Odborná konference Zachování paměti

Konference se zaměří na odborné zhodnocení tématu pomníků a památníků holokaustu v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Cílem setkání je představit jak historické a uměnovědné okolnosti vzniku těchto často opomíjených děl, tak jejich teoretická východiska, stejně jako následnou recepci pomníků a památníků holokaustu. V širším společenském a kulturním kontextu nás zajímá problém formování židovské i romské identity, stejně jako téma individuální, kolektivní a kulturní paměti tragédie holokaustu a jejich projekce do konkrétních pomníkových realizací.
Pořadatelem konference je Ústav dějin umění Akademie věd České republiky ve spolupráci s Národním památkovým ústavem.
Na konferenci není nutné se předem přihlašovat, konferenční poplatek se nevybírá.
Konference je jedním z výstupů grantového projektu Zachování paměti. Poválečná reflexe holokaustu v pomníkové tvorbě a výtvarném umění, č. DH23P03OVV014, financovaného z programu NAKI III Ministerstva kultury České republiky (2023–2027).
Náhledový obrázek: Památník obětem šoa v Liberci, prostor bývalé obřadní síně židovského hřbitova, vytvořen v roce 2008. Autoři: Štěpán Gudev (koncept), Jan Stolín (výtvarné řešení), Vojtěch Šrut (rekonstrukce objektu), foto 2009, NPÚ, ÚOP v Liberci, Michael Čtveráček