Zemřel profesor Jan Bouzek
V úterý 3. listopadu navždy odešel jeden z největších českých klasických archeologů, prof. PhDr. Jan Bouzek, CSc.
Prof. PhDr. Jan Bouzek, DrSc.
*17. 2. 1935 †3. 11. 2020
Jan Bouzek byl klasický archeolog s přesahem do filozofie a antropologie. Jeho hlavní specializací byla raně řecká, etruská a thrácká archeologie. Mnoho studií věnoval prehistorické středoevropské a římsko-provinciální archeologii a antickým tradicím v českém umění. Během téměř šedesáti let své pedagogické dráhy přispěl k profesnímu i osobnostnímu růstu mnoha generací nejen klasických archeologů. Jeho přednášková činnost zahrnovala i témata historická, filozofická i oblast památkové péče; bytostně se jej týkala i ochrana památek nejen v Čechách a na Moravě, ale v celém světě.
Práce Jana Bouzka je spjata především s Ústavem pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, jako pedagog však působil také na Fakultě humanitních studií FF UK, na Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, na Komenského univerzitě v Bratislavě a na Opolské univerzitě v Polsku, přednášel v Archeologickém ústavu James Eliot Norton Memorial v USA a byl hostujícím profesorem na univerzitách v Minnesotě, Tübingenu, ve Vídni, v Salcburku, Montpellieru a na École Pratique des Hautes Études v Paříži. Jeho odborná práce je spojena i s antickou sbírkou Národního muzea, vedl archeologické výzkumy řecké obchodní stanice v bulharském Pistiru, v Kyme v Turecku, na Samothráce v Řecku, v Čechách i na Moravě, podílel se na českých expedicích UNESCO na Srí Lance a v Libanonu. Systematicky se snažil vrátit do života a představit veřejnosti sbírku sádrových odlitků antických plastik, jejíž podstatnou část můžeme dnes vidět na zámku Duchcov.
Během svého života Jan Bouzek publikoval více než 350 odborných článků a množství monografií, byl organizátorem mnoha výstav a konferencí, jichž se také aktivně účastnil. Věnoval se také popularizaci archeologie. Je držitelem mnoha domácích i mezinárodních ocenění a na jeho počest bylo vydáno šest sborníků s mezinárodní autorskou účastí.
Jan Bouzek inspiroval mnoho studentů a zájemců o archeologii, ale i mnohé jiné. Bude nám všem velice chybět.
Vybrané významné publikace
The Knovíz Settlement in NW Bohemia (s D. Kouteckým a E. Neustupným), Praha 1966
Homerisches Griechenland, Praha 1969
Graeco-Macedonian Bronzes, Praha 1974
The Aegean, Anatolia and Europe: Cultural Interrelations in the 2nd millennium B.C.,
Goethenburg–Praha 1985
Studies of Greek Pottery in the Black Sea Region, Praha 1990
Od mýtu k logu (se Z. Kratochvílem), Praha 1994
Řeč umění a archaické filosofie (se Z. Kratochvílem), Praha 1995
Greece, Anatolia and Europe in the Early Iron Age, Jonsered (Astrom) 1997
The Lusatian Culture in NW Bohemia (s D. Kouteckým), Most 2000
Thracians and Their Neighbours, Praha 2005
Keltové našich zemí v evropském kontextu, Praha 2007
Umění a myšlení, Praha 2009
Pravěk českých zemí v evropském kontextu, Praha 2011
Vznik Evropy, Praha 2013
Mezi archeologií a historií, Praha 2016
Art and Mind. The Development of Human Mind as seen through the Art, Praha 2018
Studies of Homeric Greece, Praha 2018
Sborníky: Kyme I–II (1975, 1980), Samothrace (1985), Ceylon between East and West (1993), Pistiros I–VI (1996, 2002, 2007, 2010, 2013, 2016), sborníky Corpus Vasorum Antiquorum (Československo 1–2, Česká republika 3), Corpus Speculorum Etruscorum (s J. Gy. Szilagyi, Rome 1992)
Mýty Řeků a jejich sousedů, Praha 2020 (v tisku)