Královský advent 2016

Lucemburský rok nekončí – pokračuje mimo jiné nabídkou předvánočně laděných koncertů, výstav, řemeslných jarmarků a dalších akcí na hradech a zámcích spojených s Lucemburky i dalšími významnými panovnickými rody.

Program řazený podle krajů ke stažení (ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA)

Středočeský kraj


Sobota 26. listopadu: Sázavský klášterVstup do adventu. Celodenní program, koncert souboru Karmína.

Sobota 26. listopadu: státní zámek VeltrusyAdventní tvoření. Svíčky ze včelího vosku, věnce, svícny, vánoční ozdoby, tematická výstava.

Víkend 26.–27. listopadu: státní zámek ŽlebyAdventní prohlídky a zámecký jarmark.

Neděle 27. listopadu a neděle 18. prosince: státní hrad Karlštejn Královský advent na náměstí v obci. Vystoupení tanečních, pěveckých a hudebních souborů.

Víkendy 26.–27. listopadu, 3.–4., 10.–11. a 17.–18. prosince: Hamousův statek ve ZbečněAdvent na statku. Zimní provoz statku s topením ve výměnku, kuchyňce a ve velké světnici v kachlových kamnech, řemeslnický jarmark s vánočními výrobky.

Víkendy 26.–27. listopadu, 3.–4., 10.–11. a 17.–18. prosince: státní zámek Mníšek pod BrdyVánoční víkendové prohlídky s královnou Elzou z Ledového království. Adventní prohlídky pro dospělé.

Pátek 2. a pondělí a pátek 9. prosince: státní hrad KřivoklátLucemburkové na Křivoklátě. Scénické noční prohlídky.

Sobota 3. prosince: státní zámek KonopištěČertovské sklepení.

Víkend 3.–4. prosince: státní zámek Mníšek pod Brdy Mikulášská nadílka. Vánoční prohlídky pro děti i dospělé.

Víkend 3.–4. a 10.–11. prosince: státní hrad KřivoklátKrálovský advent na Křivoklátě. Jarmark s doprovodným programem.

Víkendy 3.–4. a 10.–11. prosince: státní zámek ŽlebyAdventní prohlídky.

Víkendy 3.–4., 10.–11. a 17.–18. prosince: státní zámek HořoviceAdventní prohlídky. Prohlídky slavnostně vyzdobeného zámku s výkladem o adventních a vánočních tradicích začínají v 11, 12, 13 a 14 hodin. Po dobu adventních prohlídek bude otevřena zámecká kavárna.

Sobota 10. prosince: státní zámek Březnice Advent. Pálffyovský betlém, vánoční program. Adventní koncert v hudebním sále zámku: Codex temporis a Musica podberdensis.

Sobota 10. prosince: státní zámek KonopištěAdventní prohlídka zámeckých komnat.

Sobota 10. prosince: státní zámek VeltrusyVánoční koncert Zuzany Lapčíkové (zpěv, cimbál) a Vladislava Bláhy (kytara) v Rudolfově sále. Vstupenky za 200 Kč je třeba zakoupit předem nebo si je rezervovat.

Neděle 18. prosince: státní hrad Karlštejn Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Rezervace je nutná na telefonu +420 311 681 695.

Neděle 18. prosince: státní zámek VeltrusyŽivý betlém a pohádka Vánoční putování s anděly. Připojte se k Marii s Ježíškem a Josefovi v jejich pouti. Průvod, ve kterém nesmějí chybět ani živá zvířátka, vyrazí od Holandského selského domu směrem k zámku, kde své putování zakončí. Druhý průvod se za Jezulátkem vydá také z Veltrus.

Sobota 24. prosince: státní zámek Mníšek pod BrdyVánoční prohlídka. V 11.15 prohlídka soukromých pokojů posledních majitelů, v 11.45 prohlídka bydlení drobné šlechty za první republiky.


Jihočeský kraj


Neděle 27. listopadu: klášter Zlatá KorunaMusica Bohemica. Koncert na první adventní neděli v koncertním sále.

Sobota 26. listopadu – sobota 3. prosince: státní zámek Třeboň Kouzlo Vánoc. Tradiční prodejní výstava Klubu Mája v zámecké galerii.

Neděle 11. prosince: státní zámek Dačice Vánoční jarmark na nádvoří a v prostorách muzea.

