Babí léto láká k podzimním výletům na památky! Nechejte se inspirovat našimi tipy

Přestože se pomalu blíží astronomický podzim, konec září a začátek října přinesou příjemné počasí stvořené pro výlety. Vyrazit můžete na některou z dvaceti šesti zpřístupněných památek, o které v Jihočeském a Plzeňském kraji a Kraji Vysočina pečuje Národní památkový ústav v Českých Budějovicích. Nechejte se inspirovat našimi tipy a užijte si s rodinou či přáteli příjemný výlet.

Přehled plánovaných akcí do konce října:

PLZEŇSKÝ KRAJ

21. září/ Koncert Lubomír Brabec a Daniel Hůlka/ klášter Kladruby

Svatojánský hudební festival 2019 zakončí v sobotu 21. září koncert operního a muzikálového zpěváka Daniela Hůlky a brilantního kytaristy Lubomíra Brabce v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech. Posluchači uslyší nejenom slavné muzikálové melodie, ale také staré písně, operní árie a duchovní hudbu v podání obou interpretů. Koncert začíná v 17:00 hodin.

21. září/ Koncert písničkáře Josefa Fouska/ zámek Manětín

Hlavní sál manětínského zámku rozezní v sobotu 21. září písničky spisovatele, básníka, textaře, humoristy, fotografa a písničkáře Josefa Fouska. Začátek koncertu v 19:00 hodin.

21. září/ Zámecké vinobraní/ zámek Nebílovy

Přijďte si užít jihomoravský folklór, ochutnávat, nakupovat, ale i diskutovat s vinaři o jejich práci a výsledcích jejich celoročního snažení. Tradiční gastronomická akce na nádvoří zámku Nebílovy nabídne v sobotu 21. září vinaře z Velkých Pavlovic, cimbálovou muziku Lašár a velkopavlovický Presúzní sbor, který je složený výhradně z pánů. Zástupci malých rodinných vinařství představí celou řadu výtečných a oceněných vín, chybět nebude ani oblíbený burčák. Začátek vinobraní je od 13:00 hodin.

25. září/ Haydnovy hudební slavnosti/ zámek Kozel

V prostředí půvabného přírodně krajinářského parku zámku Kozel proběhne 25. září již 27. ročník Haydnových hudebních slavností. Tématem letošního ročníku je Majáles, máj a les. Těšit se můžete na komorní soubor Ritornello i barokní hudbu. Začátek slavnostní v 19:00 hodin.

27. září/ Koncert Concerti da Napoli/ zámek Nebílovy

Soubor staré hudby Concerto Aventino zahraje 27. září na zámku Nebílovy v rámci Heydnových hudebních slavnostní virtuózní italské skladby vrcholného baroka, v jejichž popředí stojí jako koncertantní nástroj zobcová flétna. Na programu zazní skladby Antonia Vivaldiho či Arcangela Corelliho a dalších barokních mistrů.

28. a 29. září/ Příběhy věží/ hrad Velhartice

Na speciální komentované prohlídky s historikem Lukášem Kopeckým o velhartických věžích se můžete vydat na hrad Velhartice ve dnech 28. a 29. září. Prohlídky po oba dny začínají v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Akce se koná v rámci Dnů Šumavského trojhradí. V tyto dny máte také jednu z posledních možností navštívit interaktivní expozici Ve službách krále v prostorách bývalého hradního pivovaru, která vám přiblíží každodenní život ve středověku.   

do 29. září/ Výstava děl Květuše Burešové a Zuzany Jeřábkové/ zámek Manětín

Do 29. září máte možnost prohlédnout si společnou výstavu výtvarnic Květuše Burešové a Zuzany Jeřábkové ve výstavní síni zámku Manětín. Mladoboleslavská malířka Květuše Burešová se kromě malby obrazů věnuje i malbě na hedvábí, kde se jí nabízí výjimečný prostor pocitů a fantazie. Malířka a fotografka Zuzka Jeřábková preferuje olejomalbu a akvarelové techniky. Výstava je přístupná během otevírací doby zámku, od 10:00 do 16:00 hodin.

do 29. září/ Tomáš Záborec: Dřevomalby/ hrad Švihov

Výstava nevšedních děl Tomáše Záborce bude na hradě Švihov k vidění do neděle 29. září. Výtvarník původem ze Slaného se zabývá kombinací dřevořezby a malby. Jeho přáním je, aby jeho rozměrné, často i vícedílné dřevomalby probouzely emoce a pocity. Výstava je přístupná zdarma během otevírací doby hradu, od 10:00 do 16:00 hodin.

