Šlechta českých zemí v evropské diplomacii

Vydejte se v letošním roce za příběhy více či méně známých osobností z řad šlechty českých zemí, které svým diplomatickým uměním ovlivnily běh evropských a světových dějin!

Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu se v návštěvnické sezoně 2018 vydávají po stopách šlechty českých zemí v evropské diplomacii. Na čtyřiceti dvou památkových objektech budou probíhat výstavy a kulturní akce zaměřené na šlechtické rody, které významně ovlivnily běh evropských a světových dějin.

Jedná se o další díl ze série dlouhodobého projektu Po stopách šlechtických rodů, ve kterém se NPÚ snaží návštěvníkům nabídnout podnětná témata z naší historie ve spojitosti s někdejšími sídly šlechtických rodů.

V roce 2018 je projekt součástí Evropského roku kulturního dědictví.

Jeho hlavním garantem je územní památková správa NPÚ v Českých Budějovicích.

Na těchto stránkách vás chceme pravidelně informovat formou odkazů na zprávy, fotogalerie a reportáže o aktuálním dění a proběhlých akcích.

Veškeré informace o projektu naleznete zde.

Přehled jednotlivých kulturních akcí.

Rok Šlechty českých zemí v evropské diplomacii 

na památkových objektech - měsíční přehled:

BŘEZEN

V Černínském paláci byl zahájen rok šlechtické diplomacie

Slavnostní zahájení projektu Šlechta českých zemí v evropské diplomacii zaměřeného na šlechtické rody, které významně ovlivnily běh evropských a světových dějin, se uskutečnilo 20. března za účasti ministra kultury Ilji Šmída, generální ředitelky Národního památkového ústavu Nadi Goryczkové a náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapy  v Černínském paláci v Praze. Symbolicky tak byla zahájena sezona na státem spravovaných památkách, při níž se návštěvníci budou moci vydat po českých stopách v evropské diplomacii.

Více o zahájení projektu zde. Zpráva MZV zde.

 

DUBEN

Květinová výstava ve znamení diplomacie na zámku Třeboň

Jednou z prvních akcí v rámci roku šlechtické diplomacie byla květinová výstava na zámku Třeboň s názvem AMARYLIS, květinová dáma ve společnosti schwarzenberské diplomacie, která ve dnech 7. - 20. dubna zkrášlila soukromé schwarzenberské apartmány. Zprávu o výstavě, doplněnou o další fotografie, si můžete přečíst zde.

 Zahájení roku šlechtické diplomacie na zámku Sychrov

Zámek Sychrov se do celorepublikového projektu Šlechta českých zemí v evropské diplomacii zapojil 21. dubna komponovaným pořadem v zámecké oranžérii Obrazy a hudba, který představil osobnost kardinála Ludvíka René Rohana (1734–1803), jednoho z hlavních aktérů náhrdelníkové aféry Marie Antoinetty a zpovědníka krále Ludvíka XVI., v kontextu hudby pozdního klasicismu a romantismu. Průvodního slova o osobnosti kardinála Ludvíka René Rohana a historických souvislostech se ujal kastelán zámku Miloš Kadlec, o hudební doprovod se postaraly  Zdena Kloubová (soprán), Marie Wiesnerová (klávesy) a Daria Kassina (housle).

Výsledek obrázku pro čaj o páté slovo a hudba zámek sychrov

Mezinárodní den památek a historických sídel připomněl diplomaty z řad šlechty

Mezinárodní den památek a historických sídel oslavily některé památkové objekty speciálními prohlídkami na téma šlechtické diplomacie. Speciální exteriérové prohlídky zámku Náchod ve dnech 14. a 15. 4. provedly návštěvníky celým zámeckým areálem včetně zámecké kaple Nanebevzetí Panny Marie a připomněly nejenom stavební, ale i diplomatické aktivity Ottavia I. Piccolomini a rodu Piccolominiů vůbec. Hrad Šternberk připravil speciální víkendový program (21. a 22. 4.) nabízející kromě komentovaných prohlídek s restaurátory a slev na vstupném i rozšířený průvodcovský výklad s názvem "Cesta tam a zase zpátky: Příběhy diplomatů na Šternberku". Mimořádnou prohlídku věnovanou osobnosti Jana Václava Gallase, významného mecenáše a diplomata počátku 18. století, s názvem Jan Václav Gallas - diplomat ve službách císaře nabídl 24. 4. hrad a zámek Frýdlant. 

Projekt Šlechta českých zemí v evropské diplomacii se představil v Bruselu

Dlouhodobý projekt Národního památkového ústavu s názvem Po stopách šlechtických rodů, který se v letošním roce věnuje tématu šlechtické diplomacie, se vůbec poprvé ve své historii představil za hranicemi našeho státu. Slavnostní evropské zahájení roku Šlechty českých zemí v evropské diplomacii proběhlo v pátek 20. dubna v Bruselu, dějišti významných historických diplomatických událostí a centru současné evropské diplomacie. V bývalé bruselské tržnici Halles Saint-Géry projekt představila panelová výstava s názvem Čtyři vize evropského míru, která se zaměřila na čtyři zásadní evropské mírové projekty, iniciované nebo organizované šlechtici spjatými s českými zeměmi, jejichž někdejší rezidence a mobiliární fondy Národní památkový ústav spravuje.

Více o bruselském zahájení zde.

Reportáž ČT: Bruselská výstava představuje české země jako diplomatické srdce Evropy

 

Vzpomínka na zámecké pány v Hradci nad Moravicí

Poslední dubnovou akcí, která se nesla v duchu šlechtické diplomacie, byla 29. dubna zádušní mše v kostele Petra a Pavla v Hradci nad Moravicí za někdejší majitele zdejšího zámku. Mši slouženou k 90. výročí úmrtí knížete Karla Maxe Lichnovského a k 70. výročí úmrtí kněžny Mechtilde Lichnovské hudebně doprovodili pedagogové opavské Církevní konzervatoře, sólista opery Slezského divadla Zdeněk Kapl a varhanice Zdeňka Myšková. V jejich provedení zazněla díla vrcholného romantismu, včetně písně Richarda Wagnera Gruss seiner Treuen an Friedrich August den Geliebten.

Více fotografií z akce zde.
Zdroj: https://opavsky.denik.cz/kultura_region/vzpominka-na-zamecke-pany-20180427.html

KVĚTEN

Diplomatické cesty Leopolda Berchtolda mapuje výstava na zámku v Buchlovicích

Výstava s názvem Rodina Leopolda Berchtolda II. na cestách, umístěná v hospodářské části horní zámecké budovy zámku Buchlovice, seznamuje od 1. května návštěvníky s cestovatelskými aktivitami buchlovického pána, který působil v diplomatických službách nejprve jako velvyslanec v Petrohradě a později jako ministr zahraničních věcí Rakouska-Uherska, a jeho rodinných příslušníků. Sbírku fotografií doplňuje řada zajímavých předmětů z depozitářů zámku Buchlovice a hradu Buchlov, z nichž největší pozornost budí cestovní záchod v podobě dřevěného kufru s nádobou uvnitř.

Rozhlasovou reportáž o výstavě si můžete poslechnout zde.

Třeboňským zámkem provedl návštěvníky Petr Vok

Průvodcem renensančními interéry třeboňského zámku se během dvou květnových víkendů ( 5. - 6. a 19. - 20. 5.) stal sám Petr Vok, který v rámci speciálních Procházek zámkem s Petrem Vokem vážně i nevážně povyprávěl o svých bohtaých životních zkušenostech i diplomatických aktivitách. Role Petra Voka se bravurně zhostil Lubomír Průcha. 

