Šlechta českých zemí v evropské diplomacii

Vydejte se v letošním roce za příběhy více či méně známých osobností z řad šlechty Českých zemí, které svým diplomatickým uměním ovlivnily běh evropských a světových dějin!

Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu se v návštěvnické sezoně 2018 vydávají po stopách šlechty českých zemí v evropské diplomacii. Na čtyřiceti dvou památkových objektech budou probíhat výstavy a kulturní akce zaměřené na šlechtické rody, které významně ovlivnily běh evropských a světových dějin.

Jedná se o další díl ze série dlouhodobého projektu Po stopách šlechtických rodů, ve kterém se NPÚ snaží návštěvníkům nabídnout podnětná témata z naší historie ve spojitosti s někdejšími sídly šlechtických rodů.

V roce 2018 je projekt součástí Evropského roku kulturního dědictví.

Jeho hlavním garantem je územní památková správa NPÚ v Českých Budějovicích.

Na těchto stránkách vás chceme pravidelně informovat formou odkazů na zprávy, fotogalerie a reportáže o aktuálním dění a proběhlých akcích.

Veškeré informace o projektu naleznete zde.

Přehled jednotlivých kulturních akcí.

 

 

Projekt Šlechta českých zemí v evropské diplomacii se představuje 

V Černínském paláci byl zahájen rok šlechtické diplomacie

Ve čtvrtek 22. března 2018 slavnostním zahájením v Černínském paláci v Praze za účasti ministra kultury Ilji Šmída, generální ředitelky Národního památkového ústavu Nadi Goryczkové a náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapy oficiálně odstartoval další ročník projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů, který se bude věnovat tématu šlechtické diplomacie.

Zpráva o slavnostním zahájení zde.

Slavnostní zahájení v Černínském paláci v Praze; foto: J. Cieslar

Projekt se představil v Bruselu

Vůbec poprvé ve své historii se projekt představil za hranicemi našeho státu. Slavnostní evropské zahájení roku Šlechty českých zemí v evropské diplomacii proběhlo v pátek 20. dubna v Bruselu, dějišti významných historických diplomatických událostí a centru současné evropské diplomacie.

V prostorách bývalé bruselské tržnice Halles Saint-Géry projekt mimo jiné představila i přednáška Petra Pavelce spojená s panelovou výstavou s názvem Čtyři vize evropského míru, která je zaměřena na čtyři zásadní evropské mírové projekty, iniciované nebo organizované šlechtici spjatými s českými zeměmi.

Výstava bude v Bruselu k vidění do 4. května, poté bude putovat po objektech ve správě NPÚ. Těšit se na ni postupně můžete například na zámcích Kynžvart, Kunštát, Horšovský Týn či na hradech Karlštejn a Litice.

Zprávu spolu s dalšími fotografiemi z "bruselské diplomatické mise" najdete zde.

Česká televize: Bruselská výstava představuje české země jako diplomatické srdce Evropy

Rok šlechty českých zemí v evropské diplomacii na hradech a zámcích - měsíční přehled:

DUBEN

Květinová výstava ve znamení diplomacie na zámku Třeboň

Jednou z prvních akcí v rámci roku šlechtické diplomacie byla květinová výstava na zámku Třeboň s názvem AMARYLIS, květinová dáma ve společnosti schwarzenberské diplomacie, která ve dnech 7. - 20. dubna zkrášlila soukromé schwarzenberské apartmány.

Zprávu o výstavě, doplněnou o další fotografie, si můžete přečíst zde.

 Zahájení roku šlechtické diplomacie na zámku Sychrov

Zámek Sychrov se do celorepublikového projektu Šlechta českých zemí v evropské diplomacii zapojil 21. dubna komponovaným pořadem v zámecké oranžérii Obrazy a hudba, který představil osobnost kardinála Ludvíka René Rohana (1734–1803), jednoho z hlavních aktérů náhrdelníkové aféry Marie Antoinetty a zpovědníka krále Ludvíka XVI., v kontextu hudby pozdního klasicismu a romantismu. Průvodního slova o osobnosti kardinála Ludvíka René Rohana a historických souvislostech se ujal kastelán zámku Miloš Kadlec, o hudební doprovod se postaraly  Zdena Kloubová (soprán), Marie Wiesnerová (klávesy) a Daria Kassina (housle).

