto svátků v lidovém, měšťanském, zámeckém i církevním prostředí v západních Krkonoších. Ukáže na řadu specifik – zvyky adventu i Vánoc, stravu jednotlivých společenských vrstev, prostírání, zdobení stromků, hračky a jiné vánoční dárky. Zajímavé budou jistě i vánoční jídelníčky jednotlivých společenských vrstev. Chybět nebudou samozřejmě ani slavné krkonošské betlémy.

Přednáší Jan Luštinec.

Plakát (PDF)