Sobota 3. – neděle 18. prosince: státní hrad Nové Hrady Vánoce u pana správce. Tradiční adventní nahlédnutí do atmosféry počátku 20. století v domácnosti správce panství. Adventní prohlídky se budou konat vždy v sobotu a v neděli. Pro skupiny po předchozí domluvě jsou možné i prohlídky během týdne kromě pondělí.

Úterý 6. – neděle 11. prosince: státní zámek Třeboň Skleněné Vánoce. Tradiční výstava sklářských výrobků v zámecké galerii.

Víkend 10.–11.prosince: státní hrad a zámek Jindřichův HradecAdventní dny. Oblíbená akce opět zprovozní unikátní černou kuchyni, pro malé i velké je připraven malý zvěřinec, sokolnické ukázky cvičených dravých ptáků, lukostřelba, ukázky řemesel, tvůrčí dílna, pěvecká, taneční i divadelní vystoupení a ekumenická bohoslužba.

Neděle 18. – úterý 20. prosince: státní zámek Dačice Divadelní vánoční prohlídky. Humorné prohlídky s tématem Vánoc na šlechtickém sídle sehrají amatérští herci.


Plzeňský kraj


Sobota 3. prosince: státní hrad Rabí Nebíčko a peklíčko. Oslava svátku sv. Mikuláše.

Neděle 4. prosince: státní zámek Červené Poříčí Adventní koncert. Vánoční pastorely v zámecké kapli Nejsvětějšího Srdce Páně.

Neděle 4. prosince: státní zámek Kozel – Koncert. Pavel Šporcl s cikánskou cimbálovou kapelou Gipsy Way Ensemble. vystoupí v zámecké jízdárně.

Sobota 10. prosince: státní hrad Rabí Vánoce na hradě. Oblíbené podvečerní adventní prohlídky hradu při svitu svíček.

Pátek 16. prosince: klášter Kladruby Vánoční koncert v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Neděle 18. prosince: klášter Kladruby Cavalla. Vánoční koncert souboru staré hudby v klášterním kostele.

Neděle 18. prosince: státní hrad a zámek Horšovský Týn Živý betlém. Celodenní vánoční trhy vyvrcholí podvečerním představením na náměstí Republiky.

Pátek 23. prosince: státní zámek Červené Poříčí Rozdávání betlémského světla v zámecké kapli Nejsvětějšího Srdce Páně.

Sobota 24. prosince: klášter Kladruby Rozdávání betlémského světla v klášterním kostele.


Karlovarský kraj


Sobota 10. prosince: státní zámek Kynžvart – Adventní koncert ve velkém zámeckém sále. Zazní skladby a písně s vánoční tematikou i latinskoamerické rytmy či renesanční i barokní skladby. Vystupovat bude kytarové kvarteto i sólisté Základní umělecké školy Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních. Koncert začíná v 17 hodin. Rezervace na telefonu +420 702 818 975 nebo na kynzvart@npu.cz.

Pátek 23. prosince: státní hrad a zámek Bečov nad Teplou – Zvláštní prohlídka relikviáře sv. Maura.


Ústecký kraj


Sobota 26. listopadu: státní zámek Krásný DvůrAdventní koncert vokálně instrumentálního souboru historických nástrojů Karmína. Vstupné 150 Kč, doporučujeme rezervaci.

Neděle 4. prosince: kostel Nanebevzetí Panny Marie v MostěSvětská a církevní hudba pozdního středověku. Koncert k 700. výročí narození Karla IV. začíná v 17 hodin. Jako hosté vystoupí Tomáš Hála a Zuzana Kopřivová a také zástupci partnerského města Marienberg, pořádá Magistrát města Most.

Sobota 10. prosince: státní zámek Stekník Adventní koncert v zámecké kapli od 16 hodin. Na nově restaurované varhany zahraje Helena Vlahačová, doprovázet ji bude Teplické dechové trio. Zazní skladby J. S. Bacha, A. Vivaldiho, G. F. Händela, F. Schuberta, W. A. Mozarta, A. Dvořáka a dalších, ale i vánoční skladby a koledy. Součástí programu bude prohlídka vánočně nazdobených interiérů západního křídla zámku před varhanním koncertem. Vstupné 160 Kč. Kapacita kaple je maximálně 70 míst k sezení, vstupenky lze rezervovat na +420 723 086 011 nebo steknik@npu.cz.