Výsledek obrázku pro čaj o páté slovo a hudba zámek sychrov

Mezinárodní den památek a historických sídel připomněl diplomaty z řad šlechty

Mezinárodní den památek a historických sídel oslavily některé památkové objekty speciálními prohlídkami na téma šlechtické diplomacie. Speciální exteriérové prohlídky zámku Náchod ve dnech 14. a 15. 4. provedly návštěvníky celým zámeckým areálem včetně zámecké kaple Nanebevzetí Panny Marie a připomněly nejenom stavební, ale i diplomatické aktivity Ottavia I. Piccolomini a rodu Piccolominiů vůbec. Hrad Šternberk připravil speciální víkendový program (21. a 22. 4.) nabízející kromě komentovaných prohlídek s restaurátory a slev na vstupném i rozšířený průvodcovský výklad s názvem "Cesta tam a zase zpátky: Příběhy diplomatů na Šternberku". Mimořádnou prohlídku věnovanou osobnosti Jana Václava Gallase, významného mecenáše a diplomata počátku 18. století, s názvem Jan Václav Gallas - diplomat ve službách císaře nabídl 24. 4. hrad a zámek Frýdlant. 

Vzpomínka na zámecké pány v Hradci nad Moravicí

Poslední dubnovou akcí, která se nesla v duchu šlechtické diplomacie, byla 29. dubna zádušní mše v kostele Petra a Pavla v Hradci nad Moravicí za někdejší majitele zdejšího zámku. Mši slouženou k 90. výročí úmrtí knížete Karla Maxe Lichnovského a k 70. výročí úmrtí kněžny Mechtilde Lichnovské hudebně doprovodili pedagogové opavské Církevní konzervatoře, sólista opery Slezského divadla Zdeněk Kapl a varhanice Zdeňka Myšková. V jejich provedení zazněla díla vrcholného romantismu, včetně písně Richarda Wagnera Gruss seiner Treuen an Friedrich August den Geliebten.

Více fotografií z akce zde.
Zdroj: https://opavsky.denik.cz/kultura_region/vzpominka-na-zamecke-pany-20180427.html

Zdroj: https://opavsky.denik.cz/kultura_region/vzpominka-na-zamecke-pany-20180427.html

KVĚTEN

Diplomatické cesty Leopolda Berchtolda mapuje výstava na zámku v Buchlovicích

Výstava s názvem Rodina Leopolda Berchtolda II. na cestách, umístěná v hospodářské části horní zámecké budovy zámku Buchlovice, seznamuje od 1. května návštěvníky s cestovatelskými aktivitami buchlovického pána, který působil v diplomatických službách nejprve jako velvyslanec v Petrohradě a později jako ministr zahraničních věcí Rakouska-Uherska, a jeho rodinných příslušníků. Sbírku fotografií doplňuje řada zajímavých předmětů z depozitářů zámku Buchlovice a hradu Buchlov, z nichž největší pozornost budí cestovní záchod v podobě dřevěného kufru s nádobou uvnitř.

Rozhlasovou reportáž o výstavě si můžete poslechnout zde.

Květinové aranže v klášteře Kladruby připomněly rod Windischgrätzů a jejich diplomatické aktivity 

Diplomatické a politické kroky šlechtického rodu Windischgrätzů připomněly ve dnech 11. – 13. května speciální prohlídky v klášteře Kladruby nazvané Vaše Excelence!, doplněné aranžemi z živých květin. Prostřednictvím jednotlivých zastavení se návštěvníci seznámili s historií, sňatkovou a kariérní politikou rodu a podívali se do ambitových chodeb kláštera, do archivu a rodové knihovny Windischgrätzů i do běžně nepřístupné kaple Všech svatých. Jejich interiéry zkrášlily nevšední květinové aranže a kompozice. Součástí prohlídky byla i „ochutnávka“ originálního parfému Eleonora White, složeného z vůní konvalinek, jasmínu, růží a citrusů, který k poctě tragicky zesnulé Eleonory Windischgrätz, kněžny ze Schwarzenbergu, namíchala parfemistka Petra Hlavatá z kladrubského Archivu vůní.

