Média a my – jaro 2023

Kde o nás napsali nebo natočili reportáž? Poslechněte si ohlasy v médiích.

Co vás zajímá?

Harrachové na ČT

Slavnostní zahájhení projektu Po stopách šlechtických rodů s podtitulem Harrachové - vznešenost zavazuje se odehrálo v Harrachově, ve sklárně Novosad & syn a bylo ho možné sledovat i v živém přenosu České televize. Podívejte se na záznam, nasajte atmosféru i trochu toho harrachovského piva...

Slavnostní zahájení projektu Harrachové  ve sklárně Novosad a syn v Harrachově

Na zámku Vranov nad Dyjí mají nejmladší kastelánku 

Brněnská studentka dějin umění Kateřina Doležalová se ujímá vedení státního zámku Vranov nad Dyjí. Roky tam pracovala jako průvodkyně a teď přebírá agendu od končícího kastelána, a to v pouhých čtyřiadvaceti letech. Stala se tak nejmladší kastelánkou v ČR.

Kladruby - život v řádu

Řád, disciplína, víra. To byl každodenní chléb benediktinského řádu působícího v klášteře v Kladrubech. Zdmi tu proudil život již před 900 lety a nyní se klášter po několikaleté rekonstrukci opět otevírá veřejnosti. Vydejte se na výlet do historie a poznejte život mnichů. Více o rekontrukci se dozvíte v rozhovoru s kastelánem kláštera Milanem Zoubkem a kurátorka expozice Stanislava Beránková.

Výpravní železniční budova v Ostravě Vítkovicích se opět stala kulturní památkou

Budova postavená v 60. letech minulého století v takzvaném bruselském stylu, se dočká rekonstrukce. Poslechněte si rozhovor s architektem Karlem Hájkem ze stavební fakulty ČVUT a historikem architektury, památkářem Martinem Strakošem.

Nové památky v jižních Čechách

Poslechněte si rozhovor o nově prohlášených jihočeských kulturních památkách s památkářem PhDr. Pavlem Hájkem. Představil nejen nově prohlášené kulturní památky, ale objasnil i problematiku tzv. "pozdních zápisů", které soud v roce 2020 označil za neplatné a památkovou ochranu tak ztratilo téměř pět set jihočeských památek. Ty nejvýznamnější z nich se památkáři snaží postupně vracet na seznam kulturních památek.

Zámek Valtice láme rekordy návštěvnosti

Nejnavštěvovanějším ze stovky objektů ve správě Národního památkového ústavu je už tradičně zámek v Lednici. Na čelných místech seznamu však začíná pravidelně zářit i druhý z velkých objektů, které daly název Lednicko-valtickému areálu. Poslechněte si rozhovor s kastelánem zámku Richardem Svobodou.

Shrnutí novinek letošní sezóny

V ranním vysílání Studia 6 představila generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková novinky pro letošní sezónu. Dozvíte se o plánovaném dokončení obnov objektů, aktuálních projektech i zajímavostech, které nás čekají.

Karlštejn se znovu otevřel po rekonstrukci

Národní památkový ústav přebírá zrekonstruované prostory hradu Karlštejn. V sobotu hrad zahájí letní turistickou sezonu a nabídne mimo jiné i nové návštěvnické centrum, vybudovanou vyhlídkovou terasu, zrekonstruovaný suterén Císařského paláce, či sklep purkrabství s novou expozicí vinařství. V reportáži vás hradem provede sám kastelán zámku Lukáš Kunst.

Podívat se také můžete na reportáž České televize přímo z 21. 4. 2023, kdy proběhlo slavnostní ukončení projektu Karlštejn –⁠ klenot české země za přítomnosti ředitelka Národního památkového ústavu Nadi Goryczkové, ministra kultury Martina Baxy, ministra financí Zbyňka Stanjury a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše.

Letošní sezóna ve znaku Harrachů

Jak bude probíhat letošní sezóna, kde bude budou dokončeny obnovy a které objekty se zapojí do  projektu Po stopách šlechtických rodů s podtitulem Harrachové - vznešenost zavazuje? To vše vám sdělí v rozhovoru pro Deník.cz náměstek pro správu památkových objektů, Oldřich Pešek.