Nově prohlášené kulturní památky v roce 2025
Vrbice – roubený dům čp. 5
V obci Vrbice na šumavském podhůří se dochoval výjimečný doklad tradiční lidové architektury. Roubený dům čp. 5 pochází pravděpodobně z druhé poloviny 18. století, případně z počátku 19. století. Za kulturní památku byl prohlášen 7. června 2025.
Dům se svým hmotovým řešením vymyká běžné typologii šumavských poloroubených domů. Jedná se o patrový dům s roubenou obytnou částí a zděným hospodářským traktem, který si zachoval řadu původních konstrukčních prvků.
Typická je třídílná dispozice se světnicí, síní a komorou, šindelová střecha (dochovaná pod novější eternitovou krytinou), pavláčka ve štítu, předsazený lichoběžníkový štít, trámové stropy, kachlový sporák a řada autentických detailů – včetně historických dveří, oken, kování či zábradlí pavlače.
Dům patří k posledním příkladům původní zástavby obce Vrbice a vykazuje nesporné památkové architektonické, urbanistické a kulturně-historické hodnoty.
Třeboň, pozdně klasicistní náhrobek s ležící deskou barokního náhrobníku Augustina Marka z Bavorova, č.ÚSKP 45146/3-2346 (doprohlášení do areálu kostela sv. Alžběty)
Náhrobek Augustina Marka z Bavorova na hřbitově kostela sv. Alžběty v Třeboni je autenticky dochovanou památkou na posledního opata třeboňského augustiniánského kláštera. Za kulturní památku byl prohlášen 7. června 2025.
Opat, který v Třeboni působil v 18. století, byl přítomen mnoha historickým událostem spojeným s městem. Náhrobek je zároveň památkou na bohatou historii třeboňského kláštera, jehož význam byl potvrzen v roce 1995 zařazením na seznam Národních kulturních památek.
Mladší část náhrobku je příkladem sepulklární (náhrobní) architektury z druhé poloviny 19. století regionálního charakteru, která vychází z historických vzorů aplikovaných v nové podobě a kombinaci. Starší část z 18. století je autenticky dochovaný náhrobník s reliéfem, který nese typické znaky spojené s třeboňským klášterem a jeho hodnostáři.
https://www.pamatkovykatalog.cz/nahrobek-augustina-marka-z-bavorova-35477410
Olšina, klenutý mostek, č.ÚSKP 107362
Jednoobloukový kamenný mostek v osadě Olšina, přemosťující potok Olšina při výtoku z rybníka téhož jména představuje autenticky dochovaný typ venkovské dopravní stavby z počátku 19. století. Za kulturní památku byl prohlášen 3. května 2025.
Mostek byl vystavěn z místního lomového kamene, je dlouhý 8 m a široký 4,4 m.
Jeho tvar a provedení vycházejí z tradičních technik vesnického stavitelství a svědčí o řemeslné zručnosti tehdejších stavitelů. Přirozeně zapadá do okolní kulturní krajiny, formované již od středověku cisterciáky ze zlatokorunského kláštera a později Rožmberky.
Mostek je dodnes součástí místní komunikace, avšak vlivem času a chybějící údržby je jeho zdivo částečně narušené. Památková ochrana zajistí jeho zachování i možnost odborné obnovy a dlouhodobé ochrany tohoto technického díla.
Dolní Slověnice – Sypaný val s trojmostím a lipovou alejí č.ÚSKP 33857/3-2381 (doprohlášení do souboru kulturní památky Rožmberská rybniční soustava)
Sypaný val s trojicí mostů a oboustrannou lipovou alejí z poloviny 19. století je nově součástí souboru kulturní památky Rožmberská rybniční soustava. Za kulturní památku byl prohlášen 25. dubna 2025.
Tato technická stavba přetíná vodní plochu rybníka Dvořiště, se kterým tvoří z funkčního hlediska jeden nedělitelný celek. Reprezentuje kvalitní ukázku mostního klasicistního stavitelství spojeného s rozvojem silniční sítě v polovině 19. století
Dva ze tří mostů si zachovaly svou původní klenutou konstrukci, ale i železobetonový most z roku 1927, který nahradil jeden z původních klenutých mostů, je hodnotným příkladem vývoje a modernizace technických staveb.
Koncepce valu s mosty a lipovým stromořadím je unikátním příkladem zapojení inženýrské a technické stavby do krajiny a výrazně dotváří krajinotvorný ráz jihočeských historických obcí, Dolních a Horních Slověnic.
https://www.pamatkovykatalog.cz/sypany-val-s-mosty-a-aleji-23780727
Novosedly (obec Dívčice), návesní kaple P. Marie Bolestné, č.ÚSKP 107340
Návesní kaple Panny Marie Bolestné v Novosedlech z roku 1817 je příkladem drobné kaple se zvoničkou, které jsou specifická pro oblast Hlubockých blat a okolí. Za kulturní památku byla prohlášena 5. března 2025.
Kaple Panny Marie Bolestné svou jednoduchou hmotou, proporcemi a střídmým zdobením velmi dobře zapadá do okolní architektury a vhodně dotváří prostranství návsi. Kaple zosobňuje naplnění duchovní potřeby venkovské komunity počátku 19. století. Uměleckou i historickou hodnotu kaple zvyšuje nález interiérových nástěnných maleb, jejichž dochování není u tohoto typu kaplí zcela běžné. Provedení motivů nástěnných maleb je výrazově naivní, zřetelně ukazující, že jejich autorem byl nejspíše místní řemeslník/umělec.
Ačkoli obnova nástěnných maleb není optimální, jde o reverzibilní zásah; nedošlo tedy k trvalému poškození.
https://www.pamatkovykatalog.cz/navesni-kaple-panny-marie-bolestne-23374658
Třeboň, okr. Jindřichův Hradec, parní umělecký mlýn
Areál původně parního uměleckého mlýna v Třeboni byl dne 13. ledna 2025 prohlášen za kulturní památku. Tato mimořádně dochovaná technická památka představuje významný doklad průmyslového dědictví 19. století a technické stavební kultury tzv. schwarzenberského slohu.
Mlýn byl založen v roce 1869 jako jedna z hospodářských aktivit schwarzenberského velkostatku. Projekt navrhl Franz Trostmann, a areál se rozrůstal až do poloviny 70. let 20. století. Architektura mlýna kombinuje pozdně klasicistní koncepci s historizujícími prvky a industriální estetikou, která je typická pro schwarzenberské stavby.
Přestože se mlýn nedočkal dlouhodobého provozu – již na počátku 80. let 19. století byl mlynářský provoz zrušen – zůstává významným technickým a kulturním svědkem své doby. V roce 1884 vznikl návrh na jeho adaptaci na sladovnu pro nedaleký pivovar, který však nebyl realizován. Později objekt sloužil jako sýpka, skladiště a po druhé světové válce jako mísírna krmiv.
Dnes se areál řadí mezi nejautentičtěji dochované průmyslové stavby svého druhu v jižních Čechách. Jeho památková ochrana má přispět nejen k zachování této výjimečné stavby, ale i k posílení povědomí o bohatství a rozmanitosti technického dědictví v našem regionu.
https://www.pamatkovykatalog.cz/parni-umelecky-mlyn-11158666
Rychlý kontakt
Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.