O výstavě více v tiskové zprávě, fotografie zde.

Diplomat z lysického zámku

Zajímavé artefakty, které od 15. 5. obohatily interiéry I. prohlídkové trasy zámku Lysice, připomínají cestovatelské, diplomatické a sběratelské aktivity moravského šlechtice a korvetního kapitána Erwina Dubského, který  se letech 1874-1876 účastnil cesty kolem světa na korvetě Erzherzog Friedrich. Střípky z jedinečné kolekce předmětů z Japonska, Číny a Severní Ameriky mohou návštěvníci vidět pouze v letošní sezóně.

   

Výstava Ve službách krále – Buškové z Velhartic v evropské diplomacii 14. století na hradě Velhartice

Celosezonní výstava s interaktivními prvky v budově bývalého hradního pivovaru ve Velharticích s názvem Ve službách krále – Buškové z Velhartic v evropské diplomacii 14. století , která vznikla ve spolupráci s Historickým ústavem Akademie věd Čr a nakladatelstvím, vypráví prostřednictvím archeologických nálezů a replik dobových předmětů příběh každodenního života majitelů hradu i jejich diplomatické kariéry ve službách Lucemburků. 

 

Tematické přednášky

Na otázku, zda byl kníže Metternich uzurpátor nebo nepochopený génius, jemuž šlo o zachování míru v Evropě, se snažil odpovědět dvoudenní seminář na zámku Kynžvart ve dnech 20. a 21. 5. s názvem "Evropa 19. století - v péče nebo ve spárech Metternicha?". Nedělních přednášek na dané téma se zhostili dva přední evropští historici prof. Wolfram Siemann a doc. Miroslav Šedivý. Pondělní workshop, který probíhal přímo v kancléřově knihovně, byl zasvěcen praktickému výkladu o práci historika.

Fotka uživatele Státní zámek Kynžvart.

Fotka uživatele Státní zámek Kynžvart.

Životní osudy umělecky založené kněžny Mechtilde Lichnovské (1879–1958), manželky německého diplomata Karla Maxe Lichnovského, přiblížila přednáška PhDr. Evy Kolářové s názvem Na výsluní i ve stínu, která se konala 31. 5. na zámku v Hradci nad Moravicí.

Docent Marek Šmíd ve své přednášce s názvem Vatikán a první světová válka povyprávěl na zámku Červená Lhota 26. 5. o složitém vztahu Rakousko-Uherska a Vatikánu v době první světové války, kdy post rakouského velvyslance při Svatém stolci zastával princ Johann Schönburg-Hartenstein, majitel Červené Lhoty. 

Osudy prince Johanna Schönburg-Hartensteina každý měsíc mapuje historický kalendář na webových stránkách zámku Červená Lhota. Tímto originálním způsobem se již v lednu 2018 zámek zapojil do projektu šlechtické diplomacie.

ČERVEN

Zámek Benešov nad Ploučnicí představuje Viléma Kinského

V pátek 1. června byla v přízemních prostorách Horního zámku Benešova nad Ploučnicí otevřena sezonní výstava Vilém Kinský - diplomat ve službách Albrechta z Valdštejna 1630-1634. Jejím cílem je připomenout roli a diplomatické aktivity hraběte Kinského při spiknutí generallisima císařské armády, frýdlantského vévody Albrechta z Valdštejna proti císaři Ferdinandovi II. Štýrskému. Kromě portrétů příslušníků rodu Kinských jsou k vidění i erby, podpisy, ale i řada listin, z nichž unikátní je listina, kterou císař Ferdinand jmenuje Viléma Kinského do hraběcího stavu.

Vernisáže se zúčastnil zástupce rodu Kinských, hrabě Francesco Kinsky dal Borgo s rodinou, který Českou republiku navštívil poprvé. Fotografie z výstavy a jejího slavnostního zahájení zde.