5. října/ Papírový patlák – lepení vystřihovánek/ hrad Švihov

První říjnový víkend se na hradě Švihov uskuteční druhý ročník modelářského setkání Papírový patlák. Ve výstavním sále u pokladny se představí rozmanité papírové modely, chybět nebude ani lepící koutek pro zvídavé návštěvníky, kteří si mohou pod vedením zkušených modelářů sami slepit nějakou jednodušší vystřihovánku. Akce se koná od 10:00 do 16:00 hodin. Vstupné je dobrovolné.

13. října/ Svatební korzování/ hrad Švihov

Hodláte Vy nebo někdo z Vašich blízkých v roce 2020 vstoupit do svazku manželského? Inspirovat se můžete Svatebním dnem na hradě Švihov v sobotu 13. října. Tak trochu jiný svatební veletrh nabídne přehlídku svatebních šatů, ukázky květinových aranží i svatebních dortů a mnoho dalšího. Začátek akce od 10:00 hodin.     

13. října/ Mše svatá s biřmováním/ klášter Kladruby

V neděli 13. října od 12:00 hodin bude v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech sloužena Mše svatá. Celebruje plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub. 

26. října/ Zamykání hradu Velhartice

Návštěvnickou sezónu na hradě Velhartice ukončí symbolická akce Zamykání hradu v sobotu 26. října spojená s terénním běžeckým závodem „O hradní klíč“. Začátek registrace běžců začíná v 13:30 hodin. Nejenom sportovci se mohou těšit na bohatý doprovodný program - volné prohlídky hradu, komentované přehlídky hradních pánů, středověkou hudbu v podání skupiny Gutta, maňáskové divadlo, lukostřelbu, výrobu lampionů a ukázky vazeb podzimních kytic. Akci završí lampionový průvod vycházející z hradu a slavnostní ohňostroj na náměstí v 18:30 hodin. 

27. října/ 100+1 rok zámku Červené Poříčí ve vlastnictví státu

Již je tomu sto a jeden rok, kdy se zámek Červené Poříčí ocitl v rukách českého státu. Jak dnes vypadá a jakými útrapami prošel za poslední století, uvidíte při nočních prohlídkách za svitu barevných lamp 27. října 2018 od 18:30. Další prohlídky místnostmi hlavní zámecké budovy začínají v 19:30, 20:00 a 20:30 hodin.

27. října/ Zámecké trhy / Kozel

Tradiční podzimní trhy můžete navštívit v neděli 27. října v zámeckém parku na Kozlu. Tržiště, které bude tentokrát rozprostřeno do blízkého okolí zámku, nabídne pestrý sortiment originálních řemeslných produktů, celou řadu výtečných potravin z Česka i ze zahraničí a bohatý výběr občerstvení. Na tržišti budou přichystány ukázky řemesel a tvořivé dílny pro děti. Trh probíhá od 10:00 do 17:00 hodin.

JIHOČESKÝ KRAJ

19. září, 10:00/ Toulky zámeckými zahradami/ Zámek Hluboká

Komentované prohlídky se zkušenými zámeckými zahradníky seznámí návštěvníky nejenom s historií hlubockých zahrad a parku, ale upozorní na unikátní stromy a keře a přiblíží, co obnáší celoroční péče o rozlehlý 58 hektarový areál. Začátek prohlídky v 10:00 hodin.

20. září, 18:00 – 22:00/ Novodobá světová premiéra barokní opery/ zámek Český Krumlov

Poznejte zapomenuté umění barokních muzikantů, tanečníků a zpěváků. Zámecké barokní divadlo uvede novodobou světovou premiéru barokní opery Demofoonte Johanna Adolfa Hasse. Autorem libreta opery Demofoonte je nejvýznamnější italský dramatik 18. století  a císařský dvorní básník Pietro Metastasio. Toto jeho dramma per musica (hudební drama) bylo poprvé zhudebněno Antoniem Caldarou roku 1733. Až do konce 18. století pak bylo zhudebněno více než sedmdesátkrát. Hasseho verze byla poprvé uvedena v Drážďanech na jaře roku 1748, druhá, mírně přepracovaná verze opery, měla premiéru v benátském Teatro San Giovanni Grisostomo 26. prosince 1748. Účinkují sólisté a barokní orchestr Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka. Představení zrežírovala Zuzana Vrbová.

