Hasiči zdolávali požár kláštera Plasy. Šlo o taktické cvičení

Záchrana osob a zdolávání požáru v památkově chráněné budově, takové bylo v úterý 5. listopadu taktické cvičení hasičských jednotek v klášteře Plasy.

Elektrická požární signalizace hlásí kolem půl desáté dopoledne požár v budově konventu. Jeho ohnisko bylo lokalizováno v letním refektáři. V budově se v době vzniku požáru nachází i několik osob. Správa kláštera okamžitě zalarmuje krajské operační a informační středisko, které na místo události posílá čtyři jednotky. Tímto scénářem začínalo taktické cvičení profesionálních i dobrovolných hasičů Plzeňského kraje, které mělo za úkol připravit jednotky požární ochrany na zdolávání požáru památkově chráněného objektu a záchranu osob v reálných podmínkách. Hasiči si museli poradit se zadáním, kdy se požár z letního refektáře rozšířil do prostoru chodby vedoucí ke kostelu u výtahu, kde hrozilo vznícení olejové vany, a vyhledat dvě osoby.

První dorazil Hasičský záchranný sbor Plasy. Povolány byly i tři dobrovolné jednotky z Mladotic, Kaznějova a Kralovic. Na místě zasahovalo celkem dvacet sedm hasičů. Zřízeny byly dva proudy pro hašení vodou a pěnou, využita byla i výšková technika, přistavená z vnější strany konventu. Hasičům v dýchací technice se podařilo simulovaný požár za pár minut zlikvidovat a s využitím termokamery najít pohřešované osoby, kterým byla následně "poskytnuta" první pomoc. Poté byly prostory pomocí přetlakové ventilace odvětrány.

"Voda byla přiváděna na hranici objektu z cisteren a sousední řeky Střely a dovnitř se již postupovalo na sucho, abychom minimalizovali rizika vzniku škod. Zasažený prostor letního refektáře byl zakouřený neškodným dýmem, který se běžně používá na diskotékách nebo při podobných kulturních vystoupeních“, upřesnil kastelán kláštera Pavel Duchoň.

Cvičení jednotek požární ochrany v klášteře Plasy bylo jedním ze série taktických cvičení, které HZS Plzeňského kraje pravidelně pořádá ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. „Po ukončení a vyhodnocení taktického cvičení, které trvalo necelé dvě hodiny, si hasiči za odměnu prošli půdu, aby věděli, co všechno tu shořelo v roce 1894“, glosoval s úsměvem Pavel Duchoň.