 

Rod Metter(m)nichů se vrátil do Plas

Díky výstavě s originálním názvem Metter(m)nich se široké veřejnosti od 1. června otevřely vůbec poprvé brány bývalé plaské prelatury, která byla sídlem nejenom opata, ale po zrušení kláštera i rodiny Metternichů. Výstava prostřednictvím panelů s fotodokumentací i několika dochovaných kusů původního mobiliáře seznamuje návštěvníky s využíváním jednotlivých pokojů, jejich tehdejším vybavením i osudy členů rodiny Metternichů a jejich každodenním životem v Plasích.    

Vyslanci českých zemí v Itálii v 17. - 19. století - odborné kolokvium v Římě

Působení české šlechty v Itálii v 17. až 19. století připomnělo odborné kolokvium "Vyslanci českých zemí v Itálii v 17. - 19. století" , které Národní památkový ústav uspořádal 7. června na půdě velvyslanectví ČR v Římě. Kromě delegace NPÚ pod vedením náměstka pro správu památkových objektů NPÚ Ing. Rudolfa Pohla se kolokvia účastnili i odborníci z římské univerzity La Sapienza, zástupci Českého historického ústavu v Římě a členové krajanských spolků. V rámci kolokvia vystoupili doc. PhDr. Zdeněk Hojda, CSc. (FF UK) s prezentací na téma Vyslanci z českých zemí v Itálii v 17. až 19. století, Mgr. Milena Hajná Ph.D. M.A. (NPÚ) s výkladem o odrazu diplomacie v dobové literatuře a Mgr. Kateřina Cichrová (NPÚ) s prezentací věnovanou Zlatému eggenberskému vozu a diplomatické misi Jana Antonína z Eggenbergu v roce 1638 ve Vatikánu. Současně byla v prostorách velvyslanectví instalována stejnojmenná panelová výstava, připravená přímo pro Itálii.

na_celou_sirku

Tajemství úspěchu rodu Metternichů prozradí výstava na zámku Kynžvart

Sezónní výstava s názvem "Císař-církev-rodina. Tajemství úspěchu rodu Metternichů" , která je od 8. 6. k vidění na zámku Kynžvart, reflektuje význačné členy rodu Metternichů i příčiny, které vedly k jejich vzestupu do nejvyšších pater společnosti. Dobové záznamy, kolekce diplomatických darů a jiné artefakty se pokusí odpovědět na otázku, v čem tkvěl úspěch rodu.

Součástí vernisáže bylo i ukončení ročního edukativního programu „Poznej život diplomata“, který byl realizován ve spolupráci se ZŠ Lázně Kynžvart.

Reportáž ČT o výstavě zde.

Diplomatické aktivity příslušníků rodu Schwarzenbergů přestavují hned dvě výstavy: výstava na zámku Hluboká s názvem Schwarzenbergové v diplomatických službách a výstava na zámku Český Krumlov pojmenovaná Střípky z diplomatických cest. Výstava na dalším z jihočeských objektů, hradě Nové Hrady, vypráví o rodě Buquoyů a historii jejich pražského paláce, v němž od roku 1919 sídlí francouzské velvyslanectví .  

Třeboňským zámkem provedl návštěvníky Petr Vok

Průvodcem renensančními interéry třeboňského zámku se během tří červnových víkendů stal sám Petr Vok, který v rámci speciálních "Procházek zámkem s Petrem Vokem vážně i nevážně" povyprávěl o svých bohtaých životních zkušenostech i diplomatických aktivitách.  

Mocní majitelé třeboňského zámku

Přednáška profesora Jaroslava Pánka Politika - svědomí - odpovědnost. Poslední Rožmberkové v české a evropské diplomacii, zahájila 22. června ve Schwarzenberském sále zámku Třeboň pětidílný přednáškový cyklus s názvem Mocní majitelé třeboňského zámku.

Jako se správně chovat?

Tříhodinový Kurz etikety a umění diplomacie pod vedením pana Ladislava Špačka, který se uskutečnil 24. 6. na zámku Kynžvart, naučil absolventy správnému chování ve společnosti, držení těla a gestikulace, jak se upravit a vhodně obléci, jak pozdravit, uvítat, ale i rozloučit se nebo jak se chovat vůči osobám druhého pohlaví.

