ÚOP v Českých Budějovicích

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu


Český Krumlov hostí památkáře států V4

Český Krumlov

Již desátým rokem získávají památkáři profesní zkušenosti v rámci mezinárodní akademie V4 Heritage Academy. V letošním roce se účastníci z Polska, Maďarska, Slovenska a České republiky zaměří na problematiku památkové péče v souvislosti s rozvojem cestovního ruchu v památkách Světového kulturního dědictví UNESCO. Akademie se koná v polském Krakově a v Českém Krumlově ve dnech 8. – 14. července 2019.

V4 Heritage Academy organizuje od roku 2009 Mezinárodní kulturní centrum v Krakově ve spolupráci s partnerskými státy visegrádské čtyřky (Polsko, Maďarsko, Česká Republika, Slovensko). Letní vzdělávací kurzy jsou určené pro památkáře ve věku 25 až 40 let, kteří se zaměřují na ochranu, management a správu památek zapsaných na prestižní seznam UNESCO. Program začal v pondělí 8. července v polském Krakově a od středy 10. července 2019 pokračuje ve Studijním centru na zámku Český Krumlov.

Dvacet účastníků V4 Heritage Academy získá nejen teoretické informace týkající se památkové péče a ochrany hmotného kulturního dědictví, ale navštíví také vybrané památky v Polsku i v České republice a zúčastní se workshopů zaměřených na management a problematiku narůstajícího turistického ruchu památek UNESCO.

V rámci České republiky navštíví účastníci Květnou zahradu a Arcibiskupský zámek v Kroměříži, Český Krumlov a Holašovice. Památkářům se budou věnovat odborníci, kteří mají v oboru správy památek UNESCO mnohaleté zkušenosti, např. Pavel Slavko, kastelán státního hradu a zámku Český Krumlov, Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích či Daniel Šnejd, ředitel Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích. Do workshopů se zapojí i další přednášející, např. Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR, či Věra Kučová, vedoucí referátu památek s mezinárodním statusem z generálního ředitelství NPÚ.