Víkend 10.–11. prosince: skanzen ZubrniceVánoce ve skanzenu. Výzdoba vánoček, výroba vánočních ozdob z perníkového těsta nebo vizovického pečiva a dalších výrobků z přírodních materiálů, folklorní soubor, divadlo, prodej dárků od řezbáře, včelaře nebo keramika v historickém vesnickém obchůdku. Zvyky přelomu 19. a 20. století. Tradiční vánoční akce s řemeslným jarmarkem.

Středa 14. prosince: kostel Nanebevzetí Panny Marie v MostěČesko zpívá koledy. Od 18 do 20 hodin.

Středa 14. – neděle 18. prosince: státní zámek PloskoviceVánoční výstava ve vestibulu zámku.

Pátek 16. prosince: kostel Nanebevzetí Panny Marie v MostěJakub Jan Ryba: Česká mše vánoční.

Pátek 16. prosince: státní zámek Benešov nad Ploučnicí Advent s Medvídkem. Vánoční dílničky pro děti od 17 do 19 hodin, vstupné 30 Kč.

Víkend 17.–18. prosince: státní zámek Ploskovice Zámecké interiéry a Vánoce. Oživené kostýmované prohlídky; rezervace je nutná.

Pondělí 19. prosince: kostel Nanebevzetí Panny Marie v MostěGospelový koncert.

Středa 21. prosince: státní zámek PloskoviceKoncert komorního sboru Cantica Bohemica. Začátek v 18 hodin.

Sobota 24. prosince: kostel Nanebevzetí Panny Marie v MostěVánoční odpoledne v kostele. Oživení vánočních tradic. Děti i dospělí si mohou vyzkoušet lití olova, rozkrajování jablíček, pouštění lodiček ze skořápek oříšků. Domů si můžete odnést betlémské světlo, které každoročně rozdávají členové skautského oddílu Most. Vánoční atmosféru naladí i poslech kapely Zdar.

Sobota 24. prosince: kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě Půlnoční mše. Začátek ve 22 hodin.


Liberecký kraj


Sobota 26. listopadu – pátek 6. ledna: státní zámek Sychrov Vánoční prohlídky. Prohlídky zámku: stromečky, cukroví, betlémy a také dárky, které nacházely děti Rohanů pod stromečkem.

Víkend 26.– 27. listopadu: státní hrad Grabštejn Adventní prohlídky. Slavnostně vyzdobené interiéry a připomínka tradic. Prohlídky vycházejí každou celou hodinu a trvají 50 až 60 minut, proto dorazte teple oblečeni.

Víkend 26.–27. listopadu: státní zámek LemberkVánoce na zámku. Prohlídka vánočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Ukázka vánočních zvyků šlechty. Prohlídka s průvodcem v 10, 11, 12, 13 a 14 hodin.

Víkend 26.–27. listopadu: státní zámek SychrovVánoční trhy. Čestný dvůr zámku se promění od 9 do 16 hodin v místo, kde na vás dýchne vánoční atmosféra adventního času. Tradiční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé. Vánoční atmosféru umocní i betlém a divadlo Rudy Hancvencla. Zároveň je možné absolvovat prohlídku vánočně vyzdobeného zámku. Vstupné 50 Kč.

Víkend 26.–27. listopadu: státní zámek Zákupy Císařské Vánoce. Prohlídky vyzdobených interiérů zámku s povídáním o vánočních zvycích na panovnických dvorech. Začátky prohlídek 10, 11, 12, 13 a 14 hodin. Vstupné 100 Kč, snížené 70 Kč, rodinné 270 Kč.

Sobota 26. listopadu – pátek 6. ledna: státní zámek Sychrov Vánoční prohlídky. Vánoční prohlídky zámku: stromečky, cukroví, betlémy a také dárky, které nacházely děti Rohanů pod stromečkem.

Sobota 3. prosince: státní hrad Grabštejn Vánoce na Grabštejně. Na prohlídkách s kostýmovanými průvodci si můžete připomenout vánoční zvyky a obyčeje, prohlédnout vyzdobené interiéry a načerpat adventní atmosféru. Zážitek z prohlídky pak umocní adventní melodie skupiny Řemdih a nádvoří a interiéry oživí šermíři ze skupiny Bibus Spiritus. Vánoční atmosféru podpoří stánky s vánočním cukrovím, dárečky a suvenýry. První prohlídka vychází v 9.20, další každých dvacet minut. Rezervace není nutná. Součástí programu bude i odpolední provedení České mše vánoční od Jakuba Jana Ryby v podání Luďka Veleho a pěveckého sboru Janáček v 15 hodin. Vstupné 150 Kč, snížené 100 Kč, rodinné 400 Kč, věž 70 Kč.

