ÚOP v Liberci

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu

Od 12.4.2021 je obnovena možnost objednání ke konzultaci na našem pracovišti za dodržení zvýšených bezpečnostních a hygienických opatření (užití respirátoru FFP2, dezinfekce rukou a dostatečné rozestupy). Za stejných podmínek dochází též k obnovení provozu knihovny a badatelny. K objednání používejte telefonní a emailové kontakty na jednotlivé pracovníky uvedené na webových stránkách pracoviště. Schůzka bude realizována na základě potvrzení ze strany dotčeného pracovníka. Děkujeme za pochopení.

Zavřít

Architektura ve službách první republiky

Vzdělávání

  • Krajská vědecká knihovna v Liberci, Velký sál, 2. patro ()
  • 24. 5. 2018
  • 18.00
  • vstupné dobrovolné
Zahájení výstavy Architektura ve službách první republiky

Zveme Vás na přednášku "Architektura ve službách první republiky," která se uskuteční ve čtvrtek 24. 5. 2018 od 18 hodin v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Téma, které se váže k probíhající stejnojmenné výstavě, Vám představí sami autoři, Petra Šternová a Jaroslav Zeman. Jedná se o regionální část výstavy Národního památkového ústavu v rámci oslav stého výročí vzniku Československa, která se váže k Libereckému kraji.

Výstava, přístupná 17. 4. do 18. 5. 2018 v prostorách vestibulu jablonecké radnice a následně od 24. 5. do 23. 6. v Krajské vědecké knihovně v Liberci, návštěvníky provede architektonickou tvorbou Libereckého kraje, která se přímo váže k prvním dvaceti letům trvání mladé státnosti, nebo s ní úzce souvisí. Liberecký kraj je mimořádně pestrým územím s celou řadou výjimečných ukázek moderní architektury. V meziválečném období představoval oblast s převahou německy hovořícího obyvatelstva, což se zákonitě odrazilo i ve stavební produkci dané doby. Státní zakázky, reprezentující mladou republiku, sem vstupovaly z českého „vnitrozemí“ nesměle a až na výjimky byly zadávány českým architektům. Oproti tomu stavby realizované místními samosprávami směřovaly do řad německy hovořících architektů. Liberecký kraj je proto územím, které charakterizuje mimořádně pestrá škála stavebních stylů.  

 

Výstava se koná pod záštitou primátora města Jablonce nad Nisou Petra Beitla.

 

 

Související akce

Výstava

Architektura ve službách první republiky v Libereckém kraji

  • Magistrát města Jablonec nad Nisou, Mírové náměstí 3100/19 466 01 Jablonec nad Nisou ()
  • 17. 4. 2018
  • 17.00
Výstava

Architektura ve službách první republiky v Libereckém kraji

  • Krajská vědecká knihovna v Liberci, Rumjancevova 1362/1, Liberec ()
  • 17. 4. 2018–18. 5. 2018
  • 17.00