ÚOP v Liberci

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu


Celková obnova výtopny v železniční stanici Kořenov získala zvláštní ocenění generální ředitelky NPÚ

V úterý 3. října 2017 byly na zámku v Bučovicích slavnostně vyhlášeny nejúspěšnější počiny v oblasti památkové péče uskutečněné v minulém roce. Z Libereckého kraje se zvláštního ocenění generální ředitelky NPÚ dočkali vlastník a investor Železniční společnost Tanvald, o. p. s. a projektant Ivan Lejčar za celkovou obnovu výtopny v železniční stanici Kořenov.

 V celostátním kole čtvrtého ročníku soutěže o Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro vybírala porota z celkem dvaceti čtyř uchazečů ve čtyřech kategoriích. Ocenění symbolizované stříbrnou plaketou získala Společnost pro obnovu památek Úštěcka za stavební obnovu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech u Úštěku, město Odry za objev roubené konstrukce a malovaného stropu v hřbitovní kapli sv. Rodiny v Odrách, Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy za záchranu a zpřístupnění rotundy sv. Václava na Malostranském náměstí v Praze a obec Horní Maršov a Hradní společnost Aichelburg za záchranu a obnovu hřbitovního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Horním Maršově.

Liberecký kraj reprezentovaly dva příklady dobré praxe v památkové péči: Nález reliktů gotického kostela sv. Alžběty v Jilemnici a Celková obnova výtopny v železniční stanici Kořenov, za kterou získali vlastník a investor Železniční společnost Tanvald, o. p. s. a projektant Ivan Lejčar zvláštní ocenění generální ředitelky NPÚ.

Medailonky všech nominovaných najdete zde.