20. září/ Varhanní koncert Jaroslava Tůmy/ klášter Zlatá Koruna

V rámci hudebního festivalu Emy Destinnové se v pátek 20. září uskuteční v klášterním kostele ve Zlaté Koruně varhanní koncert Jaroslava Tůmy. Začátek koncertu je v 19:00 hodin. Jaroslav Tůma patří mezi naše nejvýznamnější varhaníky. Věnuje se hře na klavír a cembalo. Působí jako pedagog a popularizátor. Koncertuje u nás i v zahraničí, nahrává pro rozhlas, televizi i četná hudební vydavatelství. Zúčastňuje se zvukové dokumentace různých historických varhan v Čechách a působí jako poradce při jejich restaurování.

21. září, 13:00 – 14:30/ Smyčcové kvartety / zámek Český Krumlov

Smyčcové kvartety vrcholného klasicismu na dobových nástrojích zahraje soubor Fibonacci Kwartet z Poslaka v sobotu 21. září. Koncert se uskuteční ve Sloupové síni Studijního centra na zámku v Českém krumlově. Na programu zazní skladby W. A. Mozarta, J. M. Krause, L. van Beethovena.

21. a 22. září, 17:00 – 21:00/ Repríza novodobé světové premiéry barokní opery/ zámek Český Krumlov

Repríza novodobé světové premiéry barokní opery Demofoonte Johanna Adolfa Hasse v podání sólistů a barokního orchestru Hof-Musici pod taktovkou Ondřeje Macka zazní v barokním divadle zámku Český Krumlov ve dnech 21. a 22. září. Režie se ujala Zuzana Vrbová. Začátek představení v 17:00 hodin.

21. září, 21:00  Barokní ohňostroj a barokní iluminace/ zámek Český Krumlov

Do časů velkolepých slavnostní na krumlovském zámku návštěvníky vrátí barokní ohňostroj s hudbou a barokní iluminace v zámecké zahradě v sobotu 21. září. Ohňostroj před Letní jízdárnou bude v režii Teatrum Pyrotechnicum z Českého Krumlova a začíná od 21:00 hodin.

26. září, 19:00/ přednáška Jan Rudolf Černín mezi Prahou, Vídní a Krásným Dvorem/ zámek Jindřichův Hradec

Osobnost šlechtice Jana Rudolfa Černína, milovníka a podporovatele vědy, hudby a umění, představí 29. září na zámku Jindřichův Hradec ve své přednášce uznávaný přední český historik Zdeněk Hojda z Filosofické fakulty University Karlovy. Přednáška se začátkem v 19:00 se koná v Divadelním sále zámku. Vstup je zdarma. Jan Rudolf Černín (1757–1845) studoval práva v Salzburgu, osobně se znal s o rok starším Mozartem i bratry Heydnovými. Po studiu podnikl kavalírskou cestu po Evropě, byl prezidentem císařské Akademie výtvarných umění ve Vídni, zastával i úřad nejvyššího komorníka, kterému podléhal císařský kabinet přírodnin, umělecké sbírky dvorní divadloi Burgtheater. Na zámku Jemčina provozoval známé štvanice, u zámku Krásný Dvůr nechal vybudovat rozsáhlý přírodně krajinářský park, první svého druhu v Čechách.

29. září, 12:55/ kastelánské prohlídky Poslední na Hluboké/ zámek Hluboká

Kastelánská prohlídka soukromými schwarzenberskými apartmány vedené Martinem Slabou se 29. září zaměří na osobnost posledního majitele zámku Hluboká dr. Adolfa Schwarzenberga, kterého představí jako renesančního člověka - sportovce, cestovatele, automobilistu, vášnivého lovce, sběratele, mecenáše, fotografa, filmaře, radioamatéra, podnikatele i prozíravého politika. Délka prohlídky je cca 1,5 hodiny. Cena prohlídky ve výši běžného vstupného prohlídkové trasy soukromé apartmány. Prohlídka startuje v 12:55 hodin.

do 29. září/ Kabinety Stuchlé. Kouzelný svět pohyblivých loutek/ zámek Jindřichův Hradec

Loutkové krasavice tančící charleston, silák zdravící příchozího troubením na trumpetu, ožívající mořská panna, ale také cirkusové obludárium i do detailu provedená ložnice hraběnky Černínové o velikosti několika desítek centimetrů. To je okouzlující svět loutek výtvarnice Stanislavy Stuchlé, která vyrábí postavy ze dřeva, kůže, starého textilu, využívá i dráty, krajky či pštrosí peří a loutky umisťuje do dokonale vybavených zmenšených interiérů. Po úspěchu, který sklízela na několika výstavách u nás i v zahraničí, jsou její nevšední loutky vystaveny do 29. září v expozici ve druhém patře Adamova stavení. Výstava okouzlí nejen děti, ale i jejich rodiče.

