Štramberk obhájil krajskou nominaci na titul Historické město roku

Uchazečem o titul Historické město roku 2018 se stává Štramberk. Město Štramberk zvítězilo v krajském kole ceny za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ). Vítěz celostátního kola soutěže bude slavnostně vyhlášen v dubnu 2018 při příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

V Moravskoslezském kraji byli přihlášeni dva zájemci, města Štramberk a Bílovec. Hodnotící komise složená ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Národního památkového ústavu a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska navštívila obě města, která prezentovala akce realizované v loňském roce.

Hodnotící komise rozhodla do celostátního klání nominovat město Štramberk. V roce 2017 bylo ve Štramberku obnoveno několik městských a roubených domů ve vlastnictví fyzických osob. Byla dokončena celková obnova věže kostela, včetně restaurátorských prací, a realizována celková obnova a restaurování litinové kašny na náměstí. Celkovou obnovou prošel také dům bývalých městských jatek ve vlastnictví Muzea Novojičínska, ve kterém bude zřízena nová expozice o archeologii a historii města Štramberk.