Zámky Český Krumlov a Hluboká otevřou během adventu

Po více než padesáti dnech v nouzovém stavu se opět otevřou vybrané památky se zimním provozem. Zámek Český Krumlov zpřístupní od 3. prosince Hradní muzeum s věží, zámek Hluboká od 5. prosince zimní prohlídkovou trasu. Pro Betlémské světlo můžete vyrazit na Štědrý den do kláštera Kladruby nebo do kostela Všech svatých v Horšově.

Památky zpřístupněné v prosinci

Hradní muzeum a zámecká věž v Českém Krumlově budou mimořádně otevřeny každý den od čtvrtka 3. prosince až do středy 23. prosince mezi 9. až 16. hodinou. Otevřena bude i hradní kavárna. Slavnostní atmosféru zámeckému areálu dodají vánoční stromky na nádvořích a tradiční medvědí betlém nainstalovaný ve vestibulu vstupu na I. prohlídkovou trasu. V novém roce bude provoz zahájen od 5. ledna.  

Zámek Hluboká zpřístupní během tří adventních víkendů, 5. a 6., 12. a 13. a 19 a 20. prosince, zimní prohlídkovou trasu soukromými apartmány posledních dvou generací příslušníků schwarzenberského rodu. Zájemci na ni mohou vyrazit od 9 do 16 hodin. Speciální adventní prohlídky na Hluboké však nechystají. Před průčelím zámku děti jako každý rok najdou vánoční stromečky s bonbony, které si budou moci otrhat. Bez omezení zůstává otevřen zámecký park s naučnou stezkou.

Pro Betlémské světlo na plzeňské památky

Betlémské světlo se bude na Štědrý den rozdávat v kostele Všech svatých v Horšově od 12:00 do 15:00, v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech mezi 13. až 15. hodinou.   

Další zpřístupněné památky NPÚ

Během prosince mohou milovníci zimních prohlídek zavítat i na další vybrané památky ve správě NPÚ. Zámek Lednice nabídne prohlídku reprezentačních sálů, hrad Křivoklát návštěvu gotického paláce. Zámek Valeč zpřístupní zámecké interiéry i lapidárium soch Matyáše Bernarda Brauna. Otevřena bude i Květná zahrada v Kroměříži.