Tvrz Mladějovice uspěla v Norských fondech, bude z ní kulturní centrum pro mládež

Tvrz Mladějovice - rok 2020 | © NPÚ ÚOP ČB

Tvrz Mladějovice na Strakonicku byla dlouho v havarijním stavu. V roce 2008 ji koupili manželé Durychovi a od roku 2009 začali opravovat. V Norských fondech letos uspěli se svou žádostí a získali dotaci na další obnovu. Tvrz bude sloužit jako kulturní centrum pro mladé.

Pozdně gotická tvrz Mladějovice pochází z druhé poloviny 15. století, v 16. století byla renesančně přestavěná. Ke konci 20. století objekt značně zchátral. V roce 2008 koupili tvrz manželé Durychovi a od roku 2009 začali s obnovou. Nyní uspěli v Norských fondech, které investují v budoucích třech letech více než 22 miliónů Kč. Mezi 16 žádostmi z České republiky je to jediná úspěšná žádost z jižních Čech.

"Manželé Durychovi s rodinou věnují obnově této památky veškerý volný čas, za to zaslouží velké uznání. Tvrz Mladějovice je výborným příkladem toho, že i objekt, který je v havarijním stavu může najít svého zachránce," oceňuje úsilí vlastníků kulturní památky Ing. Daniel Šnejd, ředitel Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích.

Vice na oficiálních webových stránkách tvrze Mladějovice.

Více o tvrzi Mladějovice také v Památkovém katalogu.

O projektu, který získal dotaci z Norských fondů.