PodCastle NPÚ: Tomáš Řepa o sakrální architektuře po roce 1965

Kostel svatého Josefa v Senetářově, výstavba 1969–1971

Jaký je dobrý kostel? To je otázka, kterou si pokládal nejen náš kolega Tomáš Řepa, ale také duchovní, architekti a věřící v dobách socialismu. Přestože si minulý režim spojujeme spíš s represí náboženského života, i v tomto období překvapivě vznikaly nové kostely.

Zásadní pro jejich podobu byl II. vatikánský koncil (1962-1965), který měl za cíl modernizovat katolickou církev včetně její liturgie. Jak se promítly jeho reformy do architektury církevních staveb projektovaných za normalizace?

Na příkladu tradičně silně věřící jižní Moravy to ve své knize zkoumal kunsthistorik a jeden z moderátorů PodCastle NPÚ Tomáš Řepa. V novém díle si ho teď můžete výjimečně poslechnout jako hosta.

Další díly podcastu