do 29. září/ Výstava Renaty Štolbové/ klášter Zlatá Koruna

Výstava akademické malířky Renaty Štolbové bude v klášteře Zlatá Koruna k vidění do neděle 29. září v rámci běžné otevírací doby památky, tzn. 9:00 – 15:30 hodin. Renata Štolbová se narodila 2. června 1958 v Českých Budějovicích. Absolvovala Pedagogickou fakultu UK a VŠUP v Praze. Nejvíc se věnuje olejomalbě. Na jihu Čech vytvořila mimo jiné čtrnáct obrazů Křížové cesty v kapličkách kolem kostela na Dobré Vodě u Českých Budějovic. Žije v Holubově pod Kletí.

5. – 6. října, 14:00 – 16:00/ Mezinárodní den architektury/ hrad Landštejn

V rámci devátého ročníku Mezinárodního dne architektury se můžete během víkendu 5. a 6. října vydat na komentovanou prohlídku hradu, která se zaměří na architekturu 16. století. Připomene také rod Krajířů, který vnesl do strohého středověkého hradu renesanční životní styl. Ten se odrazil v přestavbě hradu, který získal prostorný třípatrový palác s horkovzdušným topením, novou přístupovou cestou a modernější opevnění s baštami. Prohlídka vyráží v 14:00 hoidn.

5. října/ Barokní koncert z prostředí Benátek a Neapole/ klášter Zlatá Koruna

Speciálně pro milovníky barokní hudby je v klášterním kostele ve Zlaté Koruně připraven na sobotu 5. října instrumentální koncert z Benátek a Neapole v provedení souboru Concerto Aventino. Ten zahraje skladby Antonia Vivaldiho i koncerty pro barokní nástroje theorbu, velkou basovou loutnu, nebo cembalo. To vše na kopie dobových nástrojů. Začátek koncertu je v 18:00 hodin a pořádá jej Sancta Corona Spinea- společnost přátel Zlaté Koruny, z. s.

6. října, 13:10 a 14:50/ Speciální prohlídky s Danielem Hermanem / zámek Hluboká

V letošním roce zámek Hluboká rozšířil nabídku netradičních prohlídek o prohlídku reprezentačních pokojů se známou osobností, kterou je někdejší ministr kultury pan Daniel Herman. Volba pana Hermana není nahodilá, na zámku totiž  již provázel jako student několik sezón na počátku osmdesátých let. Lze proto předpokládat, že svůj výklad doplní o vzpomínky na studentská léta strávená na hlubockém zámku. Začátky prohlídek 6. října jsou v 13:10 a 14:50 hodin. Ceny prohlídek jsou stejné jako běžné prohlídky první návštěvní trasy. Počet osob v jedné skupině je omezen na 25.

12. října/ Večerní koncert/ zámek Kratochvíle

V rámci 18. Mezinárodního sborového festivalu hudebního romantismu Vlachovo Březí se v Horním sále zámku Kratochvíle uskuteční 12. října od 19:00 hodin večerní koncert. Festival, který se koná na počest sbormistra, pedagoga a vlachovobřezského rodáka prof. Václava Matouška, si klade za cíl podpořit hudební dění v oblasti amatérského sborového zpívání. Svým specifickým zaměřením na romantismus doplňuje stávající dramaturgie sborových festivalů a přehlídek na území ČR o toto hudební období.

19. – 20. října/ Mezinárodní den archeologie/ hrad Landštejn

Komentované prohlídky v rámci Mezinárodního dne archeologie zájemcům ve dnech 19. a 20. října přiblíží průběh archeologických výzkumů, které na hradě probíhají od 80. let minulého století a stále nejsou u konce. Seznámí je i s nejvýznamnějšími objevy a jednotlivými nálezy, které jako jediné přinášejí poznatky o zdejším životě. Začátek prohlídky v 14:00 hodin.