Fotka uživatele Státní zámek Kynžvart.

 

ČERVENEC

Půta Švihovský, diplomat konce středověku na hradě Švihov

Výstava nazvaná Půta Švihovský, diplomat konce středověku, kterou první červencový den otevřeli na hradě Švihov, je  věnována osobnosti Půty Švihovského z Rýzmberka, nejvyššímu sudímu českého království a jednomu z předních šlechticů a politiků konce středověku v jagellonských Čechách. Výstava si klade za cíl přispět k představení této téměř neznámé osobnosti široké veřejnosti.

Buquoyové a jejich umění diplomacie v 18. a 19. století - hrad Rožmberk

Galerie hradu Rožmberk hostí od 4. 7. výstavu Buquoyové a umění diplomacie v 18. a 19. století s podtitulem Hyalitová partie aneb "dáma bere krále". Výstava se zaměřila na životní osudy tří výrazných osobností tohoto šlechtického rodu, které se svými počiny nejenom v rámci udržování dobrých diplomatických vztahů zapsaly do historie. Ústředními postavami jsou Jiří František Buquoy (1781 - 1851), známý polyhistor, vynálezce a autor ekonomických a politických úvah, jeho manželka Marie Gabriela Buquoyová, roz. hraběnka Rottenhanová (1784 - 1863), která byla svému muži rovnocennou partnerkou v osobním životě i v podnikání ve sklářském průmyslu, a mladší bratr Jiřího Františka Ludvík Arnošt Buquoy (1783 - 1834), který byl v útlém věku přijat do Řádu Maltézských rytířů a předurčen pro diplomatickkou kariéru. Vizuální atraktivitu výstavy umocňují nádherné předměty z hyalitového skla. K vidění jsou faksimile korespondence a ikonografických materiálů.

Pro dětské návštěvníky jsou k dispozici pracovní listy, které je podrobněji seznámí s produkcí buquoyských novohradských skláren a s osobnostmi stojícími za jejich světovým věhlasem, pro nejmenší kreativní omalovánky s motivy anglické a francouzské módy 19. století. Pro malé i velké návštěvníky jsou připraveny tvořivé dílny, v jejichž rámci si budou moci vyzkoušet kreativní tvorbu zdobení skla a porcelánu a odnést si na památku svůj vlastní hrneček či sklenici s originálním květinovým motivem.   

Trauttmannsdorffské slavnosti v Horšovském Týně

Nádvoří zámku Horšovský Týn se během sváteční dní, 5. a 6. července, stalo dějištěm prvního ročníku Trauttmannsdorffských slavností, které zpestřil historický řemeslný trh, šermířská vystoupení a příjezd diplomata Maxmiliána Trauttmannsdorffa. Návštěvníci si užili projížděk v kočáře nebo ukázek sokolnického umění v zámeckém parku. Děj odpoledních hraných prohlídek Zpětohledy zavedl diváky do pol. 17. století, kdy se setkali s Maxmiliánem Trauttmannsdorffem, který se právě vrátil z mírových jednání ve Vestfálsku, a jeho rodinou. Zúčastnili se přípravy plesu a vyslechli si zajímavé historky z mírových jednání. Slavnosti vyvrcholily pátečním Trauttmannsdorffským plesem v Erbovním sále zámku.

Šlechtici – diplomaté – zednáři na zámku Kozel

Výstava Šlechtici – diplomaté – zednáři, která byla otevřena 14. 7. v horním patře Jízdárny zámku Kozel, představí kromě jednotlivých osobností i filozofii svobodného zednářství a její prolínání s činy jejích představitelů. Výstavu doplňují zajímavé exponáty z mobiliárních a historických knihovních fondů objektů ve správě NPÚ i ze soukromých sbírek.

