O nás

Územní památková správa v Praze spravuje Zahrady pod Pražským hradem a další státní památky ve Středočeském, Karlovarském a Ústeckém kraji.

Rozdělení NPÚ na různá pracoviště – jednoduché vysvětlení

Územní památková správa v Praze je jedním ze čtyř pracovišť Národního památkového ústavu spravujících státní památky.

Pečuje o osmnáct zámků a zámeckých komplexů, čtyři hrady, souhradí Točník a Žebrák, hradozámecký areál v Bečově nad Teplou, Sázavský klášter, soubor lidové architektury Zubrnice, Hamousův statek ve Zbečně a jednu památku UNESCO – Zahrady pod Pražským hradem. Pražská památková správa také řídí návštěvnický provoz rotundy sv. Jiří a sv. Vojtěcha na Řípu, kterou vlastní římskokatolická církev, a spravuje kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.

U každého zámku je vždy i park, nejrozlehlejší je ten ve Veltrusech, obtéká ho vltavská voda a je tedy i se zámkem na ostrově o rozloze 298 hektarů. Druhý nejrozsáhlejší park (270 hektarů) leží kolem zámku Kynžvart – je zde několik užitných i krajinotvorných architektonických prvků, soustava rybníků a odpočívadel. Běžné typologii se vymyká Krakovec, který je považován za vývojový mezičlánek mezi hradem a zámkem.

Na památkách je chováno také rozmanité zvířectvo, především služební psi a pávi, nejrůznější hospodářská zvířata (Zubrnice), ale i daňci (Veltrusy) a medvědi (Konopiště, Točník). V roce 2015 přibylo několik koní, kteří v zámeckých parcích vozí návštěvníky (Krásný Dvůr, Veltrusy).

Celoročně je otevřen Karlštejn, Křivoklát a zámek v Mníšku pod Brdy a ve Valči.

Ubytování nabízí Křivoklát a zámek Libochovice a Valeč.