26. a 27. října/ Podzimní hradní Novohradské slavnosti Karla Bonaventury Buquoye/ hrad Nové Hrady

Tradiční podzimní slavnosti připomenou ve dnech 26. a 27. října dobytí hradu císařským vojevůdcem Karlem Bonaventurou Buquoyem v roce 1619, který zdejší panství získal o rok později darem od císaře za své vynikající služby a nemalou finanční půjčku. Na pátek 26. října jsou od 17:00 hodin připraveny večerní hrané prohlídky, které přiblíží významné historické okamžiky hradu. V sobotu 27. října se můžete mezi 10. až 15. hodinou těšit na šermířská vystoupení, dobývání hradu a rozmanité atrakce nejen pro děti.   

27. října/ Na hrad Landštejn za bubáky/ Landštejn

Poslední říjnovou neděli hrad Landštejn zažije rej strašidel. Ta si pro nejmenší návštěvníky připravila úkoly a otázky o hradě i malé odměny. Akce probíhá od 10:00 do 15:00 hodin.

do 27. října/ Výstavy/ hrad Zvíkov

Prohlídku královského paláce hradu Zvíkov návštěvníkům do neděle 27. října zpestří tři zajímavé výstavy. Královský hrad na soutoku dvou řek se od 19. století stal inspirací pro řadu umělců – básníky, spisovatele, malíře. Výstava nazvaná „Věk za věkem ryl svoje brázdy“ zachycuje Zvíkov v krásné literatuře, výstava „Inspirace Zvíkov“ ukáže tvorbu malířů, grafiků, samouků a dětí. Výstava „Přijměte srdečný pozdrav“ představí hrad na pohlednicích.

KRAJ VYSOČINA

21. září/ Koncert souboru Collegium Marianum/ zámek Náměšť nad Oslavou

Zámecká hudební sezóna na zámku v Náměšti nad Oslavou vyvrcholí v sobotu 21. září již 29. Zámeckým koncertem. V zámecké knihovně se představí jeden z nejvýznamnějších českých souborů zaměřujících se na interpretaci staré hudby Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou. Program složený z děl barokních autorů Johanna Sebastiana Bacha a Františka Jiránka začíná od 17:00 hodin.

28. září/ Svatováclavská poutní mše/ zámek Náměšť nad Oslavou

V letošním roce správa zámku ve spolupráci s náměšťskou farností pokračuje v  tradici poutních slavností k poctě sv. Václava, jemuž je zasvěcena zámecká kaple. Poutní mši sv. v zámecké kapli celebruje v sobotu 28. září od 17:00 hodin náměšťský farář P. ThLic. Tomáš Holý.

21. září/ Výstava 150. výročí požáru hradu Lipnice

Výstavou historické hasičské techniky na nádvoří hradu si v sobotu 21. září připomeneme 150. výročí vyhoření hradu a městečka Lipnice. Začátek akce v 14:00 hodin.

20. října/ Slavnostní koncert k výročí 70 let od založení ZUŠ Náměšť nad Oslavou/ zámek Náměšť nad Oslavou

Základní umělecká škola v Náměšti nad Oslavou si v letošním roce připomene výročí sedmdesáti let od svého založení. Při této příležitosti v neděli 20. října vystoupí žáci hudebního oboru školy na slavnostním koncertu v zámecké knihovně. Začátek koncertu je od 15:00 hodin. Vstupné je dobrovolné.

do 31. října/ Výstava Od pole válečného po objetí múzami/ Jaroměřice nad Rokytnou

Seznamte se s významnými členy nejvýznamnějšího rodu jaroměřického zámku, rodem Questenberků, na výstavě Od pole válečného po objetí múzami. Výstava prostřednictvím unikátních předmětů představí čtyři generace majitelů jaroměřického panství, kteří se do historie zapsali nejenom jako úspěšní válečníci, ale také jako milovníci umění a stavitelé, jak dokládají mnohé veduty a stavební plány. Pozornost upoutá návrh ideální podoby jaroměřického zámku, který nebyl nikdy dokončený. Další osobnosti rodu a jejich životní příběhy představuje kolekce portrétů, která svým dochovaným rozsahem i uměleckou kvalitou patří mezi unikáty zámeckých sbírek. Každodenní život na jaroměřickém zámku přibližuje zařízení barokního salonu i jídelna s bohatě nainstalovanou tabulí s množstvím cínového nádobí a holb. Největší pozornost výstava věnuje osobnosti posledního mužského příslušníka rodu Janu Adamovi z Questenberka. Jeho intenzivní zájem o hudbu vytvořil z Jaroměřic ve své době jedno z předních center barokní hudby a divadla. Půvabná výstava v přízemních sálech si nezadá s klasickým prohlídkovým okruhem a je vhodná pro návštěvníky s pohybovým omezením. Otevřena bude do konce října 2019.