Mezinárodní den archeologie IV. ročník v Praze

Netradiční prohlídka

Mezinárodní den archeologie se bude slavit v České republice v sobotu 21. října 2017, a to již počtvrté! Pražské územní pracoviště NPÚ se k němu potřetí připojuje!

Třetí říjnová sobota bude opět zasvěcena nahlédnutí do archeologie a věd s ní spojených. Centrální místo, kde najdete většinu zúčastněných pražských archeologických institucí, vznikne na jeden den od 10 do 16 hodin v prostorách Karolina, hlavního sídla Univerzity Karlovy v Celetné ulici 20, kde budete moci najít i stánek našeho pracoviště NPÚ s publikacemi a postery s informacemi z výzkumů. Jednotlivé instituce a jejich oddělení se pokusí poodhalit zájemcům své postupy a metody, které používají při objasňování archeologických dějů.

Odpoledne na stejném místě, ve 13 hodin ve Studentském klubu K4, proběhne moderovaný rozhovor s Jiřím Bartoškou, který zavzpomíná na natáčení trilogie pravěkých filmů „Osada Havranů“, „Na veliké řece“ a „Volání rodu“, od jejichž uvedení na plátna kin právě letos uběhne 40 let.

K akci v areálu Karolina se připojuje také oddělení archeologie generálního ředitelství NPÚ, které se bude zároveň podílet na přednáškovém bloku "archeologických jednohubek", pro něž si jeho pracovníci připravili zajímavosti, jak vyhledávat archeologické lokality anebo jaké místo má v dnešní archeologii tzv. archeologie recentní (archeologie současnosti). Celkem 15 minipřednášek se bude konat ve Studentském klubu v blocích v 11 a 15 hodin a organizátoři možná přichystají nějaké to překvapení podle aktuální situace díky videomostům.

Pouze pro návštěvníky akce v Celetné ulici bude připravena nabídka zdarma navštívit Zahrady pod Pražským hradem ve správě NPÚ. K volnému vstupu je zapotřebí si vyzvednout 21. 10. vstupenku v Celetné 20 !

 

Co je mezinárodní den archeologie a proč se koná?

Mezinárodní den archeologie (MDA) je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Každoročně třetí sobotu v říjnu různé archeologické organizace napříč celým světem nabízejí archeologický program a aktivity návštěvníkům všeho věku a všech zájmů. Může mít podobu archeologického festivalu pro rodiny, návštěvy archeologické lokality, cvičných vykopávek, přednášek nebo návštěvy archeologa ve škole. Každopádně aktivity a zábavné programy Mezinárodního dne archeologie jsou příležitostí, abyste v sobě i vy objevili vášeň pro minulost.

Organizací MDA archeologové usilují o zvýšení povědomí o archeologii tím, že veřejnosti nabízejí možnost zapojení do mnoha různých aktivit. Hlavně je ale MDA oslavou archeologie a zdůrazňuje myšlenku, že archeologie je všude kolem nás.

Poprvé byl slaven v USA v roce 2011, rychle však pronikl do zahraničí a v roce 2013 už jej slavilo přes 70 tisíc lidí v různých zemích světa. V roce 2014 se MDA poprvé konal i v České republice.

Program Mezinárodního dne archeologie 2017 pro celou republiku najdete na adrese http://denarcheologie.cz/ a odkazy na jednotlivé akce po celé ČR lze získat také v Google mapě. Ještě více se dozvíte na Facebooku.

Všichni nadšenci do archeologie a věd s ní spojených jsou srdečně vítáni!