Víkend 3.–4. prosince: státní zámek LemberkVánoce na zámku aneb Přijde i Mikuláš. Prohlídka vánočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Ukázka vánočního slavení a zvyků šlechty. Prohlídka s průvodcem v 10, 11, 12, 13 a 14 hodin. V neděli 4. prosince si připravte básničku, přijde i Mikuláš, čert a anděl.

Víkend 3.–4. prosince: státní zámek Zákupy Císařské Vánoce. Prohlídky vyzdobených interiérů zámku s povídáním o vánočních zvycích na panovnických dvorech začínají v 10, 11, 12, 13 a 14 hodin. Vstupné 100 Kč, snížené 70 Kč, rodinné 270 Kč.

Neděle 4. prosince, víkend 10.–11. prosince: státní hrad Grabštejn Adventní prohlídky. Slavnostně vyzdobené interiéry a připomínka tradic. Prohlídky vycházejí každou celou hodinu a trvají 50 až 60 minut, proto dorazte teple oblečeni..

Víkend 10.–11. prosince: státní zámek Lemberk Vánoce na zámku. Prohlídka vánočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Ukázka vánočního slavení a zvyků šlechty. Prohlídka s průvodcem v 10, 11, 12, 13 a 14 hodin.

Víkend 10.–11. prosince: státní zámek Zákupy Císařské Vánoce. Prohlídky vyzdobených interiérů zámku s povídáním o vánočních zvycích na panovnických dvorech začínají v 10, 11, 12, 13 a 14 hodin. Vstupné 100 Kč, snížené 70 Kč, rodinné 270 Kč.

Víkend 10.–11. prosince: státní zámek Frýdlant Vánoční prohlídky. Vánoční prohlídky reprezentačních prostor zámku, kde uvidíte stromečky, betlémy a také navštívíte kuchyň, v níž se bude péct cukroví.

Sobota 17. prosince: státní zámek ZákupyAdventní koncert spojený s krátkou večerní procházkou vybranými interiéry zámku. Vystoupí Jaroslava Filipová-Kynclová (klavír) a Renata Fraisová (zpěv).

Víkend 17.–18. prosince: státní hrad Grabštejn Adventní prohlídky. Slavnostně vyzdobené interiéry a připomínka tradic. Prohlídky vycházejí každou celou hodinu a trvají 50 až 60 minut, proto dorazte teple oblečeni.

Víkend 17.–18. prosince: státní zámek Zákupy Císařské Vánoce. Prohlídky vyzdobených interiérů zámku s povídáním o vánočních zvycích na panovnických dvorech začínají v 10, 11, 12, 13 a 14 hodin. Vstupné 70 Kč, snížené 70 Kč, rodinné 270 Kč.


Královéhradecký kraj


Pátek 25. – neděle 27. listopadu: státní zámek NáchodAdvent pro veřejnost. Prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku. Otevřeno od 10 do 16 hodin, poslední prohlídka v 15 hodin. Vstupné se nemění. V pátek tradiční koncert v sále na prvním nádvoří. Začátek v 18 hodin, vstupné 60 Kč.

Sobota 26. listopadu: státní zámek Hrádek u Nechanic Vánoční koncert. Vánoční koncert ve Zlatém sále. Začátky v 18.30 a 20 hodin. Zahraje Art Petra, vstupenky je možné si objednat na čísle +420 495 441 244 a vyzvednout čtvrt hodiny před začátkem koncertu. Cena 150 Kč, snížené vstupné 100 Kč.

Sobota 26. listopadu – neděle 11. prosince: státní zámek Hrádek u Nechanic Vánoce na Hrádku u Nechanic. Prohlídky vánočně vyzdobené zámecké expozice s průvodcem. Kuchařky uvaří anglický punč, kávu a čaj v zámecké kuchyni. Prodej vánočního cukroví, perníčků, vánočních ozdob, drobných dárků a suvenýrů. V hale před kaplí prodej adventních věnců a svícnů. Při prohlídce vánočně vyzdobených zámeckých interiérů se návštěvníci seznámí s historií Vánoc, zvyky a tradicemi. O víkendech bude otevřeno od 9 do 16 hodin, ve dnech 28. 11.–2. 12. a 5.–9. 12. pouze pro předem ohlášené skupiny. Rezervace vstupenek na tel. +240 495 441 244 nebo +420 602 185 55.

