ÚOP v Plzni

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu

Od 4. 5. 2020 je provoz pracoviště obnoven ve standardním režimu včetně otevření knihovny a archivů pro veřejnost a umožnění osobních konzultací ve standardních úředních a konzultačních hodinách. I nadále však bude upřednostňován písemný, elektronický či telefonický kontakt ve všech případech, kdy je to možné. Osobní kontakt v úředních hodinách bude možný po předchozím objednání. Osobní podání na podatelnách bude možné činit i bez objednání v úředních hodinách. Děkujeme za pochopení.

Zavřít

Výstavy

V mázhauzu domu U Zlatého slunce v Plzni, v budově sídla plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu,  jsou instalovány volně přístupné panelové výstavy. Výstavy jsou obměňovány několikrát ročně.

PŘIPRAVUJEME

  • 30 let památkové péče (jaro 2020)

Připomenutí úspěšných obnov kulturních památek v průběhu posledních 30 let na území západních Čech, historie památkové péče, ochrany památek a plzeňského Národního památkového ústavu.

 

  • 150 let výročí narození Adolfa Loose (léto 2020)

V lednu letošního roku byl oficiálně vyhlášen Rok Adolfa Loose 2020. Cílem této iniciativy, vzniklé na půdě Národního památkového ústavu a Muzea hlavního města Prahy, je připomenout české i evropské veřejnosti 150 let od narození tohoto světově proslulého architekta. Plzeň se může pochlubit dvanácti jeho bytovými interiéry.

 

  • Valdštejnové a počátky archeologie na šťáhlavském panství (podzim 2020)

Jubilejní desátý ročník dlouhodobého cyklu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů se zaměří na šlechtický rod Valdštejnů. Celoroční projekt s názvem „Valdštejnové – lvi ve službách císařů“ bude zahrnovat kulturní a hudební akce, speciální prohlídky běžně nepřístupných míst, komentované procházky po valdštejnské architektuře, slavnosti a edukační program pro děti – to vše na téměř 30 památkách v celé České republice. Výstava v sídle našeho pracoviště přiblíží počátky archeologie spjaté s osobností z rodu Valdštejnů, Arnoštem Karlem z Valdštejna, který byl majitelem kozelského panství.

Od 28. května 2019 probíhá výstava s názvem Křehká krása zámeckých mobiliářů. Pro podrobnější informace klikněte zde.