Vež Jakobínka se už neschovává pod lešením

Projekt na obnovu a restraurování věže Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou se po osmi letech nachýlil ke konci. Stavební práce ukončila v polovině prosince 2019 demontáž dřevěného lešení, teď se intenzivně pracuje na dokončení interiérů a instalaci nové expozice.

Téměř tři roky se středověká věž ukrývala před zraky návštěvníků pod dřevěným lešením. Po jeho odstranění v polovině prosince se Jakobínka představila ve své nové, rekonsturované podobě. Celková oprava zahrnovala restaurování pláště věže a zděné helmice, která byla nově pokryta šindelem. V posledním patře věže byl vybudován dřevěný ochoz, který návštěvníkům nabídne mimořádné výhledy na vltavské údolí.

Záměr na obnovu a restaurování věže Jakobínka představil veřejnosti ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec v září 2013. Symbolickým ručním kácením stromů v nedalekých rožmberských lesích tak započal svého druhu ojedinělý stavební experiment, který na konci roku 2019 dospěl ke svému závěru demontáží dřevěného lešení.

V současné době probíhají dokončovací práce v interiérech a instalace expozice, která mapuje nejenom historii věže samotné, ale i průběh její stavební obnovy. Expozici obohatí interaktivní model věže s lešením i otočným jeřábem, ke zhlédnutí bude časosběrný dokument.

Návštěvníci se po dřevěném ochozu věže poprvé projdou v dubnu letošního roku.