Územní odborné pracoviště NPÚ v Kroměříži se zabývá ochranou, poznáváním, dokumentací a prezentací jednotlivých památek i památkových rezervací a zón na území Zlínského kraje (v okresech Vsetín, Zlín, Uherské Hradiště a Kroměříž). Pro jejich zachování, údržbu a obnovu bezplatně poskytujeme poradenství i metodickou pomoc a při přípravě a provádění udržovacích prací, rekonstrukcí, restaurování kulturních památek i staveb v památkově chráněných územích zajišťujeme odborný dohled.

Více o našem pracovišti

Poskytujeme tyto služby

Ohrožené památky

  • Kvůli dlouhodobé neúdržbě je objekt ve velmi špatném technickém stavu. Hrozí destrukce některých partií. V současné době se naštěstí připravuje stavební zajištění nejohroženějších částí.

  • Zřícenina hradu se nachází asi dva kilometry jihovýchodně od obce Střílky na hřebenu kopce. Jedná se o poměrně rozsáhlý opevněný areál, hrad sám náleží mezi nejstarší šlechtické kamenné hrady na území ČR. Z architektury hradu se v hradním jádru zachovaly zbytky štítové zdi, subtilní kruhové věže a menší pozůstatky paláce a hradeb.

Rychlý kontakt

Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.

Na vaše dotazy odpovídá:

Všechny kontakty

medailonek ředitelky

PhDr. Jana Spathová

Funkci ředitelky Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Kroměříži zastává od 1. února 2013.

Číst celý medailonek

Opravujete kulturní památku?

Zkuste náš jednoduchý návod krok za krokem – nebo si najděte svého památkáře přímo

Památkový katalog

Informace o památkách a památkově chráněných územích


Inspirujte se

  • V roce 2014 bylo na Lukově, který patří k nejstarším kamenným hradům na našem území, nalezeno a zdokumentováno několik vrstev středověkých omítek s rytými a malovanými konsekračními neboli vysvěcovacími kříži. Objev potvrdil existenci sakrální stavby, jež byla po dlouhou dobu součástí hradu.

  • Hrad byl založen zřejmě někdy v průběhu 14. století a život na něm utichl na přelomu 15. a 16. století, od té doby byla zřícenina dlouhodobě vystavena působení přírodních vlivů, vandalismu a podobně. Obec Podhradí se v roce 2013 rozhodla provést v areálu hradu rozsáhlou záchrannou akci.


Zprávy

Už jste dali hlas některé z nominací na Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro? Zbývají poslední tři dny

29. 8. 2016

Do soutěže o Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro letos územní odborná pracoviště NPÚ nominovala dvacet pět pozitivních počinů a objevů z oblasti památkové péče. Zatímco porota vybírá vítěze jednotlivých kategorií, může veřejnost podpořit některý z návrhů na cenu svým hlasem, a to bez ohledu na soutěžní kategorii.

Zájemci o památky a historii se mohou hlásit do kursu památkové péče

22. 7. 2016

Již desátý ročník jednoletého kursu památkové péče pro vysokoškoláky začne v září tohoto roku. Hlásit se mohou nejen zaměstnanci Národního památkového ústavu, ale i další zájemci o historii, památky a péči o ně.

Ingredere hospes VIII. žije! aneb památková péče ve Zlínském kraji

25. 6. 2016

Kroměřížští památkáři představí formou krátkých přednášek obsah již osmého sborníku Ingredere hospes. Sborník vydává kroměřížské odborné pracoviště Národního památkového ústavu již od roku 2008 a každoročně se ve sborníku představují zajímavé souvislosti a zajímavosti z oblasti památkové péče zejména ve Zlínském kraji, je publikována řada objevů a nových poznatků na památkách nejen Zlínského kraje. V úterý 28. června 2016 v 16 hodin většina autorů osobně představí své příspěvky ze sborníku v přednáškovém sále kroměřížské Květné zahrady.


Akce

30 srp
Netradiční prohlídka
14 zář
Pro odborníky
21 zář
Přednáška

Hrady v lucemburské éře ve Zlínském kraji

  • Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně ()
  • 21. 9. 2016 –21. 9. 2016

TÉMATA ROKU 2016

Každý rok Národní památkový ústav připomíná důležitá výročí historických událostí i osobností a upozorňuje na různá témata, která jsou pro památky a památkovou péči klíčová. V letošním roce bude jedním z klíčových témat výročí narození panovníka Karla IV., k jehož oslavám se na podzim připojí i naše pracoviště přednáškovým cyklem.