Oživené prohlídky s Casanovou na Duchcově

Slavný svůdník Giacomo Casanova se během oživených prohlídek duchcovského zámku tentokrát představil v méně přitažlivé pozici špióna a intrikána. Prohlídky pod názvem Casanova intrikán, špion, diplomat probíhaly ve dnech 5. a. 6. 7. V tomto roce si připomínáme 220. výročí úmrtí Giacoma Casanovy, který poslední léta života trávil právě v Duchcově.
Zdroj: https://ustecky.denik.cz/z-regionu/intrikan-spion-i-diplomat-casanova-provazi-navstevniky-duchcovskeho-zamku-20180705.html

Vratislavové z Mitrovic ve službách císařské diplomacie na zámku v Mníšku pod Brdy

Speciální prohlídka Vratislavové z Mitrovic ve službách císařské diplomacie na zámku v Mníšku pod Brdy v sobotu 7. 7. doplnila celodenní akci "Bitva o Mníšek", která připomněla jeho vyplenění švédskými vojsky generála Banéra v roce 1639. Prohlídka se věnovala zejména osobnosti Václava Vratislava z Mitrovic, zvaného Tureček, příběhům, které sepsal během svého zajetí v Orientu, a dalším významným členům tohoto rodu.

Zámek Kynžvart se stal středem Evropy

Kostýmované prohlídky zámku s názvem Kynžvart středem Evropy 20. a 21. 7. připomněly období, kdy byl zámek místem setkávání diplomatů starého kontinentu. Návštěvníci nahlédli do zákulisní příprav kongresu, stali se svědky kuloárních jednání a setkali se s baronem Rotschildem i se španělským králem.
Zdroj: https://chebsky.denik.cz/zpravy_region/kynzvart-bude-stredem-evropy-20180716.html

Z Istanbulu na Krásný Dvůr

Děj kostýmovaných prohlídek Z Istanbulu na Krásný Dvůr zavedl návštěvníky během letního večera (21. 7.) do poloviny 17. století a seznámil je s prvními černínskými majiteli Krásného Dvora, Heřmanem a Humprechtem Janem, kteří příchozí provedli po svém sídle a povyprávěli o svých diplomatických misích do Osmanské říše a Benátek. Součástí prohlídky byla i ochutnávka orientálních pokrmů, které byly podávány v Istanbulu v době diplomatických cest Heřmana Černína -  vinných listů plněných rýží, masem a kořením, slaného koláče chačapuri se sýrem a sladkých větrníčků Eklér sweet, plněných krémem a ovocem.

 


Zdroj: https://chebsky.denik.cz/zpravy_region/kynzvart-bude-stredem-evropy-20180716.html Jindřichův Hradec hostí výstavu o Černínech

Od soboty 21. července mohou návštěvníci zámku Jindřichův Hradec navštívit jedinečnou výstavu v dosud nepřístupných prostorách II. patra Adamova stavení s názvem Dokonalý diplomat a podtitulem Černínové - vyslanci, cestovatelé, sběratelé, která představí dosud opomíjené téma diplomatických misí českých šlechticů v 17. až 20. století. Téměř 400 předmětů na ploše přes 570 metrů čtverečních dokumentuje diplomatické a s tím související cestovatelské i sběratelské aktivity rodu Černínů. Část výstavy se věnuje výchově budoucích diplomatů, jejich vzdělávání a kavalírským cestám. největším lákadlem výstavy je turecký stan ze 17. století.

VIDEO POZVÁNKA

Jednou z prvních doprovodných akcí výstavy byl komponovaný literárně-hudební pořad Jednou z prvních doprovodných akcí výstavy byl komponovaný literárně-hudební pořad inspirovaný deníkovými záznamy a dopisy mladého hraběte Černína z kavalírské cesty Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje, inspirovaný deníkovými záznamy a dopisy mladého hraběte Černína z kavalírské cesty, který se konal 21. 7.

Noční prohlídky na Grabštejně aneb ze života diplomata Jana Václava z Gallasu

Hlavním hrdinou letošní noční prohlídky na hradě Grabštejn se v sobotu 28. 7. stal jediný grabštejnský diplomat Jana Václav z Gallasu. Návštěvníci mohli cestou zšeřelými hradními interiéry sledovat příběh plný nebezpečí, zvratů a zrady, během něhož se dozvěděli strašlivé tajemství... 

