Nově zrestaurované barokní sošky se vrátily na zámek Valtice

Historická fotografie valtického zámku se soškami na balustrádě

Na balustrádu na spojovacím krčku na dvoře vedle jízdárny valtického zámku vynesl v úterý 13. června 2017 jeřáb čtyři repliky barokních puttů symbolizujících čtyři roční období. Tyto sochy barokních „andělíčků“ spolu se čtyřmi vázami zdobily tuto část zámku od 18. století.

V poválečném období byly originály zničeny a nyní díky restaurátorovi Danielu Daubnerovi jsou obnovené repliky znovu umístěny na původní místo podle starých plánů a fotografií. Čtyři vázy a čtyři chlapecké sochy znázorňující jaro, léto, podzim a zimu budou ještě časem doplněny o dvě větší skulptury, které stály uprostřed balustrády a byly rovněž po válce poškozeny.

„Tyto práce souvisejí s celkovou rekonstrukcí budov kolem dvora, do níž bylo od poloviny roku 2014 investováno více než sto miliónů korun. V současnosti se opravují střechy a fasády nad horními konírnami a připravuje se rekonstrukce protilehlého zámeckého křídla a čelní fasády zámeckého paláce. Tato fáze oprav bude zahájena na podzim letošního roku s plánovanými náklady kolem osmdesáti miliónů korun,“ shrnul kastelán valtického zámku Richard Svoboda.