Brtnice se stala Historickým městem roku 2018

Brtnice, zámek v popředí s barokním mostem

16. dubna 2019 proběhlo na Pražském hradě slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, při kterém bylo vyhlášeno Historické město roku 2018. Ocenění putuje na Vysočinu. Zvítězilo město Brtnice na Jihlavsku.

Již od roku 1994 vyhlašuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvo kultury a Ministerstvo pro místní rozvoj Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ). Jejím hlavním posláním je ocenit každý rok města, která na tomto poli dosáhnou nejlepších výsledků. Vítěz získává titul Historické město roku. Soutěž se koná každoročně již od roku 1994. V letošním roce bylo do soutěže za Kraj Vysočina nominováno město Brtnice. To se v roce 2017 stalo vítězem krajského kola. I v roce 2018 proběhla na území MPZ Brtnice řada obnov, které jsou dokladem dlouhodobého a intenzivního zájmu města i jeho obyvatel o  hmotné a nehmotné kulturní dědictví.

„Chvályhodná je dlouhodobá snaha o udržení a zvelebení výjimečných hodnot, kterých je Městská památková zóna Brtnice nositelem. Město se také významně podílí na udržení tradic a na kulturním, společenském a spolkovém životě“, konstatovala vedoucí odboru péče o památkový fond územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Jana Musilová.

Stěžejními akcemi v Brtnici v roce 2018 byly rozsáhlá revitalizace zámeckého parku, kde se podařilo obnovit část ohradních zdí a schody a provést parkovou úpravu anglické zahrady. Důležitou byla také obnova dvora Rodného domu Josefa Hoffmanna, která proběhla v rámci přeshraničního projektu Interreg ve spolupráci s Muzeem užitého umění Vídeň a Moravskou galerií Brno. Zásadními obnovami, které byly v roce 2018 podpořeny z finančních prostředků Ministerstva kultury ČR, jsou restaurování podlah v Rodném domě Josefa Hoffmanna, obnova podlahy ve vrchnostenské sýpce, obnova ohradní zdi v zámeckém parku, či repase vstupních dveří kostela sv. Karla Boromejského a blahoslavené Juliány.

Poprvé byl titul Historické město roku udělen v roce 1995  vítěznému městu Svitavy. Od roku 1996 je Cena předávána při příležitosti slavnostního setkání, které je zároveň oslavou Mezinárodního dne památek a sídel (MDPS).  Vítěz celostátního kola soutěže získá, kromě práva užívat příslušný rok titul „Historické město roku“, hlavní cenu 1 000 000 Kč, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců.

Titul Historické město roku 2018 není jediným oceněním, které připutovalo na Vysočinu. Před nedávnem  se stal Památkou roku 2018 dům č. p. 47 v obci Daňkovice na Žďársku, který patří díky svým původním konstrukcím ke zvlášť hodnotnému kulturnímu dědictví Vysočiny a je zároveň dokladem typického zděného vesnického stavení oblastí severního Horácka v okolí Žďáru nad Sázavou. Cena Památka roku se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy budovy nebo souboru staveb, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí.

 

Související zprávy

Dům v Daňkovicích se stal Památkou roku 2018

3. 4. 2019

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska udělilo Cenu za nejlepší projekt a realizaci obnovy Památka roku 2018. Cenu ve 2. kategorii obdržel vlastník domu č....

Brtnice bojuje o titul Historické město roku 2018

22. 1. 2019

Již od roku 1994 vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských...