Harrachovská matematická soutěž

Věříte si, že byste obstáli v matematické soutěži pro základní a střední školy? Své znalosti si můžete vyzkoušet na následujících slovních úlohách. Příklady byly součástí letošního ročníku matematické soutěže Pangea. Jedním z letošních témat byly Dějiny, v úlohách se tak objevil i rod Harrachů.

1) NÁVŠTĚVA HRÁDKU U NECHANIC

Státní zámek Hrádek u Nechanic se proslavil filmovou pohádkou Princ a Večernice. Základní prohlídkovou trasu tvoří okruh Lesk a sláva Harrachů. Tento hraběcí rod vybudoval zámek jako romantické reprezentační a letní sídlo.

V tabulce jsou uvedeny návštěvní hodiny základního okruhu. 
 

Ve kterém období je otevřeno 496 hodin, to znamená 62 dní po 8 hodinách
a) 1 
b) 3 
c) 6 
d) 5 
e) 4 

2) LESK A SLÁVA HARRACHŮ

V letech 1839–1857 nechal postavit František Arnošt hrabě z Harrachu zámek Hrádek u Nechanic jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů. Dnes je zámek ve správě Národního památkového ústavu a je možné ho navštívit. V květnu a červnu je otevřeno od úterý do neděle od 10 do 16 hodin. Délka prohlídky je cca 45 minut a maximální počet osob v prohlídce je 25. Nikdy se nekonají dvě prohlídky současně a mezi dvěma prohlídkami není žádná přestávka. Během jednoho týdne přišlo na prohlídku 1020 lidí. Jak byste pomocí procent vyjádřili, jaká část z maximálního počtu návštěvníků dorazila?

a) 85 %
b) 75 %
c) 65 %
d) 55 %
e) 45 %

3) ÚHEL HRÁDKU U NECHANIC

V letošním roce slaví šlechtický rod Harrachů významná výročí. Je to přesně 400 let, co Arnošt Vojtěch z Harrachu nastoupil na pražský arcibiskupský stolec a Isabela Kateřina z Harrachu uzavřela sňatek s Albrechtem z Valdštejna. My se teď podíváme na zámek Hrádek u Nechanic, který tento rod nechal vystavět v 19. století. Jedná se o novogotickou stavbu s rozsáhlým anglickým parkem, jejíž dvě křídla svírají úhel .......

Doplňte z nabídky údaj na vytečkované místo, víte-li, že kdyby tento úhel byl o 60 % větší, byl by stále menší než přímý. Ale kdyby tento úhel byl větší o 70 %, pak by již byl větší než úhel přímý.

a) 100°
b) 110°
c) 120°
d) 130°
e) 140°

Co je to vlastně Pangea?

Pangea je matematická soutěž pro žáky základních škol a víceletých gymnázií, která vytváří tematické úlohy nejen ze společenskovědních a přírodovědných oborů. Tématem letošního desátého ročníku byly Dějiny a Zvířata. Soutěž probíhá ve dvou kolech - školní a finálové kolo. Ti nejlepší ze školního kola jsou pozváni na finále do Prahy, kde se soutěží o hodnotné ceny. Soutěže se mohou žáci zapojit dvěma způsoby. První možnost je “offline”, při které žáci zapisují odpovědi do tištěných odpovědních lístků, mohou si ale zvolit i online verzi školního kola, kdy zaznamenávají odpovědi online na školních počítačích. Soutěže se mohou účastnit také žáci na vybraných odděleních v českých nemocnicích a české školy v zahraničí. 

Podívejte se, jak probíhalo finální kolo matematické soutěže Pangea v Nové budově Národního muzea

 

Chcete vyhrát?

Správné odpovědi zasílejte na adresu newsletter@npu.cz do 1. 10. 2023.

Přejeme hodně štěstí!