Pondělí 28. listopadu – čtvrtek 1. prosince: státní zámek Náchod Advent pro mateřské a základní školy a jiné objednané skupiny. Prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku od 8 do 13 hodin. Vstupné 50 Kč pro základní školy, 30 Kč pro mateřské školy. Nutná rezervace na tel. +240 495 441 244 nebo +420 602 185 55, případně na e-mailu prokopova.lucie@npu.cz.

Čtvrtek 1. – neděle 4. prosince: státní zámek Ratibořice Knížecí Vánoce na zámku v Ratibořicích a advent v Babiččině údolí. Při prohlídce adventně a vánočně vyzdobených zámeckých interiérů vás seznámíme s průběhem vánočních svátků na bývalém náchodském panství ve 2. polovině 19. století. V Rudrově mlýně v Babiččině údolí vás obdobím adventu a Vánoc na českém venkově provedou členové folklorního souboru Barunka. V budově vodního mandlu se bude konat malý adventní trh, kde můžete zároveň posedět v hospůdce s tradičním sortimentem občerstvení. Na závěr můžete nahlédnout do štědrovečerně vyzdobené Babiččiny světničky na Starém bělidle. Otevřeno od 9 do 16 hodin, ve čtvrtek a v pátek pouze pro předem rezervované a objednané prohlídky. Doporučujeme rezervaci i na sobotu a neděli (na telefonním čísle +420 491 452 123 –pouze v pracovních dnech od 7 do 14 hodin).

Sobota 3. prosince: státní zámek Hrádek u NechanicVánoční koncert. Vánoční koncert ve Zlatém sále. Začátky v 18.30 a 20 hodin. Na harfu zahraje Kateřina Ševčíková. Cena 150 Kč, snížené vstupné 100 Kč. Vstupenky je možné si objednat na čísle +420 495 441 244 a vyzvednout čtvrt hodiny před začátkem koncertu.

Sobota 10. prosince: státní zámek Hrádek u Nechanic Vánoční koncert. Vánoční koncert ve Zlatém sále. Začátky v 18.30 a 20 hodin. Klasické dechové trio doprovodí herec Jaroslav Plesl. Cena 150 Kč, snížené vstupné 100 Kč. Vstupenky je možné si objednat na čísle +420 495 441 244 a vyzvednout čtvrt hodiny před začátkem koncertu.

Sobota 10. prosince: státní zámek Ratibořice Vánoční koncert. Účinkuje pěvecké sdružení Campanula z Jihlavy se sbormistrem Pavlem Jirákem. V programu vánočního koncertu zazní oblíbená i méně známá díla českých a evropských skladatelů ze 17. až 19. století. Začátek v 17 hodin. Jednotné vstupné 100 Kč, vstupenky jsou v předprodeji v Regionálním informačním centru v České Skalici.

Sobota 17. prosince: Hospital Kuks Jakub Jan Ryba, Česká mše vánoční Hej mistře. Vánoční koncert v kostele Nejsvětější Trojice v 17 hodin.


Pardubický kraj


Sobota 3. – neděle 11. prosince: soubor lidových staveb VysočinaVánoce na Veselém Kopci. Výstava ve všech objektech přibližující lidové zvyky, dárky, ozdoby, pečivo. Každý den ukázky výroby vánočních předmětů. O víkendech kulturní program. Otevřeno od 9 do 16 hodin.

Víkend 3.–4. prosince: státní zámek Litomyšl Vyrobeno s láskou: Handmade Christmas. Pokud máte každoroční problém s vánočními dárky, zkuste je letos vyrobit sami. Výtvarníci vás uvítají vždy od 10 do 16 hodin v renesančních sálech v přízemí litomyšlského zámku. Akce je bezbariérově přístupná. Připravena je také Ježíškova dílna pro děti a na zahřátí originální zámecký punč podle historického receptu. Vstup zdarma, jen výroba dětských dárků v Ježíškově dílně je zpoplatněna. Návštěvníci se mohou těšit také na mikulášské Sklepení v moci pekelné. V neděli 4. prosince bude připraven malý adventní jarmark v předzámčí a v další části zámeckého sklepení výstava skleněných vánočních ozdob.

