V Brně začala Mezinárodní konference o osudech židovských domů a jejich majitelů

Vila Stiassni v Brně

Národní památkový ústav je společně s Univerzitou v Oxfordu a Univerzitou v Cardiffu organizátorem akce, na kterou se sjede padesátka světových odborníků na židovské stavby. Od 10. do 12. května budou v Brně diskutovat o tom, jak tyto stavby chránit, udržovat, a jak vyprávět pohnuté osudy, které se v nich udály.

Konference je součástí širšího projektu „Jewish Country Houses: Objects, Networks, People“ (Židovské zámky: objekty, sítě, lidé), který vede profesorka Abigail Green z Univerzity v Oxfordu. Tento projekt dlouhodobě propojuje výzkumníky a správce zpřístupněných židovských památek po celém světě. V Evropě takto vznikla například stezka nazvaná „Paláce, vily a zámky“ podporovaná Evropskou asociací pro ochranu a propagaci židovského dědictví (AEPJ).

Hlavním cílem konference je zkoumání problémů souvisejících s holocaustem, jak je uložen v dějinách a paměti národů. Snaží se přispět k pochopení širšího kontextu, hledat cesty, jak odhalit, prezentovat, vystavovat a zkoumat pomocí různých interpretačních nástrojů sociální, kulturní, kreativní a politickou historii tvůrců, uživatelů a vlastníků původně židovských staveb. Zvláštní panel je věnován českému dědictví, kde budou prezentovány například osudy brněnských rodin Tugendhat, Löw-Beer a Stiassni a jejich domů. Do Brna zavítají i někteří z potomků, například Daniel Löw-Beer nebo Daria Martin, vnučka Susi Stiassné.

Na pořádání akce se podílejí rovněž Muzeum města Brna, Muzeum Brněnska a židovská obec Brno, které laskavě zapůjčily pro projektové aktivity synagogu Agudas achim a vily Tugendhat a Löw-Beer. Akci podpořilo statutární město Brno.

Program konference

Další informace o projektu Jewish Country Houses lze dohledat zde.
Stezku Paláce, vily a zámky najdete zde.