Zámek Horšovský Týn zahajuje prázdniny dvěma novinkami – obnovenou gotickou kaplí a výstavou o odívání služebnictva

S příchodem letních prázdnin přináší státní hrad a zámek Horšovský Týn hned dvě mimořádné novinky. Po tříleté pauze se návštěvníkům znovu zpřístupňuje obnovená raně gotická kaple Nejsvětější Trojice, doplněná o zcela novou expozici v předkaplí. Zároveň se v zámeckých prostorách otevírá výstava Když služba měla styl, jež představí livreje a služební uniformy šlechtického personálu od 17. do 20. století. Výstava potrvá do 19. října, zatímco kapli i prostoru předkaplí bude možné navštívit v rámci prohlídkového okruhu Hrad.
„Státní hrad a zámek Horšovský Týn je výjimečný svou autenticitou i kontinuitou péče o kulturní dědictví. Obnova kaple Nejsvětější Trojice i výstava věnovaná oděvům šlechtického služebnictva jsou příkladem, jak lze propojit precizní a systematickou práci odborníků s atraktivní formou, která návštěvníkům přibližuje historické souvislosti,“ říká generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.
Kaple Nejsvětější Trojice: dokončení obnovy po více než půl století
Raně gotická kaple Nejsvětější Trojice, nacházející se v západním křídle zámku, byla dlouhodobě ohrožena vážnými statickými poruchami. Po více než dvaceti letech dočasných opatření se nyní návštěvníkům otevírá její obnovený interiér. Stavební a restaurátorské práce, které probíhaly od července 2022 do června 2025, zahrnovaly zpevnění kleneb a fixaci kamenných prvků, injektáže degradovaného zdiva a kompletní restaurování omítkových vrstev včetně nástěnných maleb. Součástí prací byla také instalace větracího systému, který stabilizuje mikroklima kaple.
Během projektu byl objeven inventář kaple z 19. století i fotografie z roku 1949 zachycující podobu kaple před puristickou úpravou. Díky nim se podařilo dohledat barokní vybavení kaple, například zlacené rámy oltářních obrazů, sošky svatých, lampy, svícny i grafiky. „Tyto předměty, dlouhá léta uložené v zámeckém depozitáři, se následně dočkaly pečlivého zrestaurování. Do samotné kaple se však nevracejí, aby byl zachován její původní gotický charakter. Nyní jsou k vidění v nové expozici umístěné v předkaplí,“ informuje kastelán Jan Rosendorfský.
Obnova hradní kaple Nejsvětější Trojice s novou expozií v předkaplí byly podpořeny z dotačního programu Ministerstva kultury ČR. Celkové náklady činily téměř 8,6 milionu Kč. Restaurování mobiliáře si vyžádalo více než 1,5 milionu Kč.
Výstava Když služba měla styl
Ve stejný den bude zahájena jedinečná výstava Když služba měla styl. Šlechtické dvory a livreje od 17. do 20. století, která představí slavnostní i každodenní oděvy zámeckého personálu významných šlechtických rodů, například Trauttmansdorffů, Schwarzenbergů, Metternichů, Rohanů, Clam-Gallasů či Salmů.
„Shromáždit na jednom místě takto rozsáhlý a pestrý soubor oděvů, které kdysi nosil personál na šlechtických dvorech, se v rámci České republiky zatím nikomu nepodařilo. Právě proto považuji tuto výstavu za výjimečný počin. Věřím, že návštěvníky zaujme nejen samotná expozice, ale i kurátorské prohlídky, které nabídnou hlubší pohled do každodenního života na šlechtickém sídle. Doufám, že i díky tomu zavítají na zámek v Horšovském Týně lidé, kteří jej třeba dosud neobjevili,“ říká Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.
Výstava nabízí neotřelý pohled do zákulisí života na aristokratických sídlech prostřednictvím desítek autentických livrejí a uniforem. Návštěvníci nahlédnou do šatníku komorníků, pážat, lokajů, kočích, lovčích i zámeckých hudebníků. „Jejich slavnostní livreje na sebe měly strhávat pozornost, proto hýří barvami látek i leskem zlatých a stříbrných knoflíků. V několika případech se dochovala zimní varianta livrejí v podobě nádherně zdobených kožíšků,“ vysvětluje jedna z kurátorek výstavy Milena Hajná z českobudějovického pracoviště NPÚ. Připomenuto bude i dámské služebnictvo a péče o šlechtickou garderobu.
Výstava navíc přináší i zajímavý přesah směrem k současnosti, neboť její součástí jsou nové modely oděvů, které vytvořili studenti Střední školy umění a designu a Vyšší odborné školy v Brně na základě pečlivého studia historických střihů, materiálů a dobových technik. Originální díla vznikla díky celoroční spolupráci školy s odborníky z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích a nabízejí pohled nejmladší návrhářské generace na tvar, funkci i symboliku oděvů šlechtického personálu. Tato autorská tvorba nejen oživuje tradici řemesla, ale zároveň ukazuje, jak může být inspirace minulostí přetavena do moderní podoby s úctou k originálu.
Interaktivní část výstavy pak přibližuje tradiční krejčovské řemeslo, od vývoje střihů a výrobních technik až po dekorativní prvky, které livrejím po staletí dodávaly na eleganci a reprezentativnosti.
Výstava bude veřejnosti přístupná od 1. července do 19. října 2025. Prohlídka probíhá individuálně, bez průvodce. Základní vstupné činí 120 Kč. Ve vybraných termínech se návštěvníci mohou zúčastnit také komentovaných prohlídek s kurátorem.