Památky ruší adventní program. Otevřeny zůstávají objekty s celoročním provozem

Ani v letošním roce se na státních památkách neuskuteční adventní program. S ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci a nejistou předpověď na další týdny se Národní památkový ústav rozhodl zrušit speciální adventní prohlídky. Přístupné zůstanou pouze svátečně vyzdobené zimní trasy památek s celoročním provozem. Alespoň venkovní výzdobou se budou moci pokochat návštěvníci, kteří zavítají na zámky Jindřichův Hradec a Červená Lhota nebo na hrad Švihov.

Kromě adventních prohlídek zámeckých a hradních interiérů byly zrušeny i venkovní akce, včetně oblíbených trhů na nádvoří jindřichohradeckého zámku nebo mikulášské nadílky na hradě Rabí. „Dlouhou dobu jsme se snažili najít nějakou možnost, jak trhy uskutečnit, ale vývoj situace prakticky vylučuje smysluplné plánování při zachování všech stávajících i pravděpodobných budoucích vládních opatření. Zámecká nádvoří nicméně ozdobíme a brány zámku pro návštěvníky zůstanou otevřeny, aby si mohli projít alespoň všechna nádvoří“, říká kastelán zámku Jindřichův Hradec Jan Mikeš.

Sváteční výzdobou exteriérů se budou moci pokochat i návštěvníci zámku Červená Lhota. „Pro ty, kdo by si chtěli udělat vánoční procházku po okolí, bude před vraty od 23. prosince do 9. ledna instalován betlém. Otevřena bude i vánočně vyzdobená zámecká kaple, v níž jsou rovněž malé jesličky“, popisuje kastelán Tomáš Horyna. Svátečně bude osvětlena i fasáda zámku.

Stejně tak bude přístupné vnitřní nádvoří hradu Švihov, kde bude nainstalována i část výzdoby, kterou připravily studentky aranžérství ze Střední odborné školy obchodu, užitého umění a designu v Plzni pro adventní prohlídky interiérů.

Zimní prohlídky

Na komentované prohlídky vánočně vyzdobeným zámkem v Třeboni mohou turisté vyrazit od 25. listopadu do 19. prosince. Prohlídky budou probíhat vždy ve dnech od čtvrtka do neděle od 10:00 do 15:00 hodin.

V průběhu prosince bude ve vybraných dnech také přístupna zimní prohlídková trasa hradu Nové Hrady, kterou zkrášlí vánoční dekorace. Volně přístupné bude i slavnostně vyzdobené hradní nádvoří.

Zámek Hluboká zpřístupní temperovanou trasu soukromými apartmány posledních dvou generací příslušníků schwarzenberského rodu. Zájemci na ni mohou zavítat denně kromě pondělí do 19. prosince. Speciální adventní prohlídky na Hluboké však nechystají. „Kromě vánočních aranží a sto dvacet let starého vyřezávaného betlému, které interiérům dodají slavnostní atmosféru, vyzdobíme i nádvoří a prostor před zámkem“, láká k návštěvě kastelán Martin Slaba. „Na nádvoří u vánočního stromečku bude socha svatého Josefa, kterou zhotovil řezbář a betlemář Roman Galek. Na její výrobu bylo použito dřevo ze stromu, který v zámeckém parku vyvrátila letošní jarní vichřice. V následujících letech pan Galek doplní zámecký betlém o sochy Marie a Ježíška“, upřesňuje Slaba.

Milovníci památek mohou vyrazit také do Hradního muzea nebo na zámeckou věž v Českém Krumlově. Otevřeno bude denně mimo pondělí do 22. prosince.

Poprvé bude v zimě otevřen zámek ve Vimperku. Zájemcům nabídne expozice Muzea Vimperska a prohlídkovou trasu nazvanou Zimní zámek. „V muzeu se návštěvníci vydají po Zlaté stezce, objeví sklárny nebo místa, která ve 20. století zmizela z mapy. Poznají Vimpersko jako centrum knihtisku, oblíbenou lokalitu pro šlechtické zábavy nebo místo pro turistiku a sport“, popisuje kastelán Vojtěch Brož. Návštěva muzea je ideální pro rodiny s dětmi i ty, kteří si rádi prochází expozice samostatně. „K navštívení jsou připravena i nejzajímavější místa letních okruhů Horní zámek a Středověk, která nabídne zimní temperovaná trasa“, doplňuje kastelán Brož. Muzeum Vimperska a Zimní trasa budou přístupné vždy v pátek, sobotu a neděli, tj. 3. – 5. 12., 10. – 12. 12. a 17. – 19. 12.

Na Plzeňsku přístupný prozatím zůstává selský dvůr u Matoušů v Plzni Bolevci. Předvánoční atmosféru navodí vánoční výzdoba selského stavení i průvodcovský výklad rozšířený o informace, jak se slavily Vánoce na přelomu 19. a 20. století a jaké zvyky a tradice se dodržovaly na Plzeňsku. Areál selského dvora bude přístupný od úterý do pátku mezi 9. až 15. hodinou až do 23. prosince. Komentované prohlídky se uskuteční v týchž dnech vždy v 11:00 a 13:00 hodin.

Prozatím nebyly zrušeny akce, které organizují jiní pořadatelé než Národní památkový ústav. Od 27. listopadu do 4. prosince bude v Zámecké galerii v Třeboni otevřena prodejní výstava vánočních dekorací a ozdob Dámského klubu Mája. Na 19. prosince je plánován „Vánoční koncert“ souboru staré hudby Cavalla v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech. Na Štědrý den se tu bude rozdávat Betlémské světlo mezi 13. až 15. hodinou. Akce se  uskuteční pouze, pokud to dovolí pandemická situace a v souladu s protiepidemickými opatřeními.