Čtyři plzeňské památky oslaví Mezinárodní den památek zvýhodněným víkendovým vstupným

Mezinárodní den památek a historických sídel, který organizace UNESCO vyhlásila v roce 1982 a spojila ho s datem 18. dubna, připomenou čtyři plzeňské památky ve správě Národního památkového ústavu 13. a 14. dubna zvýhodněnou víkendovou vstupenkou i zajímavou přednáškou o odívání ve středověku a novověku. Zámek Červené Poříčí 18. dubna mimořádně zpřístupní zámeckou kapli.

U příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel bude během víkendu 13. a 14. dubna na zámcích Červené Poříčí, Nebílovy a Kozel a na hradě Švihov platit reciproční vstupenka. Při zakoupení vstupenky na jednom objektu mají návštěvníci vstup zdarma na hlavní prohlídkovou trasu na druhém z výše uvedených objektů. Reciproční vstupenka platí pouze pro jednotlivce a rodinné vstupenky, nikoliv pro hromadné skupiny.

Zájemci o dobovou módu mohou navíc zavítat na hrad Švihov, kde se v sobotu 13. dubna uskuteční přednáška Oděv v západních Čechách 15. až 17. století památkářky a odbornice na historický textil Veroniky Pilné. Přednáška posluchače seznámí s tím, jak vypadala móda v plzeňském regionu v historických dobách, jak se říkalo dobovým účesům či jak se nazývaly jednotlivé součásti oděvů.

Přímo v Mezinárodní den památek, ve čtvrtek 18. dubna, otevře zámek Červené Poříčí kapli Nejsvětějšího srdce Páně. Mimořádný prohlídkový okruh seznámí s historickým a stavebním vývojem. „Návštěvníkům vysvětlíme, kde a jak byla kaple stavebně propojena s nedalekým zámeckým areálem i symboliku jednotlivých prvků výzdoby, které připomínají někdejší šlechtické  majitele i jejich rodné Německo. Potěšením pro smysly bude vnitřní bohatá štuková výzdoba nebo rokokový oltář s kazatelnou. Poukážeme na současný stav kaple a přiblížíme práci restaurátorů a různé restaurátorské techniky“, upřesňuje obsah prohlídky kastelán zámku Marcel Čermák. Prohlídky začínají v 10:30, 11:30, 12:30, 13:30 a 14:30. Plné vstupné činí 60,- Kč, snížené 40,- Kč.

Fotografie ke stažení

Soubory ke stažení