Návštěvníci manětínského zámku prožijí den jako sloužící hraběnky Lažanské

V sobotu 17. srpna zámek Manětín spolu s přilehlým parkem ožijí jako za časů hraběnky Marie Gabriely Lažanské. Unikátní soubor barokních portrétů jejího služebnictva a úředníků se stal inspirací pro zážitkový den, který zejména rodinám s dětmi nabídne řadu netradičních aktivit.

Během třetího ročníku Barokního dne v Manětíně si návštěvníci vyzkoušejí, jak se žilo písařům, komorným, kuchařkám, nosičům, pradlenám a dalším sloužícím na zdejším zámku. V zámecké kuchyni budou válet nudle, zapisovat do zámecké kroniky, oblékat panstvo, prát prádlo v neckách, starat se o zámeckou zahradu, ručně tesat trámy, šít z kůže nebo míchat vonné ingredience.

„Chceme ukázat, jak zajímavá a přitažlivá mohou být řemesla. Řemeslníci v našem regionu citelně chybějí. Chybí tady to, co bývalo za hraběnky, že lidé každý den chodili okolo toho, co vytvořili“, vysvětluje volbu letošního tématu kastelán zámku Karel Mašek. Návštěvníci uvidí i ruční střihání ovcí. Chybět nebudou ani jízdy kočárem a na ponících, lukostřelba, ukázky sokolnictví, divadlo pro děti a kupecké krámky s rukodělným zbožím a regionálními dobrotami. V 18 hodin se v zámeckém sále uskuteční koncert barokní hudby. Akci moderuje Petr Jančařík.

Začátek akce je od 14 hodin. Vstupné činí 90 Kč, děti do 15 let mají vstup zdarma. Vstupné zahrnuje také  volné prohlídky interiérů zámku vyzdobených květinovými aranžemi. Doprava je zajištěna speciálním festivalovým autobusem. Jízdenku zahrnující i vstupné na akci lze zakoupit na plzeňské vstupence.

Hraběnka Marie Gabriela Lažanská nechala v letech 1716-1717 malířem Václavem Dvořákem portrétovat své služebnictvo a úředníky – pradleny, nosiče, kuchaře, číšníky, kronikáře i vychovatele. Unikátnost sbírky, která čítá 13 portrétů, spočívá v tom, že vymalovaní lidé skutečně žili, známe jejich jména a potomci některých z nich stále žijí na Manětínsku. Portréty jsou umístěny v interiérech zámku.