Generální ředitelství
Přejít na: Obsah | Konec stránky
Generální ředitelství

Generální ředitelství

Generální ředitelství Národního památkového ústavu bylo ustaveno ke dni 1.1.2013. Podrobnosti k restrukturalizaci NPÚ jsou dostupné ZDE.


Zimní sezona v NPÚ: Advent v historickém kabátě a velkolepá výstava Hrady a zámky objevované a opěvované

18.11.2014 | sdělení, informace
Hrady, zámky a ostatní památky ve správě NPU ožívají v i zimě – chystají adventní a vánoční programy, silvestrovské veselice i hudební představení. K návštěvě však bude po celou sezonu kromě celoročně přístupných objektů lákat také velkolepá výstava Hrady a zámky objevované a opěvované, otevřená v Jízdárně Pražského hradu od 19. prosince do 15. března příštího roku. Poklady na ní vystavené i další skvělá díla historie vyzvou v dubnu 2015 na domovských hradech a zámcích k „velké hradozámecké inventuře“.

Kámen v zahradě – tajuplnost a krása kamenů v japonských zahradách. Přednáška z cyklu O památkách trochu jinak

1.12.2014 | přednáška
Série přednášek a komentovaných prohlídek Národního památkového ústavu v rámci cyklu O památkách trochu jinak.

Pracovní příležitost na generálním ředitelství NPÚ – památkář, pracovník referátu památek s mezinárodním statusem

11.11 - 28.11.2014 | sdělení, informace
Národní památkový ústav, generální ředitelství vypisuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa památkář – pracovník či pracovnice referátu památek s mezinárodním statusem.

Vychází výpravná dvojjazyčná publikace o nizozemských zátiších!

4.11.2014 | publikace, metodika, doporučení
Kniha Marie Mžykové pojednává o nizozemských zátiších z doby pozdní renesance a baroka, která představují jednu z nejoblíbenějších kapitol evropské malby. Vzhledem k náboženským válkám 16. století řada umělců odcházela z Nizozemí do vzdálených končin Evropy a lákavou oblastí se pro ně stalo i světové kulturní centrum, jakým za vlády císaře Rudolfa II. byla Praha. V návaznosti na rudolfínské sbírky holandských zátiší se pak v zemích Koruny české zejména v době baroka formovaly skvělé šlechtické umělecké kolekce, dnes soustředěné v Národní galerii v Praze, ve fondu Pražského hradu nebo ve sbírkách českých hradů a zámků.