Sobota 10. prosince: státní zámek Slatiňany Vánoční jarmark. Město Slatiňany a státní zámek Slatiňany i letos připravily vánoční jarmark na nádvoří a v kuchyni slatiňanského zámku. Velký vánoční strom na nádvoří, možnost nákupu vánočních dárků, sladkých i slaných dobrot, několik hudebních vystoupení i prohlídka vánočně vyzdobených zámeckých pokojů.

Sobota 10. prosince: státní zámek Slatiňany Kouzlo vánočního zámku ve Slatiňanech. Mimořádné zimní prohlídky zámku od 10 do 16 hodin. Půlhodinová procházka vánočním zámkem vyvrcholí v knihovně, která bude zařízena tak, jak si ji pamatovali poslední majitelé. Vstupné 70 Kč.

Neděle 11. prosince: soubor lidových staveb Vysočina Předvánoční jarmark na Veselém Kopci. Prodej výrobků lidových výrobců od 9 do 15 hodin.

Úterý 13. prosince – neděle 8. ledna: Betlém v Hlinsku Betlém vánoční. Výstava ve všech roubených objektech, lidové betlémy, unikátní mechanický betlém Rudolfa Frinty.

Víkend 17.–18. prosince: státní zámek Slatiňany Kouzlo vánočního zámku ve Slatiňanech. Mimořádné zimní prohlídky od 10 do 16 hodin. Vstupné 70 Kč.

Čtvrtek 22. – pondělí 26. prosince: státní zámek SlatiňanyKouzlo vánočního zámku ve Slatiňanech. Mimořádné zimní prohlídky od 10 do 16 hodin. Vstupné 70 Kč.


Olomoucký kraj


Víkend 26.–27. listopadu: státní hrad BouzovAdvent na dvoře Karla IV. V rámci oslav 700. výročí narození císaře Karla IV. vás o prvním adventním víkendu provedeme adventně vyzdobeným hradem a přiblížíme vám atmosféru adventu v době, kdy žil císař Karel. Pro děti i dospělé je připravena tradiční adventní dílna na prvním nádvoří.

Sobota 3. prosince: státní zámek Velké LosinyMikulášské dílničky a výstava betlémů. Návštěvníkům se poprvé otevřou dveře rekonstruovaného objektu zámeckého letohrádku. Na děti čekají tvořivé dílničky, v nichž si mohou vyrobit a odnést vánoční dekoraci. Pro dospělé bude připraven hřejivý mok.

Víkend 3.–4. prosince: státní zámek Jánský VrchVánoce na zámku. Prohlídky svátečně vyzdobených zámeckých interiérů doplněné o povídání o vánočních zvycích a tradicích. V zámecké kuchyni bude připravena ochutnávka vánočních pokrmů a v koncertním sále zazní adventní minikoncert.

Sobota 3. prosince, sobota 10. prosince a sobota 17. prosince: státní hrad ŠternberkProhlídky vánočního hradu. Svátečně vyzdobené interiéry hradu a vánoční zvyky a tradice, jak probíhaly v minulosti.

Sobota 10. prosince: Hanácké skanzen v Příkazích Vánoce ve skanzenu. Oslava Vánoc v lidovém skanzenu a chybět nebudou ani dětské dílničky.

Sobota 10. prosince, sobota 17. prosince, úterý 27. – sobota 31. prosince: státní zámek Velké LosinyVýstava betlémů. Výstava v zámeckém letohrádku.

Sobota 24. prosince: státní hrad BouzovBouzovské nadělování. Speciální prohlídka hradu s nadílkou v rytířském sále. Můžete si přivézt dárečky a pod hradním stromečkem si je nadělit. Prohlídka je pouze na telefonickou rezervaci.


Jihomoravský kraj


Pátek 25. listopadu – neděle 18. prosince: vila Stiassni v Brně – Advent ve vile. Prohlídky vánočně vyzdobené vily obohacené o tradice slavení vánočních svátků za první republiky.

Víkend 26. – 27. listopadu: státní zámek LysiceAdvent na zámku. Prohlídky adventně a vánočně vyzdobeného zámku začínají v 10.30, 11.15, 12, 12.45, 13.30, 14.15, 15 a v 16 hodin. Do adventní dílny v renesančním salonku vedle návštěvnické pokladny je vstup volný. Občerstvit se můžete horkou medovinou a prohlédnete si rozmanitě nazdobené vánoční stromky.

Sobota 26. listopadu – sobota 31. prosince: státní zámek LysiceAndělé na zámku. Výstava různě ztvárněných andělů.

