ÚOP v Liberci

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu

Od 12.4.2021 je obnovena možnost objednání ke konzultaci na našem pracovišti za dodržení zvýšených bezpečnostních a hygienických opatření (užití respirátoru FFP2, dezinfekce rukou a dostatečné rozestupy). Za stejných podmínek dochází též k obnovení provozu knihovny a badatelny. K objednání používejte telefonní a emailové kontakty na jednotlivé pracovníky uvedené na webových stránkách pracoviště. Schůzka bude realizována na základě potvrzení ze strany dotčeného pracovníka. Děkujeme za pochopení.

Zavřít

Záchrana Starého hřbitova v Kamenickém Šenově aneb spolek SONOW a jeho snaha o kultivaci veřejného prostoru

Vzdělávání

  • Krajská vědecká knihovna v Liberci, Velký sál, 2. patro ()
  • 26. 10. 2017
  • 18.00
  • vstupné dobrovolné

Zveme vás na přednášku Radima Váchy, předsedy spolku SONOW, který vás seznámí s činností spolku a na příkladu Starého hřbitova v Kamenickém Šenova vás uvede do problematiky záchrany památek.

Spolek SONOW se už 12 let věnuje opravám památek Kamenického Šenova. Jednou z nich je i Starý hřbitov; na něm je možné ilustrovat veškerá úskalí, na která spolky při záchraně památek naráží (a občas i ztroskotají).

Příběh Starého (sklářského) hřbitova se píše nejméně od 16. století. Koncem 20. stol. se ale zdálo, že nádherné sochy a náhrobky jsou odsouzeny k zániku. Díky entuziasmu členů spolku SONOW a česko-německé spolupráci se však zdá, že jeho konec se odkládá na neurčito.