Nejen Národní památkový ústav ocenil vznik jedinečné soudobé architektury na hradě Helfštýn

Zrekonstruovaný hrad Helfštýn ©BoysPlayNice

Záchrana a nové zpřístupnění paláce hradu Helfštýn vedle dalších prestižních ocenění vyhrálo Českou cenu za architekturu. K poněkud odvážnému a experimentálnímu pojetí rekonstrukce kloubící moderní a historické prvky dohromady došli společně investoři objektu, architekti i památkáři NPÚ.

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku, který je druhým největším hradem na území České republiky, volal po záchraně již několik desítek let. V roce 2010 územní odborné pracoviště NPÚ v Olomouci pro zachování autentického vzhledu objektu stanovilo podmínky, jež i tak umožňovaly vznik unikátního a moderního řešení, za které byli architekti z olomouckého atelieru-r oceněni prestižní Českou cenou za architekturu.

Hlavním cílem akce záchrany a zpřístupnění hradního paláce hradu Helfštýna byla obnova a zachování této části torzální památky, která byla již delší dobu uzavřena veřejnosti z důvodu havarijního stavu jejích jednotlivých stavebních konstrukcí.

Náročná intervence dodala objektu moderní skleněné zastřešení a konstrukci z korozi odolné oceli. Umělecké kovářství je pro Helfštýn typické, a proto doplňuje místnosti renesančního torza, ale nově přináší i díky ocelovým lávkám vstup do dříve nepřístupných místností. Částečné a nijak vyčnívající zastřešení, jež bylo jedním z požadavků Národního památkového ústavu, navíc naskytlo možnost vytvořit atraktivní výstavní prostor i lapidárium pro veřejnost. Poutavým bodem pro návštěvníky je také unikátní vyhlídka na Moravskou bránu. Celkovým výsledkem je unikátní přiblížení moderní architektury respektující historický objekt.

Záchrana a nové zpřístupnění paláce hradu Helfštýn bylo zároveň vybráno Národním památkovým ústavem v rámci interního Metodického workshopu Kulaté stoly k Ceně Patrimonium pro futuro jako významný počin v památkové péči, na který je třeba speciálně upozornit.