Neděle 27. listopadu: státní zámek KunštátPrvní adventní koncert v pilastrovém sále zámku. Poslán jest od Boha anděl. Jitka Baštová zahraje na akordeon a Jindřich Macek na loutnu.

Čtvrtek 1. prosince a pátek 2. prosince: státní zámek Valtice Bez obřadu. Komedie v zámeckém divadle.

Pátek 2. – pondělí 19. prosince: vila Stiassni v Brně – Ivan Ruller, architekt. Výstava věnovaná životu a dílu významného brněnského architekta a pedagoga, laureáta Ceny města Brna za celoživotní architektonické dílo. Při příležitosti 90. narozenin autora výstava mapuje jeho nejvýznamnější stavby, z nichž některé byly prohlášeny kulturními památkami.

Neděle 4. prosince: státní zámek KunštátDruhý adventní koncert v Pilastrovém sále zámku s Vernum Ensemble.

Neděle 4. prosince: vila Stiassni v Brně – Adventní dílna pro děti i dospělé ve vile. Výroba prvorepublikových korálkových ozdob na stromeček, které si návštěvníci odnesou na památku domů.

Pátek 9. prosince: vila Stiassni v Brně – Adventní koncert ve vile. Vánočně laděné písně od časů baroka až po 20. století.

Víkend 10.–11. prosince: státní hrad PernštejnVánoce na Pernštejně. Pokud si bude chtít někdo oddechnout od předvánočního shonu, může přijít o víkendu 10. a 11. prosince v čase od 11 do 16 hodin na hrad Pernštejn a zde si v pohodě vychutnat vánoční punč a tradiční občerstvení, vyslechnout koledy, nahlédnout do vánočního bytu klíčníka, či koupit nějakou drobnost pro své blízké. Součástí akce nebudou prohlídky interiérů paláce.

Neděle 11. prosince: státní zámek Kunštát Třetí adventní koncert v Pilastrovém sále zámku s flétnou, hobojem a kytarou.

Středa 14. prosince: státní zámek ValticeVánoční žákovský koncert. Vánoční koncert žáků Základní umělecké školy z Valtic v zámeckém divadle.

Sobota 17. prosince: státní zámek UherčiceAdventní koncert v zámecké kapli.

Neděle 18. prosince: státní zámek KunštátČtvrtý adventní koncert v Pilastrovém sále zámku s Karlem Fleischlingerem a Monikou Dopitovou. 

Pondělí 19. prosince: státní zámek Vranov nad DyjíAdventní koncert. Tradiční gospely a spirituály v podání Ireny Budweisserové.

Čtvrtek 22. prosince: státní zámek ValticeVánoční koncert Borověnky. Vánoční koncert dětského souboru Borověnka se uskuteční od 18 hodin v zámeckém divadle.


Kraj Vysočina


Sobota 26. listopadu: státní zámek Telč Adventní řemeslný jarmark Sdílení. Stánky s řemeslnými a vánočními výrobky, zvěřinec.

Neděle 4. prosince: státní zámek Náměšť nad Oslavou Zámecký adventní koncert. Ensemble Inegal zahraje soubor skladeb Loutna česká od Adama Michny z Otradovic.

Víkend 10.–11. prosince: státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou Vánoce na zámku. Tradiční předvánoční akce spojená s kulturním programem, řemeslnickými trhy a výstavou na téma Vánoce a květina.

Víkend 17.–18. prosince: státní zámek Telč Živý betlém s folklorním souborem. Sobota od 18 a 19 hodin, neděle od 14 a 15 hodin.


Zlínský kraj


Pondělí 12. prosince – neděle 1. ledna: státní zámek VizoviceRačte ke stolu prosím. Vánoce na zámku ve Vizovicích.

Čtvrtek 22. prosince – úterý 27. prosince: státní zámek VizoviceBetlémy v zámecké kapli. Výstava.


Moravskoslezský kraj


Sobota 26. listopadu: Důl Michal v Ostravě – Sobotní prohlídky Dolu Michal.

Úterý 6. prosince – pátek 30. prosince: státní zámek Raduň Vánoce na raduňském zámku. Prohlídky vánočně vyzdobených interiérů.

Sobota 17. prosince: státní zámek RaduňJežíšek chodí i na zámek. Kostýmované a svátečně laděné prohlídky zámku.


ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA


Více o Lucemburském roce 2016

Hrady a zámky otevřené v zimním období