Unikátní fotografie lidových staveb oživují areál vily Stiassni

Výstava Bohumil Vavroušek (1875–1939), fotograf představuje reprezentativní výběr Vavrouškových fotografií, doplněna je archivními dokumenty a vydanými publikacemi; výstavu připravili členové Společnosti pro obnovu vesnice a malého města, z. s. (SOVAMM) ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR, v. v. i., a Národním památkovým ústavem. Vznik výstavy finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR. Výstava je k vidění do 31. 8. v přednáškové a výstavní budově v areálu vily Stiassni.
Bohumil Vavroušek, profesí učitel měšťanských škol, se několik desetiletí intenzivně věnoval fotografování stavebního dědictví na území Čech, Moravy, Slovenska a Podkarpatské Rusi. Ovlivněn děním kolem Národopisné výstavy českoslovanské (1895) svůj zájem soustředil na lidovou architekturu, ale jeho záběr byl širší – fotografoval umělecké památky, technické stavby i místa spjatá s životem významných osobností naší historie; kromě toho psal turistické průvodce po městech západní Evropy i tehdejší Haliče nebo vydával pohlednice. Fotografie publikoval Vavroušek nejen v soudobých časopisech, ale také ve výpravných publikacích, které, vybaveny úvodními texty např. Zdeňka Wirtha, byly v meziválečném Československu vydávány ve vysokých nákladech a které pomáhaly budovat identitu nového státu (Malebné Slovensko, 1920–1923; Dědina, 1925; Kostel na dědině a v městečku 1929; Církevní památky na Podkarpatské Rusi (1929); České album I. Spisovatelé a České album II. Politikové, 1919).
Fotografická pozůstalost Bohumila Vavrouška, čítající na 13 tisíc negativů a 15 tisíc pozitivů, je uložena v Masarykově ústavu a Archivu Akademie věd ČR a v Archivu Národního muzea. Soustředěný zájem na stavební památky, vynikající technická úroveň fotografických snímků, jejich přesný a spolehlivý popis a také úspěšné popularizační úsilí – to vše činí z Bohumila Vavrouška mimořádný a ojedinělý zjev v dějinách české a slovenské etnografie i umělecké historie.