Husovy sbory v Libereckém kraji

Na přednášce Mgr. Petry Šternové, která se konala ve čtvrtek 19. února 2015 v 18 hodin ve Velkém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci se mohli zájemci seznámit s historií sborů, ale především s architekturou jednotlivých modliteben. Přednáška se uskutečnila v rámci pravidelného cyklu Památky kolem nás a v souvislosti s celoročním programem Památka Mistra Jana Husa, který se hlásí k Husově roku 2015 a jemuž se budou věnovat aktivity Národního památkového ústavu.

V letošním roce si připomínáme 600 let od upálení Mistra Jana Husa, nejvýznamnějšího českého církevního reformátora. Na jeho odkaz navázala v roce 1920 nově založená Církev československá husitská. V tomto roce si tak připomínáme 95 let od vzniku nové církve působící na území mladé Československé republiky.

V souvislosti s ustanovením nové církve dochází k výstavbě modliteben, tzv. sborů. Tyto nové sakrální stavby, Husovy sbory, vznikaly na území Libereckého kraje povětšinou v duchu tehdejší moderní architektury.

„Sbor má býti především prostorem pro rodinu – církevní obec, široký a milý, bez tísně posvátnosti, nepřezdobený, zkrátka rodinný dům vyššího významu, jaký jest a měl by býti vrcholem stavebních tužeb naší novodobé demokracie.“ (Josef Štěpánek, 1925)

Přihlášení se nové církve k Československé republice se odrazilo i v místě vzniku Husových sborů v oblastech s převažujícím českým obyvatelstvem. V letech 1925–1939 vzniklo na území dnešního Libereckého kraje celkem sedm pozoruhodných novostaveb, první z nich v letech 1925 ve Vysokém nad Jizerou, další následovaly v Držkově, Přepeřích, Jenišovicích, Lomnici nad Popelkou, Semilech a Turnově.

 

Fotografie ke stažení