ÚOP v Liberci

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu


Chlum pod Táborem, Alainova věž

Kamenná věž s vyhlídkovým ochozem byla v rohanské lesní oboře na jižním úbočí hory Tábor vystavěna v letech 1858 až 1860 a na památku tragicky zesnulého synovce majitele panství knížete Kamila Rohana byla nazvána Alainovou věží.

  • Chlum pod Táborem, Alainova věž, 2015 | © NPÚ

    Chlum pod Táborem, Alainova věž, 2015

Neogotická architektura, jejíž autorem byl knížecí stavební správce Josef Pruvot, byla mezi lety 1908 až 1912 dále stavebně upravována architektem Otakarem Maternou (1860–1928) a ještě ve čtyřicátých letech dvacátého století sloužila svému původnímu (tedy loveckému) účelu. Po druhé světové válce začala stavba pustnout a postupně zde došlo k odstranění vnitřního vřetenového schodiště, okenních a dveřních výplní a následně také k odstranění kamenné obruby vrchního ochozu. Na počátku devadesátých let byl stav nemovitosti natolik vážný, že byla zařazena do seznamu nejohroženějších památek.

V roce 2008 věž do svého majetku získalo město Lomnice nad Popelkou a v roce 2011 zde byla zahájena celková rekonstrukce. Po důkladné opravě vnějšího i vnitřního pláště a sanaci vrchní pochůzné plochy bylo na základě historické plánové dokumentace a historických fotografií obnoveno kamenné zábradlí ochozu a v roce 2015 byl tento ochoz zpřístupněn veřejnosti novým vřetenovým schodištěm. Od té doby slouží jako vyhlídkový bod na naučné stezce pod horou Tábor.

Obnova této památky byla odbornými pracovníky NPÚ, ÚOP v Liberci navržena k postupu do krajského kola ceny Patrimonium pro futuro za Libercký kraj v kategorii záchrana památky.

Cena Patrimonium pro futuro

Cena Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro zhodnocuje a vyzdvihuje, co se v oblasti památkové péče podařilo, a oceňuje ty, kteří se o úspěšné dílo přičinili.


Související příklady

Slavnostní sál ZŠ Komenium po obnově

Budova Základní školy Komenium v sobě ukrývá slavnostní sál s bohatou neorenesanční výmalbou. Prostor však řadu let sloužil jako tělocvična a neudržované výzdobě hrozily...

Uměleckoprůmyslové museum po dokončení obnovy

Hlavní budova Uměleckoprůmyslového musea prošla mezi lety 2014–2016 celkovou obnovou, během níž byly postupně opraveny fasády, střecha, parter, zahrada i hospodářské...

Uměleckoprůmyslové museum po dokončení obnovy

Hlavní budova Uměleckoprůmyslového musea prošla mezi lety 2014–2016 celkovou obnovou, během níž byly postupně opraveny fasády, střecha, parter, zahrada i hospodářské...