ÚOP v Plzni

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu

V návaznosti na mimořádná opatření jsou omezeny úřední hodiny pracoviště i podatelny. Aktuální úřední hodiny pracoviště jsou v pondělí a středu od 9 do 14 hodin (po předchozím objednání), podatelna je otevřena od pondělí do pátku od 9 do 11.30. Nadále bude upřednostňován písemný, elektronický či telefonický kontakt ve všech případech, kdy je to možné. Děkujeme za pochopení.

Zavřít

Výstavy

V mázhauzu domu U Zlatého slunce v Plzni, v budově sídla plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu,  jsou instalovány volně přístupné panelové výstavy. Výstavy jsou obměňovány několikrát ročně.

PŘIPRAVUJEME

  • Valdštejnové a počátky archeologie na šťáhlavském panství (od 15. listopadu 2020)

Jubilejní desátý ročník dlouhodobého cyklu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů se zaměří na šlechtický rod Valdštejnů. Celoroční projekt s názvem „Valdštejnové – lvi ve službách císařů“ bude zahrnovat kulturní a hudební akce, speciální prohlídky běžně nepřístupných míst, komentované procházky po valdštejnské architektuře, slavnosti a edukační program pro děti – to vše na téměř 30 památkách v celé České republice. Výstava v sídle našeho pracoviště přiblíží počátky archeologie spjaté s osobností z rodu Valdštejnů, Arnoštem Karlem z Valdštejna, který byl majitelem kozelského panství.

Právě probíhá

Od 21. září do 14. listopadu 2020 probíhá fotografická výstava s názvem

Loosovy plzeňské interiéry

z fotoarchivu plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu.

V lednu letošního roku byl oficiálně vyhlášen Rok Adolfa Loose 2020. Cílem této iniciativy, vzniklé na půdě Národního památkového ústavu a Muzea hlavního města Prahy, je připomenout české i evropské veřejnosti 150 let od narození tohoto světově proslulého architekta. Plzeň se může pochlubit dvanácti jeho bytovými interiéry. Fotografická výstava je zaměřená na Loosovu tvorbu v Plzni, dokumentovanou pracovníky NPÚ, ÚOP v Plzni.