Generální ředitelství
Přejít na: Obsah | Konec stránky
Generální ředitelství

Generální ředitelství

Generální ředitelství Národního památkového ústavu bylo ustaveno ke dni 1.1.2013. Podrobnosti k restrukturalizaci NPÚ jsou dostupné ZDE.


Hrady a zámky čeká Velká hradozámecká inventura, experti si letos připomenou výročí památkové ochrany řady měst a vesnic

4.3.2015 | sdělení, informace
Letošní sezona Národního památkového ústavu bude nabitá. Hrady a zámky návštěvníci poznají důkladněji díky projektu Po stopách šlechtických rodů: Velká hradozámecká inventura, odborníci připomenou, jak se cenná historická města a vesnice proměnily díky ochraně památkové péče, a v novém kabátě přivítají návštěvníky hned tři přední české památky. Kromě toho „ožijí“ některé významné osobnosti první poloviny 19. století i empírové stavby a malebný jihočeský zámek Kratochvíle oslní renesancí renesance.

Už 55 555. návštěvník výstavy přijel ze Zlína. O víkendu se čeká šedesátitisící zájemce o Hrady a zámky objevované

2.3.2015 | sdělení, informace
Dnes krátce po otevření přišel na výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované návštěvník s pořadovým číslem 55 555. Stejnou pozornost získá i návštěvník s číslem 60 000, jehož příchod lze čekat o víkendu.

Nové číslo Zpráv památkové péče je v distribuci

3.3.2015 | sdělení, informace
Hlavním tématem Zpráv památkové péče 6/2014, které právě vyšly, jsou materiálie a studie z památkové péče.

Státní hornické kolonie – přednáška

5.3.2015 | přednáška
Tématem přednášky je výstavba hornických kolonií v Mostecké uhelné pánvi v meziválečném období prostřednictvím ministerstva veřejných prací. Z fondu sociální péče pro horníky (lidově zvaného uhelný nebo haléřový) zde vznikla řada kvalitních a dodnes vyhledávaných objektů k bydlení. Široké uplatnění zde nalezli nejen čeští architekti (F. A. Libra, J. Freiwald, E. Králíček, O. Fierlinger), ale v menší míře i jejich němečtí kolegové (A. Payr). Přednáška doplněná bohatým obrazovým materiálem prezentuje nejen architektonické a urbanistické hodnoty sledované výstavby, ale také zachycuje soudobé projevy bytové krize, problematiku osídlování kolonií i jejich každodenní život.