Vstupné do zámeckého parku v Lednici bude dobrovolné

S nadcházející návštěvnickou sezonou budou u vstupu do lednického zámeckého parku umístěny platební automaty, zakoupení vstupenky však bude dobrovolné. Dnes se na tom dohodlo vedení Národního památkového ústavu se zástupci obce Lednice.

„Lednický zámecký areál má skutečně výjimečnou hodnotu, což potvrzuje i jeho zápis na Seznam světového dědictví UNESCO a zájem široké veřejnosti. S tím jsou však spojené i vysoké finanční náklady na jeho údržbu a obnovu.  Finanční náročnost péče o park způsobuje, bohužel, také narůstající vandalismus ze strany návštěvníků, se kterým se v posledních letech potýkáme čím dál častěji. Vstupné, které vybereme, bude použito právě na pokrytí těchto nákladů tak, abychom lednický park udrželi v co nejlepším stavu. Věřím, že naprostá většina návštěvníků vnímá mimořádnou kulturní a přírodní hodnotu tohoto areálu, chápe význam tohoto kroku a na údržbu a obnovu parku ráda přispěje. Dospěli jsme však k závěru, že rozhodnutí, zda přispět, či ne, ponecháme na samotném návštěvníkovi,“ uvedla po jednání generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Jednání přineslo řešení i ve věci zámeckých jízdáren. Generální ředitelka NPÚ a starosta obce Libor Kabát se shodli na tom, že v jízdárnách budou společné pokladny jak pro státní zámek Lednice, tak i pro sdružení Multifunkční centrum zámek Lednice, které zde působí. Tuto spolupráci jistě ocení i návštěvník, který na jednom místě získá vstupenky na prohlídku zámku i akce multifunkčního centra.

„Dnes uzavřenou dohodu, kterou jsme s vedením NPÚ učinili, považuji za velmi důležitou a zásadní pro všechny zainteresované subjekty. Chtěl bych vysoce ocenit konstruktivní přístup paní generální ředitelky Goryczkové, díky kterému se podařilo dosáhnout  kompromisu v obou sporných otázkách. Tedy jak v otázce vstupného do parku, tak ve věci dalšího fungování zámeckých jízdáren,“ sdělil po jednání starosta obce Lednice Libor Kabát.

Zámek Lednice je jednou z nejnavštěvovanějších památek v České republice, jen za minulý rok ho navštívilo téměř 400 tisíc lidí, do samotného parku zavítalo návštěvníků ještě mnohem více. Prostředky z výnosů ze vstupného budou použity na obnovu stromových a keřových porostů, údržbu a opravy spojené s nepřetržitým provozem závlah či odstranění škod způsobených dlouhodobým suchem a škůdci. Dobrovolné vstupné ve výši 30 korun bude možné uhradit ve čtyřech platebních automatech, a to formou hotovostní i bezhotovostní platby s možností uhrazení platební kartou na mobilní platební terminál.

Fotografie ke stažení

Související kontakty

Jana Hartmanová

  • tisková mluvčí
  • 257 010 206, 724 511 225
  • Valdštejnské náměstí 162/3, Praha