Soutěžní kvíz - poznáte filmová místa?

Zasoutěžte si s námi. V Česku snad není zámek nebo hrad, kde by se něco nenatáčelo. Pojďme si připomenout některé české a zahraniční filmy a seriály. Když odpovíte správně na všechny kvízové otázky a budete mezi 3 vylosovanými, obdržíte drobný dárek.
A to se vyplatí!

1) Začneme zlehka. „Zahradníku, zavaž mi střevíček!“ Kde se natáčela pohádková klasika Pyšná princezna (1952)?

a) na zámku Hrádek u Nechanic
b) na zámku Konopiště
c) na zámku Hluboká

2) Kterou scénu zažilo nádvoří na hradě Zvíkov?

a) studoval tu loupežník Lotrando
b) král v Pyšné princezně se ptal: „Našli moji rádcové princezničku?“
c) utíkala tudy Popelka z plesu

3) Na kterém hradě se natáčela tato scéna z filmového muzikálu Noc na Karlštejně (1973)?

a) na Karlštejně
b) na Křivoklátě
c) na Sovinci

4) Teď se podíváme na jednu z novějších pohádek - O vánoční hvězdě (2020). V hlavních rolích se objevili Tereza Ramba, Vojtěch Kotek, Zlata Adamovská nebo nezapomenutelný Ondřej Sokol jako Sirius. Jednou z filmových lokací byl i zámek ve Středočeském kraji.

a) Mníšek pod Brdy
b) Veltrusy
c) Žleby

5) V pohádce Jak si nevzít princeznu (2021) si kromě Marka Adamczyka a Anny Fialové střihl skoro hlavní roli státní hrad a zámek:

a) Český Krumlov
b) Frýdlant
c) Bečov nad Teplou

6) Devadesátky. Princezna Fantaghiro. Italská fantasy pohádka se natáčela i na českých hradech a zámcích, např. na hradě Bouzov a na zámku Lednice. Jak se jmenoval princ, kterého Fantaghiro milovala?

a) Tarabas
b) Cataldo
c) Romualdo

7) Na kterém zámku se procházela zpěvačka Celine Dion při natáčení videoklipu k písni It's All Coming Back to Me Now?

a) Ploskovice
b) Buchlovice
c) Janovice

8) Máte rádi dobové seriály? V seriálu Bohéma (2017) téměř v každém díle navštívíte vilu, která si zahrála domov krále komiků Vlasty Buriana. Už víte?

a) vila Tugendhat
b) vila Stiassni
c) Winternitzova vila

9) Svět pod hlavou (2017) je seriál České televize, ve kterém excelují  Václav Neužil a Ivan Trojan. Děj seriálu se odehrává střídavě v současnosti a v osmdesátých letech. K jednomu z dílů poskytl kulisy coby psychiatrická léčebna zámek:

a) Červené Poříčí
b) Jezeří
c) Kunštát

10) Pětidílná koprodukční televizní minisérie rakouského režiséra R. Dornhelma mapuje život panovnice Marie Terezie. Natáčení probíhalo například ve Valticích, Kroměříži, Jaroměřicích nad Rokytnou, Lysé nad Labem, Dobříši a Miloticích. Poznáte, kde se natáčela tato scéna?  

a) Uherčice
b) Opočno
c) Invalidovna

11) Osobnost Alžběty Báthoryové zaměstnává historiky už po staletí. I když uplynulo od její smrti více než čtyři sta let, pohledy na její život a vinu se rozcházejí. Příběh Čachtické paní se stal inspirací pro mnoho filmů, knih a dalších uměleckých děl. V roce 2008 přišel do kin film Bathory režiséra:

a) Juraje Jakubiska
b) Jana Svěráka
c) Jiřího Menzela

12) Natáčení filmu Na západní frontě klid (2022) probíhalo v Česku, Belgii a Německu od března do května 2021. Na březnovém vyhlášení Oscarů film zvítězil ve čtyřech kategoriích (Nejlepší cizojazyčný film, Nejlepší kamera, Nejlepší hudba a Nejlepší výprava a dekorace). Poznáte, na jakém zámku se natáčely tyto scény?

a) Sychrov
b) Lednice
c) Hluboká

Chcete vyhrát?

Správné odpovědi zasílejte na adresu newsletter@npu.cz do 30. 6. 2023.

Přejeme hodně štěstí!