Diplomatická revoluce Václava Antonína z Kounic na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou

V zámku Jaroměřice nad Rokytnou mohli návštěvníci během čtyř večerů (27. –29. 7. a 3. 8.) prostřednictvím dámské společnosti scházející se u hraběnky Marie Antonie Questenbergové nahlédnout pod pokličku převratných událostí z doby začínajícího rokoka a s ním nastupujících velkých společenských a politických změn v rakouské monarchii. Netradiční kostýmované prohlídky s názvem Smlouva tří spodniček aneb Diplomatická revoluce Václava Antonína z Kounic představili pána jaroměřického zámku hraběte Jana Adama z Questenbergu a jeho ženu Marii Antonii, sestru významného rádce a politika na dvoře císařovny Marie Terezie Václava Antonína z Kounic.

Zámek Kunštát - kolébka sjednocené Evropy

Návštěvníci mimořádné večerní prohlídky nazvané Kolébka sjednocené Evropy navštívili v pátek 27. 7., přesně v den výročí úmrtí Richarda Mikuláše Coudenhove-Kalergi, běžně nepřístupné prostory zámku, kdy výklad kastelána Radima Štěpána obohatily informace o diplomatických aktivitách krále Jiřího z Kunštátu a Poděbrad a členů hraběcí rodiny Coudenhove, k nimž patřil spoluzakladatel Panevropské organizace Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi nebo česko-rakouská novinářka Barbara Coudenhove-Kalergi. 

 

SRPEN

Kostkové z Postupic ve službách českých králů - výstava na hradě Bouzov

V nově instalovaných prostorách hradní zbrojnice hradu Bouzov byla od 1. srpna otevřena tematická výstava Kostkové z Postupic ve službách českých králů. Šest velkoplošných panelů informuje o rodu Kostků z Postupic, kteří vlastnili hrad v průběhu 15. století, a jejich působení v diplomatických službách, kdy se významně angažovali ve službách krále jiřího z Poděbrad.  Ve dvou vitrínách jsou preztnovány pečetě Zdenka III. Kostky z Postupic a Albrechta Kostky z Postupic. V rámci projektu se podařilo navázat úspěšnou spolupráci s fakultou restaurování v Litomyšli, která zhotovila faksimile pečetí a s univerzitou Palackého, kde byly v centru pro 3D skenování vytvořeny zvětšené kopie pečetí. 

Výstava je přístupná návštěvníkům v rámci prohlídkových okruhů Hrad Bouzov, Hrad se představuje (základní trasa) a Dětská trasa s ohnivcem.

Bouzovský mumraj aneb markraběte Jošta turnaj

Druhou srpnovou akcí (o víkendu 4. a 5. 8. ) na hradě Bouzov byl Bouzovský mumraj aneb markraběte Jošta turnaj  určený především pro rodiny s dětmi.  Naučná stezka pro děti měla pět zastavení, která se věnovala tématu diplomacie.  Poslední speciální úkol měl motivovat k návštěvě prohlídkové trasy přímo na hradě, čehož využilo 75 návštěvníků.  "Diplomatickou stezku" navštívilo celkem 135 dětí. Program pro návštěvníky zahrnoval i rukodělné dílny (praní prádla, mlácení obilí) a předvádění řemesel, jako například stloukání másla. Celodenní program zakončilo večerní divadlní představení před hradem.

   Štíty stříbrného lva zazářily na hradě Velhartice

Od soboty 4. do neděle  5. 8. se život na hradě Velhartice a jeho okolí vrátil do 14. století v rámci tradiční akce Štíty stříbrného lva. Před hradem vyrostlo vojenské dobové ležení a na hrad se vrátili šlechtici s družinami, aby se účastnili diplomatických jednání s důvěrníkem Karla IV. panem Buškem z Velhartic. Kromě toho mohli návštěvníci sledovat rytířské turnaje, ranhojičství - středověké operace dobovými lékařskými nástroji, ochutnat dobovou kuchyni, navštívit zbrojnici, účastnit se výcviku v lukostřelbě. Připraveny byly i odborné přednášky na téma život na dvoře Karla IV. či diplomatická jednání Buška z Velhartic na velhartickém hradě.