Tipy na výlety v souvislosti s rodem Gallasů a Clam-Gallasů

Cykloprohlídky

Prohlídky na kolech pod vedením Vladimíra Tregla seznámí účastníky se zajímavostmi na jednotlivých clam-gallasovských panstvích. Prohlídky budou navázány na železniční trať pro možné odpojení. Účast na cykloprohlídce je zdarma, účastníci si budou hradit vstupné na navštívených objektech.

Lemberské a liberecké panství (neděle 14. července)

Tato cykloprohlídka seznámí účastníky hned se dvěma historickými panstvími, a to s lemberským a libereckým. Akce začne na vlakovém nádraží v Jablonném v Podještědí v neděli 14. července v 9.15 hodin. Bude následovat prohlídka města, Markvartic a zámku Lemberk, který Clam-Gallasům patřil, a kde bude možno se zúčastnit speciální prohlídky zámku. Následně pauza na oběd, na nějž si je možné dojít do obce Lvová pod zámkem. Cykloprohlídka bude pokračovat přes Janovice v Podještědí, Žibřidice a Křižany, kde bude možnost odpojení se u vlakového nádraží. Cesta dále povede na liberecké panství – přes Kryštofovo údolí, Machnín, Karlov pod Ještědem, Ostašov, Františkov, Karlinky, Janův Důl až na liberecké hlavní nádraží.

Po grabštejnském panství (neděle 28. července)

Cykloprohlídka se bude soustředit na památky po Gallasech a Clam-Gallasech na grabštejnském panství. Sraz účastníků je plánovaný na vlakovém nádraží v Hrádku nad Nisou v neděli 28. července v 9.15. Následně si účastnici společně prohlédnou město Hrádek a vydají se na hrad Grabštejn, kde bude možnost speciální prohlídky. Poté se cesta bude ubírat přes Chotyni a Bílý Kostel nad Nisou do Chrastavy, kde bude čas na oběd. Poté se účastníci cykloprohlídky vydají přes Novou Ves do Mníšku u Liberce, kde bude tato ukončena na místní železniční zastávce.

Po frýdlantském panství (neděle 11. srpna)

Po frýdlantském panství se budou moci účastníci cykloprohlídky porozhlédnout v neděli 11. srpna, kdy bude sraz na vlakovém nádraží ve Frýdlantě v 9.15. Bude následovat prohlídka města a místního hradu se zámkem. Následně bude cesta pokračovat přes Raspenavu a Luže do Lázní Libverda, kde bude vymezený čas na oběd. Poté se účastníci cykloprohlídky přesunou do Hejnic, a dále přes Ferdinandov a Viničnou cestu do Oldřichova v Hájích, kde bude prohlídka zakončena na místní železniční zastávce.

Snížené vstupné na hradě Grabštejn a zámku Lemberk

Pokud návštěvník předloží vstupenku z roku 2019 z hradu a zámku Frýdlant, hradu Grabštejn, či zámku Lemberk na pokladně hradu Grabštejn nebo na pokladně zámku Lemberk, bude mu na těchto dvou objektech poskytnuta sleva na vstupném.

Na zapojených objektech Národního památkového ústavu obdrží návštěvníci ke klasické vstupence také vstupenku sběratelskou s motivem probíhajícího roku Gallasové a Clam-Gallasové – Noblesa severních Čech.

Na stěžejních objektech Národního památkového ústavu jsou k dostání výroční turistické známky a absolventské turistické vizitky nově vydané v souvislosti s tímto rokem.

Další tipy na výlety

V Botanické zahradě Liberec můžete vidět kamélie, které pochází ze zrušené oranžérie na hradě a zámku Frýdlant.

Krajské ředitelství Lesů České republiky v Liberci zve na procházku po bývalém clam-gallasovském panství, které se rozprostírá v Jizerských horách.

Zajímavým turistickým cílem je Šámalova chata na Bedřichově v Jizerských horách, někdejší lovecký zámeček posledních Clam-Gallasů.

Zámecký pivovar Frýdlant vlastnili až do roku 1945 Clam-Gallasové. V letošním roce zde bude uvařena várka na počest tohoto rodu, která naváže na již zavedené druhy piv, jakým je například Kristián, pojmenovaný po Kristiánu Filipovi Clam-Gallasovi.

Oblíbeným výletním místem Pražanů byl park Klamovka, založený Clam-Gallasy v 18. století. Parkovou kompozice dotvářely drobné stavby, jednou z nich je i nynější zahradní restaurace Klamovka.

Zámek Rokytnice v Orlických horách si pro rok 2019 připravil celoroční rozšíření expozice na téma Clam-Gallasů. Podívat se sem můžete od června do září, a to každou sobotu od 14 do 18 hodin.

Frýdlantsko, spolek pro kulturu a krajinu vydá v letošním roce česko-německou monografii Milana Svobody pod názvem Franz hrabě Clam-Gallas, obrysy portrétu.

Kalendář akcí