Květinové aranže v klášteře Kladruby připomněly rod Windischgrätzů a jejich diplomatické aktivity 

Diplomatické a politické kroky šlechtického rodu Windischgrätzů připomněly ve dnech 11. – 13. května speciální prohlídky v klášteře Kladruby nazvané Vaše Excelence!, doplněné aranžemi z živých květin. Prostřednictvím jednotlivých zastavení se návštěvníci seznámili s historií, sňatkovou a kariérní politikou rodu a podívali se do ambitových chodeb kláštera, do archivu a rodové knihovny Windischgrätzů i do běžně nepřístupné kaple Všech svatých. Jejich interiéry zkrášlily nevšední květinové aranže a kompozice. Součástí prohlídky byla i „ochutnávka“ originálního parfému Eleonora White, složeného z vůní konvalinek, jasmínu, růží a citrusů, který k poctě tragicky zesnulé Eleonory Windischgrätz, kněžny ze Schwarzenbergu, namíchala parfemistka Petra Hlavatá z kladrubského Archivu vůní.

O výstavě více v tiskové zprávě, fotografie zde.                   

Diplomat z lysického zámku

Zajímavé artefakty, které od 15. 5. obohatily interiéry I. prohlídkové trasy zámku Lysice, připomínají cestovatelské, diplomatické a sběratelské aktivity moravského šlechtice a korvetního kapitána Erwina Dubského, který  se letech 1874-1876 účastnil cesty kolem světa na korvetě Erzherzog Friedrich. Střípky z jedinečné kolekce předmětů z Japonska, Číny a Severní Ameriky mohou návštěvníci vidět pouze v letošní sezóně.

Cesty hraběte Erwina Dubského inspirovaly podobu nově instalované kavárny Café Dubsky na nádvoří zámku. Čistý, do nejmenších detailů promyšlený design pracoval s unikátními fotografiemi ze zdejších sbírek, barevnost interiéru vychází z erbovních barev rodu Dubských. 

   

Výstava Ve službách krále – Buškové z Velhartic v evropské diplomacii 14. století na hradě Velhartice

Celosezonní výstava s interaktivními prvky v budově bývalého hradního pivovaru ve Velharticích s názvem Ve službách krále – Buškové z Velhartic v evropské diplomacii 14. století , která vznikla ve spolupráci s Historickým ústavem Akademie věd ČR a nakladatelstvím, vypráví prostřednictvím archeologických nálezů a replik dobových předmětů příběh každodenního života majitelů hradu i jejich diplomatické kariéry ve službách Lucemburků. 

Tematické přednášky

Na otázku, zda byl kníže Metternich uzurpátor nebo nepochopený génius, jemuž šlo o zachování míru v Evropě, se snažil odpovědět dvoudenní seminář na zámku Kynžvart ve dnech 20. a 21. 5. s názvem "Evropa 19. století - v péče nebo ve spárech Metternicha?". Nedělních přednášek na dané téma se zhostili dva přední evropští historici prof. Wolfram Siemann a doc. Miroslav Šedivý. Pondělní workshop, který probíhal přímo v kancléřově knihovně, byl zasvěcen praktickému výkladu o práci historika.Fotka uživatele Státní zámek Kynžvart.

Fotka uživatele Státní zámek Kynžvart.

Životní osudy umělecky založené kněžny Mechtilde Lichnovské (1879–1958), manželky německého diplomata Karla Maxe Lichnovského, přiblížila přednáška PhDr. Evy Kolářové s názvem Na výsluní i ve stínu, která se konala 31. 5. na zámku v Hradci nad Moravicí.

Docent Marek Šmíd ve své přednášce s názvem Vatikán a první světová válka povyprávěl na zámku Červená Lhota 26. 5. o složitém vztahu Rakousko-Uherska a Vatikánu v době první světové války, kdy post rakouského velvyslance při Svatém stolci zastával princ Johann Schönburg-Hartenstein, majitel Červené Lhoty. 

O osudech prince Johanna Schönburg-Hartensteina se můžete více dozvědět prostřednictvím historického kalendáře na webových stránkách zámku Červená Lhota, který se tímto originálním způsobem již v lednu 2018  zapojil do projektu šlechtické diplomacie.

Tichá vzpomínka diplomatům z rodu Schwarzenbergů

Během noci kostelů, 25. května, mohli návštěvníci neogotické kaple Božského Vykupitele hrobky Schwarzenbergů v Domaníně zapálit svíčku a věnovat tichou vzpomínku členům schwarzenberského rodu. Ve 21.30  hodin zazněl koncert Pavla Barnáše (violoncello) a Václava Matase (dobro).  Výjiměčně byl i zpřístupněn hřbitovní kostel sv. Jiljí, původní hrobka Schwarzenbergů, na okraji krajinářského parku knížecí hrobky.

ČERVEN

Zámek Benešov nad Ploučnicí představuje Viléma Kinského

V pátek 1. června byla v přízemních prostorách Horního zámku Benešova nad Ploučnicí otevřena sezonní výstava Vilém Kinský - diplomat ve službách Albrechta z Valdštejna 1630-1634. Jejím cílem je připomenout roli a diplomatické aktivity hraběte Kinského při spiknutí generallisima císařské armády, frýdlantského vévody Albrechta z Valdštejna proti císaři Ferdinandovi II. Štýrskému. Kromě portrétů příslušníků rodu Kinských jsou k vidění i erby, podpisy, ale i řada listin. Unikátní je například listina, kterou císař Ferdinand jmenuje Viléma Kinského do hraběcího stavu. Vernisáže se zúčastnil zástupce rodu Kinských, hrabě Francesco Kinsky dal Borgo s rodinou, který Českou republiku navštívil poprvé. Fotografie z výstavy a jejího slavnostního zahájení zde.

Rod Metter(m)nichů se vrátil do Plas

Díky výstavě s originálním názvem Metter(m)nich se široké veřejnosti od 1. června otevřely vůbec poprvé brány bývalé plaské prelatury, která byla sídlem nejenom opata, ale po zrušení kláštera i rodiny Metternichů. Výstava prostřednictvím panelů s fotodokumentací i několika dochovaných kusů původního mobiliáře seznamuje návštěvníky s využíváním jednotlivých pokojů, jejich tehdejším vybavením i osudy členů rodiny Metternichů a jejich každodenním životem v Plasích.                                    

Odborné kolokvium v Římě připomnělo působení české šlechty v Itálii

Působení české šlechty v Itálii v 17. až 19. století připomnělo odborné kolokvium "Vyslanci českých zemí v Itálii v 17. - 19. století" , které Národní památkový ústav uspořádal 7. června na půdě velvyslanectví ČR v Římě. Kromě delegace NPÚ pod vedením náměstka pro správu památkových objektů NPÚ Ing. Rudolfa Pohla se kolokvia účastnili i odborníci z římské univerzity La Sapienza, zástupci Českého historického ústavu v Římě a členové krajanských spolků. V rámci kolokvia vystoupili doc. PhDr. Zdeněk Hojda, CSc. (FF UK) s prezentací na téma Vyslanci z českých zemí v Itálii v 17. až 19. století, Mgr. Milena Hajná Ph.D. M.A. (NPÚ) s výkladem o odrazu diplomacie v dobové literatuře a Mgr. Kateřina Cichrová (NPÚ) s prezentací věnovanou Zlatému eggenberskému vozu a diplomatické misi Jana Antonína z Eggenbergu v roce 1638 ve Vatikánu. Současně byla v prostorách velvyslanectví instalována stejnojmenná panelová výstava, připravená přímo pro Itálii. Pro velký úspěch bude vystavena od 26. září v budově Zastupitelského úřadu ČR ve Florencii.  

na_celou_sirku

Tajemství úspěchu rodu Metternichů prozradí výstava na zámku Kynžvart

Sezónní výstava s názvem "Císař-církev-rodina. Tajemství úspěchu rodu Metternichů" , která je od 8. 6. k vidění na zámku Kynžvart, reflektuje význačné členy rodu Metternichů i příčiny, které vedly k jejich vzestupu do nejvyšších pater společnosti. Dobové záznamy, kolekce diplomatických darů a jiné artefakty se pokusí odpovědět na otázku, v čem tkvěl úspěch rodu.

