Restaurované salony minaretu zámku v Lednici jsou opět zpřístupněny návštěvníkům

Po téměř 40 letech se od 1. 6. 2017 otevřou pro návštěvníky restaurované salony v 1. patře minaretu v zámeckém parku v Lednici.

Tato unikátní stavba, vybudovaná v letech 1797 až 1804 podle návrhů slavného architekta Josepha Hardtmutha, prošla v posledních 10 letech nákladnou památkovou obnovou. Nejdříve byla zajišťována narušená statika objektu, poté došlo k opravě venkovní fasády věže a střech a nyní byly dokončeny restaurátorské práce na malovaných stropech salonů a nádherných mozaikových podlahách.  Celý projekt s rozpočtem 30 milionů korun byl financován z prostředků Ministerstva kultury ČR a k jeho úplnému dokončení chybí jen obnova spodní části exteriérů, která je plánována na rok 2018.

Mimořádný prohlídkový okruh nabídne návštěvníkům pohled do prostor, které knížecí rodina Liechtensteinů a jejich významní hosté využívala při procházce parkem jako místo pro odpočinek a osvěžení. Tehdejší obliba romantických staveb se odrazila i na podobě vyhlídkové věže a jejich salonů – architekt Hardtmuth se inspiroval orientálními stavbami a tomuto vkusu přizpůsobil i interiér salonů. K vidění je i část původního vybavení z počátku 19. století, návštěvníci se dozvědí podrobné informace nejen o stavbě samotné, ale i o nádherném parku, který je právě z minaretu nejlépe viditelný.

Prohlídka prostor minaretu je možná pouze po předchozí rezervaci.