Výtvarný ateliér památek

Zajímá vás umění, kultura a památky? Rádi tvoříte, experimentujete a objevujete svět kolem sebe? Máte rádi netradiční výtvarné techniky? Přijďte mezi nás. Provedeme vás světem památek, zavedeme vás i do říše fantazie, kde můžete objevovat, experimentovat a učit se novým věcem.

Místo konání: Lannerův dům, Hradecká 6, Telč.
Vstupné: 80 Kč za jednu lekce. Rezervace nutná!
Rezervace a informace: Mgr. Jitka Petřeková, tel. +420 778 726 890, e-mail: petrekova.jitka@npu.cz

Podívejte se, jak výtvarný ateliér památek probíhá.

Středa 4. ledna 14–16 h
Ornament / plošná a prostorová tvorba
Typy ornamentů jsou různé a v nesčetných variacích a po­dobách procházejí staletími. Prakticky nenajdeme památ­ku, na které by se ornament nevyskytoval. Jak vzniká orna­ment, jaké jsou jeho počátky a zdroje? Vyzkoušíte si několik přístupů a zhotovíte drobný 3D ornament z papíru.

Středa 1. února 14–16 h
Iluminace / multimediální tvorba
Víte, co je iluminace? Je to ilustrace, animace? Středověk je plný pestrobarevných obrázků v knihách, které zaznamenáva­jí různé příběhy. Pokusíme se obrázky rozpohybovat pomocí animace a vdechneme jim tak nový život.

Středa 1. března 14–16 h
Mramorování I / malířská a prostorová tvorba
Mramor je velmi cenný stavební dekorativní materiál, pro­to se běžně napodoboval pomocí jiného materiálu. Co kdyby­chom si to vyzkoušeli také? A víte, jak vznikne „štukolustro“? Budeme pracovat se sádrou a s pigmenty.

Středa 5. dubna 14–16 h
Mramorování II / malířská a prostorová tvorba
Pokračujeme v imitaci mramoru a čekají nás dokončovací práce, jako je tmelení a broušení. Domů si odnesete drobnou kachli s imitací mramoru.

Středa 3. května 14–16 h
Belle epoque / papírová panenka
Inspirujeme se dobou nazývanou Belle epoque neboli krás­ná doba a zaměříme se na odívání přelomu 19. a 20. stole­tí, pro které je typická krinolína s výztuží a korzet. Navrhnete šaty pro papírovou panenku.

Středa 7. června 14–16 h
Ctnosti i neřesti / negativní kresba
Inspirováni barokními sochami a jejich symbolikou se přene­seme do hospitálu Kuks mezi sochy Ctností a Neřestí. Pomocí negativní kresby vytvoříte vlastní představu o ctnosti i neřes­ti, kterou si sami vyberete.