Součástí vernisáže bylo i ukončení ročního edukativního programu „Poznej život diplomata“, který byl realizován ve spolupráci se ZŠ Lázně Kynžvart.

Reportáž ČT o výstavě zde.

Diplomatické aktivity příslušníků rodu Schwarzenbergů přestavují hned dvě výstavy: výstava na zámku Hluboká s názvem Schwarzenbergové v diplomatických službách a výstava na zámku Český Krumlov pojmenovaná Střípky z diplomatických cest.

Výstava na dalším z jihočeských objektů, hradě Nové Hrady, vypráví o rodě Buquoyů a historii jejich pražského paláce, v němž od roku 1919 sídlí francouzské velvyslanectví .  

S Petrem Vokem vážně i nevážně

Ani v měsíci červnu nebyli návštěvníci zámku Třeboň ochuzeni o speciální prohlídku renensančními interiéry s názvem Procházka zámkem s Petrem Vokem vážně i nevážně.  Prohlídky se konaly ve dnech 2., 3., 9., 10., 23. a 24. 6.  

Mocní majitelé třeboňského zámku

Přednáška profesora Jaroslava Pánka Politika - svědomí - odpovědnost. Poslední Rožmberkové v české a evropské diplomacii, zahájila 22. června ve Schwarzenberském sále zámku Třeboň pětidílný přednáškový cyklus s názvem Mocní majitelé třeboňského zámku. Přednáška přiblížila dvě mimořádné postavy předbělohorských českých i středoevropských dějin – Viléma z Rožmberka (1535-1592) a Petra Voka z Rožmberka (1539-1611), jejich působení i vyváženost vztahu k českému národu, vlasti i ostatní Evropě.

Jak se správně chovat jako diplomat?

Tříhodinový Kurz etikety a umění diplomacie pod vedením pana Ladislava Špačka, který se uskutečnil 24. 6. na zámku Kynžvart, naučil absolventy správnému chování ve společnosti, držení těla a gestikulace, jak se upravit a vhodně obléci, jak pozdravit, uvítat, ale i rozloučit se nebo jak se chovat vůči osobám druhého pohlaví.Fotka uživatele Státní zámek Kynžvart.

Výstava na zámku Jezeří mapuje mimo jiné i přátelství Maxe Lobkowicze a Jana Masaryka 

Slopečenské odpoledne Jak se žilo... 1918-1938 na zámku Jezeří v sobotu 30. června otevřelo výstavu Šlechta ve službách Masarykovy republiky. Max Lobkowicz a Jan Masaryk - přátelství a diplomaice a novou expozici v zámeckých interiérech, která se věnuje kulturnímu, společenskému, politickému, ale i běžnému životu v období 1. republiky a v neposlední řadě i vztahu dvou diplomatů - Maxe Lobkowitze a Jana Masaryka.
Zdroj: https://mostecky.denik.cz/zpravy_region/zamek-jezeri-chysta-novou-expozici-s-nazvem-jak-se-zilo-20180611.htmlAkce, která se nesla v duchu první republiky, nabídla koncertní vystoupení sester Havelkových a ukázky tehdy módního tance charleston v podání taneční skupiny Bolly Ladies. Labužníci ocenili občerstvení v prvorepublikové kavárně s nabídkou zákusků podle dobových receptů. Výstavu je součástí prohlídkového okruhu Zámecké interiéry a je ke zhlédnutí do 26. 8. 2018.
Zdroj: https://mostecky.denik.cz/zpravy_region/zamek-jezeri-chysta-novou-expozici-s-nazvem-jak-se-zilo-20180611.html