Zámek Červená Lhota zůstává na suchu kvůli poruše hráze

Ani v letošní sezóně si návštěvníci zámku Červená Lhota neužijí romantických projížděk na lodičkách. Kvůli poruše hráze musel být zámecký rybník vypuštěn ještě před svou plánovanou opravou. Ta se měla uskutečnit na podzim.

Již při odbahňování rybníka v loňském roce byl zjištěn špatný stav hráze. Jsou v ní velké díry, do nichž zatéká voda. V havarijním stavu se nachází i most, jenž překlenuje stavidla, stejně jsou na tom i opěrné zdi takzvaného vývaru, který má tlumit padající vodu přes hráz. S opravami se mělo začít na podzim po ukončení návštěvnické sezóny. Z důvodu prosakování vody musel být rybník vypuštěn už na začátku června, aby se zabránilo samovolnému protržení hráze a zaplavení okolních pozemků. 

„Nikdy bychom normálně nevypouštěli rybník před létem – kvůli suchu, stromům v parku, zeleni v okolí. Je nešťastné, že to přišlo před letní sezonou. Lodičky pro turisty nebudou a atraktivita místa s vodou bude pro většinu návštěvníků trošku poškozená,“ řekl novinářům kastelán Tomáš Horyna.

Správa zámku využívá času, kdy je rybník bez vody, k dalším nezbytným opravám. Dělat se bude nové uzemnění zámeckých hromosvodů, opravovat se bude i hlavní most, po němž vstupují návštěvníci do zámku. Kromě opravy hráze se počítá i s nezbytnou opravou celého výpustního zařízení. Odhadovaná cena se pohybuje okolo 10 milionů.

Více o obnově hráze zámeckého rybníka v reportáži Lucie Hochmanové z Českého rozhlasu. 

Foto: Lucie Hochmanová, ČRo