Minulost a současnost židovských památek v Pojizeří a jeho okolí

Ve čtvrtek 17. února 2011 proběhla ve Velkém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci další přednáška z cyklu Památky kolem nás, která se tentokrát zaměřila na představení židovských památek v Pojizeří a jeho okolí. Příspěvek přednesl Mgr. Pavel Jakubec ze Státního okresního archivu v Semilech, jenž se danou problematikou dlouhodobě zabývá.

Mnoho desetiletí neudržované, zapomenuté židovské hřbitovy, synagogy či nešetrně přebudovávané architektonicky cenné celky bývalých židovských čtvrtí se již dvě desetiletí těší zájmu širší veřejnosti. V průvodcích však nalezneme pouze odkazy na nejznámější místa, dnes výkladní skříně židovských památek - Prahu, Kolín, Mikulov, Boskovice aj. Známe však minulost židovských rodin, které žily před desetiletími v našem sousedství na vsích a v městečkách českého venkova? Známe dobře památky, které po sobě zanechali?

O autorovi: Mgr. Pavel Jakubec (1978)Historik, archivář, zástupce ředitele Státního okresního archivu v Semilech. Dlouhodobě se věnuje tématu židovské kultury v Čechách. Autor knih Židovské památky Čech (spolu s Blankou Rozkošnou, nakl. ERA 2004), Semilsko (nakl. Paseka 2010) a Židé na Turnovsku (Město Turnov 2010)

Fotografie ke stažení